Oświetlenie sali konferencyjnej

Odpowiednia sala konferencyjna to taka przestrzeń, która została dopracowana nawet w najmniejszym detalu. To pomieszczenie, które pozwala na organizację wszelkiego rodzaju spotkań biznesowych i edukacyjnych w komfortowych warunkach. Co dokładnie na ten komfort wpływa? M.in. oświetlenie. Powinno być ono dostosowane do powierzchni sali, do ilości naturalnego światła oraz do aranżacji pomieszczenia. Ponadto, odpowiednie oświetlenie nie może przeszkadzać podczas wyświetlanych prezentacji oraz oczywiście musi sprzyjać wielogodzinnym rozmowom.


Fot. Unsplash

Oświetlenie w sali konferencyjnej - jak ważne jest

Wybór odpowiedniego oświetlenia sali konferencyjnej jest niezwykle ważny. W końcu wpływa ono na całokształt oprawy przedsięwzięcia, a co za tym idzie - na komfort i zadowolenie uczestników. Światło nie powinno razić gości, nie może być także zbyt stłumione. Jak więc znaleźć złoty środek, tak by praca w takim miejscu była wyłącznie pozytywnym doświadczeniem? Należy zaznaczyć, że każda sala jest inna, a więc i oświetlenie w sali konferencyjnej musi być do niej odpowiednio dostosowane. Jednak jest pewna uniwersalna rada - oświetlenie do sali konferencyjnej musi być przede wszystkim funkcjonalne. Jeśli już uda się Państwu takie dobrać, to dodatkowo można myśleć nad aspektami dekoracyjnymi, relaksującymi czy nad żarówkami, które sprzyjają skupieniu. Są to oczywiście równie istotne kwestie, jednak nadrzędną jest tu funkcjonalność. Dodatkowo, ważne jest, by oświetlenie w sali konferencyjnej posiadało specjalne, inteligentne systemy sterowania. W taki sposób będą Państwo w stanie dostosować oświetlenie do potrzeb gości oraz do panujących w pomieszczeniu warunków. Warto także zdecydować się na oświetlenie posiadające wysoką sprawność energetyczną. W taki sposób można nie tylko zadbać o planetę, ale i znacząco obniżyć rachunki za prąd. Na rynku czeka na Państwa wiele rozwiązań oświetleniowych - m.in. panele LED, plafony LED, ciekawe lampy o niecodziennym designie czy oświetlenia punktowe, które raczej powinny być tylko dodatkiem do ogólnych lamp.

Fot. Unsplash

Oświetlenie do sali konferencyjnej - czy lepiej wybrać ciepłe czy zimne światło

Skoro wiemy już, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie w sali biznesowej, to należy też przyjrzeć się dwóm rodzajom światła - ciepłemu i zimnemu. Które z nich jest bardziej odpowiednie? Które sprzyja skupieniu i koncentracji? Dylemat ten jest oczywiście dość powszechny, więc należy go rozwiązać raz na zawsze :)


Fot. Unsplash

Odpowiednio dobrana barwa światła poprawia nie tylko samopoczucie gości, ale i wpływa na ich komfort i uważność. Oświetlenie do sali konferencyjnej nie może być zbyt przytłaczające ani za ciemne, by zaproszeni goście nie czuli się senni. 

Ciepła barwa światła, czyli np. żarówki żarowe o niskiej temperaturze barwowej to odpowiednie oświetlenie do pomieszczeń, w których chcemy odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Doskonale sprawdza się ono w sypialni, salonie oraz w pokoju dziecka. Zimna barwa światła, którą emitują niektóre lampy HID i świetlówki o wysokiej temperaturze barowej to z kolei rewelacyjne oświetlenie miejsc przeznaczonych do pracy. W związku z tym, zimne światło powinno znaleźć się w salach konferencyjnych, w biurach, bibliotekach oraz takich pomieszczeniach, w których powinniśmy mieć wysoką koncentrację.


Fot. Unsplash

Dodatkowo, ważnym elementem jest dostęp do światła naturalnego. Nie muszą to być duże, przeszklone okna. Wystarczą te standardowe, dzięki którym do sali będzie wpadało światło dzienne. Kolejnym plusem z tego wynikającym jest możliwość systematycznego wietrzenia sali. Jak jednak powszechnie wiadomo - promienie słoneczne potrafią przeszkadzać podczas wyświetlanych prezentacji lub po prostu rażą gości. W takim przypadku niezbędne jest zamontowanie zewnętrznych lub wewnętrznych systemów do zaciemniania sali.

Powyższe rady z pewnością sprawią, że goście konferencyjni będą czuć się w sali komfortowo, a ich efektywność będzie na co najmniej zadowalającym poziomie. Odpowiednie oświetlenie to w końcu jeden z ważniejszych aspektów organizacyjnych.


Mogą Cię Zainteresować również

Oświetlenie LED - moda czy praktyczne rozwiązanie?

Oświetlenie LED - moda czy praktyczne rozwiązanie?