Zwiedzanie Białegostoku - co warto zobaczyć?

Masz w planach konferencje w Białymstoku albo inne spotkania biznesowe i wyjazdy służbowe właśnie do tego miasta? Doskonale się składa! W takim razie przed wyjazdem koniecznie musisz sprawdzić, co warto zobaczyć w Białymstoku. Czekają tam liczne atrakcje, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Na wstępie należy napisać, iż Białystok to największe miasto na Podlasiu. Jest tam pięknie, przyjemnie i... zielono! Tereny zielone zajmują ponad 30% powierzchni miasta, a dodatkowo tuż obok Białegostoku usytuowane są Narwiański Park Krajobrazowy oraz dwa rezerwaty.

To naprawdę ciekawy obszar Polski, w którym nie sposób się nudzić. Podobnie zresztą, jak w miastach, które mieliśmy już okazję zaprezentować na naszym blogu. Przy okazji zachęcamy więc do zapoznania się z artkułami, w których dokładnie opisaliśmy m.in. ciekawe miejsca w Krakowie, atrakcje w Poznaniu czy atrakcje w Warszawie. Dziś z radością kontynuujemy tę serię. Przedstawimy Białystok - atrakcje, które zrobiły na nas największe wrażenie. Wybór jednak nie był łatwy, ponieważ w mieście czekają liczne miejsca, które po prostu zapierają dech. Zresztą... przekonaj się o tym sam. Zapraszamy do lektury!


Jakie miejsca warto zobaczyć w Białymstoku?

Atrakcje - Białystok można podzielić na dwa rodzaje. Przedstawimy zarówno te, z których słynie miasto, jak i takie zabytki oraz obiekty, które nie są aż tak popularne. Dodatkowo, jeśli interesują Cię konferencje w województwie Podlaskim, to podpowiemy, że na naszej stronie znajduje się mapa obiektów konferencyjnych. Dzięki niej możesz wybrać takie sale lub hotele, które zlokalizowane są w najbardziej korzystnej dla Ciebie lokalizacji.

Dobra wiadomość jest też taka, że niezależnie od tego czy zdecydujesz się na sale konferencyjne w centrum miasta, czy te położone z dala od zgiełku codzienności, to w zasięgu ręki i tak będziesz miał różnorodne Białystok - atrakcje turystyczne. Warto je poznać jeszcze przed wyjazdem, co znacząco usprawni pakowanie na wyjazd służbowy. Nie wszędzie bowiem konieczny będzie elegancki strój. No dobrze, w takim razie nie przedłużając już, podajemy, co zobaczyć w Białymstoku. Za chwilę przekonasz się, że podróż służbowa do stolicy Podlasia to świetna okazja do tego, aby miło spędzić czas.


Co warto zobaczyć w Białymstoku?

Najpierw przedstawimy te Białystok - ciekawe miejsca, które są powszechnie znane. Otóż miasto to nie bez powodu wielu osobom kojarzy się ze street-artem. Na jednym z budynków znajduje się piękny mural "Dziewczynka z konewką", który uznawany jest za znak rozpoznawczy miasta. W Białymstoku koniecznie też trzeba zobaczyć Bramę "Gryf" i znajdujący się na niej zegar wieżowy. Jest to najstarszy chodzący tego typu mechanizm w całej Polsce! Białystok - zabytki, których nie można pominąć, reprezentuje absolutnie wspaniały Pałac Branickich, który otoczony jest malowniczymi ogrodami. Potocznie miejsce to nazywa się Wersalem Podlasia i - musimy przyznać - pałac robi ogromne wrażenie o każdej porze roku. Bogata historia obiektu wraz z jego stylową aranżacją i zadbanymi ogrodami to prawdziwa gratka dla miłośników wyjątkowych miejsc.

Powyżej wspominaliśmy, że Białystok jest bardzo zielonym miastem. Możesz się o tym przekonać, odwiedzając Planty. Jest to bardzo duży park, który ma niespełna 15 hektarów. Stanowi on odpowiednie miejsce na spacer i relaks po pracy. Planty usytuowane zostały w centrum miasta - powstały one już w latach 30. XX wieku. Czekają tam nie tylko urokliwe alejki, ale też piękne fontanny, altanki, pomniki, a także klimatyczne knajpki, w których można się posilić. Jeśli zastanawiasz się, Białystok - co warto zobaczyć, to musisz wiedzieć, że w obiekcie znajduje się dom Ludwika Zamenhoffa, który stworzył język Esperanto. Co ciekawe, do dziś w Białymstoku odbywają się kongresy Esperantystów.


Co zwiedzić w Białymstoku?

