Jak się ubrać na szkolenie lub konferencję?

Wybór odpowiedniego stroju na wydarzenie biznesowe lub ważne spotkanie potrafi sprawić problemy. Na niektórych zaproszeniach pojawia się informacja dotycząca wymaganego ubioru, którą zamieszczają organizatorzy. Co zrobić, jeśli jednak nie otrzymamy żadnej wskazówki? Oto kilka zasad biznesowego dress codu, dzięki którym z łatwością dobierzesz strój na szkolenie lub konferencję.

Pierwszą rzeczą, którą musimy określić, jest charakter spotkań, które będą organizowane w ramach konferencji. Pod uwagę musimy wziąć takie elementy jak: typ konferencji, miejsce, w którym się odbywa, pogodę oraz aktywności, które są zaplanowane w ramach wydarzenia. Jeżeli szkolenia lub warsztaty odbywają się w porze dziennej, a na wieczór jest zaplanowany uroczysty bankiet, to strój trzeba przygotować na każdą z takich okazji.


Zachowaj umiar – czasami mniej znaczy więcej

Najważniejszą zasadą biznesowego dress codu jest to, aby strój był elegancki, klasyczny i prosty. Panie powinny więc zrezygnować z ekstrawaganckiej, rzucającej się w oczy biżuterii i postawić na minimalizm. Najlepszym strojem na szkolenie lub konferencję będą spodnie połączone z żakietem, sukienka lub zestawienie spódnicy z koszulą. Oczywiście należy mieć na uwadze długość sukienek i spódnic - nie powinny być one krótsze niż poziom kolan. Należy także zwrócić uwagę na kolory – podczas oficjalnych spotkań najlepiej sprawdzą się stosowane barwy - szarość, granat, beż, klasyczne połączenie czerni i bieli oraz kolory pastelowe. Ważny jest także wybór obuwia – buty powinny być na niskim lub średnim obcasie, tak aby poruszanie między salami w hotelu lub innym obiekcie konferencyjnym było wygodne. Zgodnie z biznesowym dress codem, buty nie powinny odkrywać palców.

Panów również obowiązuje zasada dotycząca elegancji i stonowanych kolorów. W sytuacjach oficjalnych doskonale sprawdzi się klasyczny garnitur, biała koszula, krawat i odpowiednie buty. Jeżeli chcemy wyglądać profesjonalnie, to powinniśmy zadbać o to, by odzież, którą wybieramy na szkolenie lub konferencję była czysta, zadbana i przede wszystkim – wyprasowana. Bardzo dużo osób zwraca uwagę na takie detale i my również powinniśmy, jeżeli zależy nam na wywołaniu pozytywnego wrażenia.


Business formal a business casual

Konferencje można podzielić na biznesowe i naukowe. Pierwszy typ wymaga bardziej konserwatywnego stroju niż drugi, ponieważ w business casual możemy sobie pozwolić na mniej oficjalne zestawienia, np. marynarka w połączeniu z klasycznymi jeansami i T-shirtem bez nadruku. Wyznacznikami tego stylu jest przede wszystkim brak krawata u mężczyzn. U panów dozwolone są także spodnie typu chino i koszule w różnych kolorach. Jeżeli decydujemy się na brak marynarki, to powinniśmy pamiętać, że koszule bezwzględnie powinny mieć długi rękaw, który z czasem można podwinąć.

Kobiety również mogą zrezygnować z formalnego stroju i wymienić bluzkę koszulową na sweter lub gładką bluzkę, pod warunkiem, że nie ma ona zbyt głębokiego dekoltu. Dół stroju pozostaje klasyczny – eleganckie spodnie lub spódnica, tak jak w business formal. Można też pozwolić sobie na ubrania w różnych kolorach i wzorach, które można odpowiednio podkreślić eleganckimi dodatkami. 


Jaki strój będzie odpowiedni na wieczór?

Na spotkaniach, które odbywają się w porze wieczornej, można sobie pozwolić na nieco większą swobodę, jednak nie oznacza to rezygnacji z elegancji. Stroje na wieczór muszą być wizytowe – u pań sprawdzi się klasyczna mała-czarna lub elegancka garsonka. Należy jednak pamiętać, że późna pora nie czyni tego spotkania towarzyskim, więc w dalszym ciągu musimy unikać przezroczystych materiałów i zbyt głębokich dekoltów.

Jeżeli mamy pewność, że atmosfera będzie nieco luźniejsza, panowie mogą zdjąć marynarkę - oczywiście pod warunkiem, że pod spodem znajdzie się elegancka koszula. Mimo wszystko, zawsze należy zachować profesjonalizm, ponieważ nasz strój świadczy też o tym, czy okazujemy współtowarzyszom szacunek.


Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać wybierając strój na konferencję lub szkolenie, jest to, aby wybrany przez nas zestaw ubrań był wygodny. Ważne, żebyśmy dobrze się czuli w tym, co mamy na sobie, ponieważ od tego również zależy nasza pewność siebie i samopoczucie podczas spotkania.