Millenialsi w pracy

Millenialsi to inaczej pokolenie Y, które przyszło na świat w latach 80. i 90. XX wieku. Ich potrzeby znacząco różnią się od potrzeb wcześniejszych generacji. Millenialsi posiadają własne, konkretne cechy, które oczywiście czynią ich wyjątkowymi. W dzisiejszym artykule przedstawimy, kim dokładnie jest przedstawiciel pokolenia Y oraz jakie miejsce zajmuje na rynku pracy.


Fot. Unsplash

Kim są millenialsi?

Millenialsi to pokolenie, które - jak sama nazwa wskazuje - przyszło na świat w okresie pojawienia się nowego tysiąclecia. Są to więc ludzie urodzeni w latach 80. oraz 90. - mniej więcej do 1995 roku, kiedy to można mówić o pojawieniu się nowej generacji, czyli pokolenia Z. Wiek millenialsów to obecnie około 30 lat. Millenialsi to osoby, które nie mają problemów z posługiwaniem się nowymi mediami oraz komputerem. I choć przyszli na świat w momencie, w którym cyfryzacja jeszcze się kształtowała, to dość szybko dostosowali się do nowej rzeczywistości. W rezultacie więc, Millenialsom trudno jest wyobrazić sobie życie bez sieci - gdyż podłączeni są do niej niemal przez całą dobę. Chętnie wybierają oni szkolenia przez Internet, szukają pracy zdalnej i porozumiewają się między sobą za pomocą komunikatorów. Skoro już wiemy, kto to Millenialsi, to warto ściśle określić ich cechy, a następnie sprawdzić, jak zachowują się na rynku pracy.

Fot. Unsplash

Millenialsi cechy

Millenialsi to takie pokolenie, które w bardzo kreatywny i aktywny sposób podchodzi do korzystania z życia, nie szczędząc przy tym czasu na użytkowanie sieci. Osoby te dość systematycznie prowadzą swoje konta w mediach społecznościowych. Jako, że żyją w "globalnej wiosce", to cechuje ich otwartość na drugiego człowieka - szybko nawiązują nowe kontakty, zwłaszcza przez Internet. Millenialsi to osoby pewne siebie, które ponad gromadzenie rzeczy, cenią przeżycia oraz doświadczenia. Millenialsi - charakterystyka mówi także o tym, że generacja ta stawia na indywidualizm oraz na wyjątkowość. Osoby te zostały wychowane w myśl mówiącej o tym, że cały świat leży u ich stóp. Dlatego też chętnie zmieniają pracę, starają się o awanse, nie boją się brania urlopu i korzystania z życia. Są ciekawi świata, znają języki oraz zdobywają dobre wykształcenie. Nie oznacza to jednak, że doskonale odnajdują się na rynku pracy. Millenialsi, wierzący w to, że świat stoi przed nimi otworem, kształcą się w wybranym przez siebie kierunku i często boleśnie zderzają się z rzeczywistością na rynku pracy. Nie poddają się jednak i chętnie szukają rozwiązań. Millenialsi to takie pokolenie, które pragnie pracować, ale niekoniecznie przez całe życie. Chętnie zakładają oni własne biznesy, czego motywacją jest godna, spokojna i szczęśliwa emerytura. Millenialsi definicja podpowiada też, że trudno im myśleć krytycznie oraz autonomicznie. Przez stały dostęp do technologii, są oni bombardowani wszelkimi newsami i poglądami, których zwykle nie weryfikują. Millenialsom brakuje autorytetów - przez wychowanie w myśl tego, że wszystko jest w ich rękach, raczej odrzucają oni wszelkich mentorów, nie chcąc nawet słuchać przedstawicieli wcześniejszych pokoleń. Co ciekawe, pokolenie Y zaczyna wypierać pismo ręczne przez to, że permanentnie korzysta z klawiatury komputera lub z ekranu dotykowego. 

Fot. Unsplash

Millenialsi na rynku pracy

Millenialsi - charakterystyka jasno wskazuje na to, że pokolenie Y jest generacją absolutnie wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju. Jak jednak odnajduje się ona na rynku pracy? Przyjęło się mówić, że Millenialsi oczekują dobrej pracy o elastycznych godzinach i z dużą swobodą w zakresie brania urlopu. Na konkretne stanowisko decydują się nie tylko ze względu na zarobki, ale także - albo nawet przede wszystkim - z uwagi na możliwość rozwoju. Są oni skłonni zmienić nudną, ale dobrze płatną pracę, na tę mniej płatną, ale zdecydowanie ciekawszą. Millenialsom nie przeszkadzają zmiany i cieszą się na myśl o kolejnych, nowych wyzwaniach. Pokolenie Y niedługo przejmie niemal cały rynek pracy - warto więc wiedzieć, jak z nim rozmawiać podczas spotkań kwalifikacyjnych. Po pierwsze - należy dać się wykazać Millenialsowi i pozwolić mu mówić o swoich pasjach - daj przestrzeń do tego, by mógł się zaprezentować i dać się poznać

Fot. Unsplash

Pokolenie Y jest zdecydowanie jedną z najbardziej przedsiębiorczych generacji. Bardzo biegle porusza się ona po przestrzeni cyfrowej i zdecydowaną większość zadań wykonuje przez komputer. Millenialsi wysoko cenią równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Wyraźne rozgraniczenie tych dwóch sfer to dla nich idealne rozwiązanie. Podkreślenia wymaga także fakt, że pokolenie Y oczekuje nieustannego rozwoju w pracy - tam więc, gdzie pojawia się możliwość awansu, tam też zaangażowanie zdecydowanie wzrasta. Millenialsom nie można odmówić unikatowej wiedzy, która wynika m.in. z dostępu do nieograniczonych niczym zasobów (takich jak m.in. studia, czytanie zagranicznych publikacji, różnorodne zainteresowania i znajomości). Potrafią oni nawiązywać relacje z międzynarodowymi ekspertami z różnych dziedzin, co niewątpliwie jest ogromną zaletą. Zatrudniając przedstawiciela pokolenia Y i dając mu odpowiednie warunki do pracy, pozwalają Państwo swojej firmie na rozwój oraz na nowe, świeże spojrzenie i innowacyjne działanie. Firma może dzięki temu rozwinąć się w przestrzeni internetowej oraz dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców - Millenialsi doskonale wiedzą, jak ważną rolę odgrywają chociażby biznesowe sesje zdjęciowe i budowanie trwałej, ludzkiej relacji z klientami. Odpowiednio zmotywowany Millenials z pewnością wniesie do każdego przedsiębiorstwa wiele pozytywnych cech. Millenialsi w Polsce to taki rodzaj pracowników, którym warto zaufać.

Fot. Unsplash

Mogą Cię Zainteresować również

Szkolenie online

Szkolenie online

Sesja biznesowa

Sesja biznesowa