Podczas Białystok - zwiedzanie trzeba też odwiedzić Cerkiew Katedralną pw. św. Mikołaja, która jest najstarszą prawosławną świątynią w całym mieście. Sercem Białegostoku jest oczywiście Rynek Kościuszki, który na co dzień tętni życiem. Wokół rynku znajdują się atrakcyjne lokale, w tym restauracje, bary czy kawiarnie. W jego centralnej części mieści się Ratusz, a w nim główna siedziba Muzeum Podlaskiego. Kolejne zabytki - Białystok, to m.in. Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Rocha czy Pałac Hasbacha. Ten ostatni położony jest w dzielnicy Dojlidy, na obrzeżach miasta. Obiekt ten powstał w latach 80. XIX wieku, a współcześnie mieści się w nim Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Tuż obok znajduje się neoklasycystyczny Pałac Lubomirskich z połowy XIX wieku. Początkowo należał on do Krusensternów, później Rüdigerów, a w końcu trafił w ręce Lubomirskich. Podczas II wojny światowej doszło jednak do spalenia obiektu, który został odbudowany dopiero w latach 1956-57. Zwiedzanie - Białystok warto też uzupełnić o Operę i Filharmonię Podlaską, a także bardzo dobrze prowadzony Akcent ZOO. Zwierzyniec ten, co warto podkreślić, jest jedną z darmowych atrakcji w Białymstoku. Tuż obok znajduje się Rezerwat Przyrody Las Zwierzyniecki, czyli kolejne świetne miejsce na długi spacer.


Nietypowe atrakcje - Białystok

Teraz zaprezentujemy ciekawe miejsca w Białymstoku, które nie są aż tak powszechnie znane (a warto je odwiedzić!). Znajdują się tam m.in. Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zostały one zaprojektowane przez samego prof. Marka Budzyńskiego, który wykorzystał charakterystyczną roślinność dla całego Podlasia, przypominająca łąkę. Na tym terenie znajdują się też piękne alejki oraz oczka wodne. Atrakcje turystyczne - Białystok to też Pomnik Wielkiej Synagogi zlokalizowany w dawnej dzielnicy żydowskiej. Dość trudno do niego trafić z tego względu, że ukryty został między blokami. Niemniej jednak ma on ciekawą formę. Pomnik ten upamiętnia tragedię kilkuset osób, które zginęły w 19941 roku właśnie w Wielkiej Synagodze.

Niedaleko pomnika znajduje się Aleja Bluesa. Są to płyty kamienne, które ułożone zostały w taki sposób, że prezentują się niczym klawisze fortepianu. Nawiązanie do bluesa oczywiście nie jest przypadkowe, otóż w Białymstoku już od 1978 r. regularnie odbywa się festiwal Jesień z Bluesem. W mieście znajdziesz też Pomnik Sceny Teatralnej w formie dwumetrowej maski, a także Wydział Sztuki Lalkarskiej oraz Teatr Lalek.


Białystok - atrakcje dla dorosłych

Powyższe propozycje to oczywiście jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o to, co zwiedzić w Białymstoku. Teraz podpowiemy, które dokładnie atrakcje stworzone zostały z myślą o osobach dorosłych. Po konferencjach, szkoleniach czy innych spotkaniach biznesowych (lub po prosto po pracy) warto się udać to... Wodopojki. W Białymstoku mieści się Wodopojka Vodpa Bar, czyli kameralna, drewniana budka, do której można wstąpić na kieliszek wódki i zagryzkę.

Ponadto w stolicy Podlasia znajduje się wiele atrakcyjnych restauracji i barów, w których można się skutecznie zrealaksować. To również odpowiednie miejsca na integrację ze współpracownikami. Dodatkowo obowiązkiem każdego turysty jest skosztowanie lokalnych specjałów. Kuchnia podlaska to mariaż ciekawych smaków, które mogą zachwycić nawet największych smakoszy. Atrakcje w Białymstoku to również różnorodne muzea, w których z powodzeniem można spędzić nawet długie godziny. Czekają tam: Muzeum Historyczne, Muzeum Wojska, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji czy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Polceane obiekty konferencyjne

Hostel Augustów

Hostel Augustów

Augustów
Hotel Żubrówka

Hotel Żubrówka

Białowieża
Oficerski Yacht Club

Oficerski Yacht Club

Augustów

Mogą Cię Zainteresować również

Podróż służbowa

Podróż służbowa

Pakowanie na wyjazd służbowy - co powinieneś ze sobą wziąć?

Pakowanie na wyjazd służbowy - co powinieneś ze sobą wziąć?

Ciekawe miejsca w Krakowie - co warto zwiedzić?

Ciekawe miejsca w Krakowie - co warto zwiedzić?