Rozmowa kwalifikacyjna online

2020 i 2021 rok upływają nam pod znakiem wszechobecnej cyfryzacji. Pandemia COVID-19 sprawiła, że do przestrzeni Internetu przeniesionych zostało wiele aspektów życia - m.in. praca, edukacja, rozrywka oraz cała branża MICE, stawiając m.in. na konferencje online. Duża zmiana zaszła także w obrębie rozmów kwalifikacyjnych, które także w zdecydowanej większości odbywają się przez Internet. Trend ten z pewnością pozostanie w wielu firmach na kolejne miesiące, a być może nawet na zawsze. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym różni się rozmowa kwalifikacyjna online od rozmowy w biurze oraz podpowiemy, jak się do niej przygotować.


Fot. Unsplash

Rozmowa kwalifikacyjna online w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa przyniosła wiele zmian w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw, szkół czy obiektów kultury. Wiele z tych miejsc przeszło na zdalny tryb pracy, który zyskał tyle samo miłośników, co i przeciwników. Niemniej jednak, faktem jest, że praca zdalna przede wszystkim jest bezpieczna, a to przecież stało się naczelną dewizą ostatnich miesięcy. W związku z tym, rozmowy kwalifikacyjne także zaczęły odbywać się w przestrzeni Internetu. Choć początkowo część kandydatów traktowała je z dystansem, to jednak dość szybko okazało się, że rozmowa o pracę online ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, jest bardzo wygodna. Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet może odbywać się dzięki programom, takich jak Skype, Zoom, Microsoft Teams czy nawet WhatsApp. Kandydat nie musi poświęcać czasu na dojazd, co oczywiście przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Rozmowa online przebiega w podobny sposób, co rozmowa w siedzibie firmy. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a mianowicie o dobrej sieci Internetu oraz o komfortowym miejscu do przeprowadzenia rozmowy. Nierzadko zdarza się bowiem, że podczas rozmów online do pokoju np. wbiega dziecko. Oczywistym jest, że sytuacje takie mogą się wydarzyć - to oczywiście nic złego, choć niektórych z pewnością potrafi to zestresować i wybić z całego rytmu dialogu. Rozmowy kwalifikacyjne online powinny więc raczej odbywać się w komfortowych warunkach. Poza tym, należy się do nich przygotować tak, jak do tradycyjnych spotkań. Preferowany jest elegancki, schludny ubiór oraz oczywiście wiedza merytoryczna oraz umiejętność autoprezentacji. Warto pomyśleć o rozmowie przez Internet jako o nowym wyzwaniu, które skrojone zostało na miarę XXI wieku.


Fot. Unsplash

Jak wygląda rekrutacja online

Wiele osób zadaje pytanie, na czym polega rekrutacja online. Otóż, podobnie jak klasyczna rekrutacja, to nic innego, jak poszukiwanie najbardziej odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko w firmie -  z tą różnicą, że odbywa się ono w przestrzeni internetowej. Osoba zainteresowana aplikuje więc na tę posadę za pośrednictwem specjalnych formularzy albo kontaktując się mailowo z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Należy w załączniku dołączyć swoje CV oraz ewentualnie list motywacyjny. Dokumenty te mogą przybierać różne formy - przykładowo, millenialsi na rynku pracy coraz częściej sięgają po formy audiowizualne, przesyłając dodatkowo swoją “wizytówkę” w formie wideo lub prezentację dotyczącą dotychczasowego doświadczenia i wykształcenia. Inni z kolei decydują się na profesjonalne zdjęcia biznesowe, które można usytuować w CV. Gdy osoby odpowiedzialne za rekrutację wybiorą najlepszych kandydatów, zwykle zapraszają ich na rozmowy, informując o konkretnym dniu oraz godzinie. Zwykle też przesyłają linki do spotkania lub proszą o odnalezienie firmy na Skype czy innych programach. Rozmowy rekrutacyjne online trwają tyle samo, co rozmowy w przestrzeni biurowej. Wszystko oczywiście zależy od firmy, jednak warto zarezerwować od 20 minut do nawet 1,5 godziny czasu. Nierzadko już podczas pierwszego etapu rekrutacji na kandydata czeka zadanie do wykonania.


Fot. Unsplash

Rozmowa o pracę online polega na zaprezentowaniu warunków potencjalnego zatrudnienia przez przedstawiciela firmy oraz na zadaniu pytań kandydatom. Muszą więc oni zadbać o swoją wiedzę merytoryczną oraz dowiedzieć się podstawowych informacji o firmie, do której aplikują. W taki sposób można udowodnić duże zainteresowanie, świadomość oraz realne zainteresowanie pracą w tejże konkretnej firmie.

Rozmowa rekrutacyjna przez Skype

Rozmowa o pracę przez Skype to zdecydowanie najpopularniejsza forma rekrutacji zdalnej. Rekruter łączy się za pomocą tego programu z kandydatem i w takiej właśnie przestrzeni opowiada o konkretnym stanowisku pracy, dowiadując się tym samym szczegółów dotyczących doświadczenia, wykształcenia oraz zainteresowań kandydata. 


Fot. Unsplash

Kandydat przed rozmową kwalifikacyjną musi się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, jak zostało wcześniej zaznaczone, powinien zdobyć podstawową wiedzę o firmie, do której aplikował. Ponadto, jak w przypadku rozmowy w siedzibie firmy, kandydat jest zmuszony zadbać o swój schludny wygląd - warto ubrać się w elegancki sposób. Ponadto, dobrym pomysłem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca na odbycie rozmowy kwalifikacyjnej online. Wielu kandydatów aranżuje specjalne stanowisko w mieszkaniu, zazwyczaj na tle regałów z książkami. Najważniejsze jest jednak to, by miejsce było odpowiednio oświetlone oraz by sieć Internetu działała tam bez zarzutu. Należy także pamiętać o tym, by uprzedzić pozostałych domowników o ważnej rozmowie. W taki sposób można uniknąć niezręcznych sytuacji, kiedy to np. współlokator z impetem wejdzie do pokoju lub wypowie słowa, które podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie powinny się pojawić.


Fot. Unsplash

Rozmowa rekrutacyjna Skype to zupełnie nowa sytuacja - zarówno dla kandydatów, jak i dla osób odpowiadających za rekrutację. Okazuje się jednak, że forma ta może pozostać z nami na dłużej - jest bowiem wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. Najważniejsze rady dotyczące rozmów online to:

  1. Dobra sieć Internetu i odpowiednio przygotowane miejsce
  2. Schludny ubiór
  3. Przygotowanie się do rozmowy pod względem merytorycznym
  4. Uprzedzenie pozostałych domowników o rozmowie, by uniknąć niezręcznych sytuacji

Jesteśmy przekonani, że spełnienie powyższych warunków przełoży się na sukces każdej rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak życzyć powodzenia!

Mogą Cię Zainteresować również

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Sesja biznesowa

Sesja biznesowa

Millenialsi w pracy

Millenialsi w pracy