Rodzaje hoteli - na świecie i w Polsce

W samej Polsce znajduje się wiele ciekawych hoteli, w których można skutecznie wypocząć. Usytuowane są one zarówno w dużych miastach, na obrzeżach, jak i zupełnie z dala od zgiełku miasta. Jeśli spojrzy się globalnie na tego typu obiekty - w perspektywie całego świata - to ich liczba jest naprawdę imponująca!

Oczywiście wszystkie te obiekty różnią się miedzy sobą pod wieloma względami. Nie chodzi tylko o usytuowanie, ale też o standard, styl, rodzaj czy świadczone usługi. Dziś przedstawimy rodzaje hoteli, by zobrazować, jak wiele różnych obiektów na Was czeka. Przy okazji dodamy też, że na naszej stronie znajduje się pełna mapa obiektów, na której zaznaczone zostały m.in. najciekawsze hotele. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię hotel z basenem, czy może hotel konferencyjny lub hotel office, na owej mapce powinieneś znaleźć coś dla siebie.


Jakie są rodzaje hoteli w Polsce i na świecie?

Kategoryzacji hoteli można dokonać zgodnie z kilkoma różnymi czynnikami. Pierwszy z nich, który zdecydowanie jest najbardziej popularny, to liczba gwiazdek. Ich zadaniem jest określenie standardu, wyposażenia pokojów, funkcjonowania restauracji i barów, usług dodatkowych orz innych czynników. W praktyce oczywiście im więcej gwiazdek posiada dany hotel, tym też proponuje on wyższe standardy usług. Zachęcamy więc do tego, abyś zapoznał się z polecanymi przez nas obiektami, jeśli chodzi o 5-gwiazdkowe hotele na konferencje.

Kolejny podział oparty jest na dokładnej lokalizacji obiektu oraz funkcjach, które pełni. Tutaj wyróżnia się m.in. aparthotele, wioski wakacyjne, botele, hotele zabytkowe, hotele butikowe, hotele tranzytowe, budget-chic hotele, hotele uzdrowiskowe, condonhotele, hotele klasy turystycznej, hotele ekonomiczne, hotele sieciowe, hotele garni, pensjonaty, hostele, motele, hotele loftowe, hotele kongresowe, hotele lodowe, hotele komfortowe, hotele luksusowe, hotele kapsułowe czy hotele lotniskowe.

Dodatkowo hotele można też podzielić pod względem ich docelowych gości. Na rynku funkcjonują m.in. hotele dla dorosłych, hotele rodzinne czy hotele biznesowe. Jak więc widać - typologia jest naprawdę bardzo zróżnicowana!


Rodzaje hoteli wg świadczonych usług

Jeśli chodzi o rodzaje hoteli wg świadczonych usług, to tutaj przede wszystkim bierze się pod uwagę pełnione funkcje oraz lokalizacje. Wyróżnia się przede wszystkim hotele biznesowe, inaczej miejskie, które - jak sama nazwa wskazuje - powstały z myślą o osobach podróżujących służbowo. W tego typu obiektach można zorganizować różnorodne konferencje, szkolenia, kongresy czy sympozja. Hotele te wyróżniają się specjalnymi udogodnieniami i nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie sprzętów multimedialnych i ergonomii.

Kolejny rodzaj to hotele tranzytowe. Są one usytuowane głównie przy lotniskach, drogach czy dworcach PKP. Powstają one głównie dla zmotoryzowanych gości, a więc na terenie obiektów można liczyć na przestronne parkingi, a nierzadko też myjnie samochodowe. Następnym rodzajem są hotele wypoczynkowe, położone zwykle w miejscach atrakcyjnych turystycznie albo krajobrazowo. W ich ofercie znajdziesz nie tylko rozbudowane zaplecze noclegowe, ale też bogatą ofertę gastronomiczną oraz rozbudowane zaplecze rekreacyjne i/lub sportowe.

Wskazuje się także na hotele butikowe, które charakteryzują się wysokim standardem i wyjątkową lokalizacją. Możesz w nich liczyć na indywidualne podejście. Kolejny rodzaj to hotele kongresowe. To nic innego, jak obiekty o bardzo dużej powierzchni w mieście, w których można zorganizować spotkania biznesowe i imprezy firmowe. Często oferują też bogatą ofertę sportowo-rekreacyjną. W owym podziale wyróżnia się też hotele uzdrowiskowe, hotele-kasyna oraz hotele apartamentowe. Te ostatnie łączą cechy tradycyjnego hotelu oraz apartamentu. Wynajmowane są w nich osobne jednostki mieszkalne, które zwykle mają dużą powierzchnię i w pełni wyposażoną kuchnię.  


Rodzaje hoteli w Polsce

Konieczne jest tu także odniesienie do naszego kraju. Rodzaje hoteli w Polsce w pewien sposób są regulowane przez prawo. Otóż powstał specjalny, osobny dokument związany z usługami turystycznymi. W owej ustawie nie brakuje miejsca na rozróżnienie typów obiektów hotelarskich.

Wyraźnie zostało tam zaznaczone, że hotel jest miejscem, które ma w swojej ofercie przynajmniej 10 pokoi, wśród których przeważają te 1- i 2-osobowe. Motele za to usytuowane są tuż obok dróg, a w ich ofercie - poza minimum dziesięcioma pokojami - muszą się znajdować również miejsca parkingowe. Opisane zostały również pensjonaty, które oferują min. 7 pokoi i codzienne wyżywienie. Camping z kolei wyróżnia się możliwością noclegu w namiocie, w samochodzie mieszkalnym lub przyczepie samochodu na polu, które jest strzeżone. Domy wycieczkowe są za to obiektami, które skoncentrowane są na samoobsłudze gości, a w swojej ofercie mają min. 30 miejsc noclegowych. Wyróżnia się też schroniska młodzieżowe, schroniska turystyczne oraz pola biwakowe


Polceane obiekty konferencyjne

Crown Piast Hotel & Park

Crown Piast Hotel & Park

Kraków
Hotel Bellotto

Hotel Bellotto

Warszawa
Hotel Haffner

Hotel Haffner

Sopot

Mogą Cię Zainteresować również

TOP 10 hoteli nad morzem z basenem

TOP 10 hoteli nad morzem z basenem

10 najwyższych hoteli konferencyjnych w Polsce

10 najwyższych hoteli konferencyjnych w Polsce

10 największych hoteli konferencyjnych w Polsce - wg liczby pokoi

10 największych hoteli konferencyjnych w Polsce - wg liczby pokoi