Mapping 3D

Mapping 3D cieszy się coraz większą popularnością i jest doskonałą nowinką, która sprawia, że wszelkie wydarzenia nabierają zupełnie nowego kształtu i wymiaru. Mapping 3D nie tylko cieszy oko, ale przenosi odbiorców niemal do innej rzeczywistości, stając się tym samym niecodziennym tłem m.in. dla konferencji, szkoleń, kongresów czy innych spotkań biznesowych. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, co to jest mapping, jak się go robi oraz z jakim kosztem się to wiąże.


Video mapping - co to jest?

Mapping 3D, to inaczej mapping przestrzenny, czyli nic innego, jak projekcja multimedialna wyświetlana na stałym, prawdziwym obiekcie, takim jak np. budynek czy samochód. Staje się to swoistym performancem i pokazem, który najczęściej poprzez efekty specjalne opowiada konkretną historię lub po prostu jest formą wystroju jakiejś przestrzeni. Idealnym tego przykładem był video mapping 3D w mieście Duszniki-Zdrój podczas sylwestra, kiedy to na budynkach zaprezentowano piękny pokaz dotyczący historii miasta. Ta innowacyjna forma wykorzystywana jest także do prezentacji nowych produktów (np. nowego modelu samochodu), do otwarć obiektów, a także do oprawy wizualnej scen, koncertów, konferencji, briefingów prasowych czy kongresów. Coraz częściej wykorzystuje się video mapping właśnie na wspomniane kilka zdań wyżej imprezy sylwestrowe, które zamiast pokazu fajerwerków, o godzinie 24 mają w programie pokaz mappingu. Jest to więc nie tylko ciekawostka ze świata mediów interaktywnych, ale i koncept, który może pozostać w branży eventowej na bardzo długo. Dla wielu jest po prostu nową formą dekoracji konkretnej powierzchni, która skrojona została na miarę XXI wieku.


Mapping 3D - jak zrobić?

Skoro już wiemy, co to jest mapping 3D, to pora się dowiedzieć, jak go zrobić. Otóż podstawą jest odpowiedni sprzęt multimedialny, czyli głównie projektor. Musi on być wręcz niezawodny i oczywiście dostosowany do wielkości i oświetlenia przestrzeni, w której wykonany ma być mapping. Nie obejdzie się oczywiście bez przygotowania wizualnego obiektu, na który narzucony zostanie animacja. Do stworzenia takiego modelu służą programy animacyjno-filmowe, jak np. Adobe After Effects, 3Ds Max, Maya oraz Blender. Gdy już wizualizacja obiektu zostanie dopracowana przez grafików, można przenieść cały projekt na realne obiekty, tworząc tym samym  pokaz dowolnych treści - animacji, filmów czy zdjęć. Ważna jest także oprawa audio mappingu. Zazwyczaj współgra ona z prezentowanym obrazem, co tylko wzmacnia cały efekt, wprawiając gości w zachwyt.


Mapping 3D - koszt


Video mapping 3D jest świetną odpowiedzią na pytanie, jak np. urządzić bankiet okolicznościowy, tak by był on efektowny. Z wykorzystaniem tej technologii z pewnością zdobędzie się sympatię wielu gości i zapisze się w ich pamięci na długie lata. Jednak ważną kwestią jest także cena takiego pokazu audiowizualnego. Trudno jest podać konkretny koszt takiej atrakcji, bo oczywiście wpływa na niego sporo czynników. Wszystko zależy od ceny projektorów, mapowania, modelowania oraz pracy grafików. Jednak z pewnością jest to efekt, który nie zrujnuje Państwa budżetu. Odpowiednie zaplanowanie tego działania i skorzystanie z pomocy ekspertów z pewnością przełoży się nie tylko na wysoką jakość mappingu, ale także na jego korzystną cenę. Jeśli mapping spodobał się Państwu na tyle, że najprawdopodobniej stanie się on permanentnym efektem podczas organizowanych wydarzeń, to warto przemyśleć kwestię kursów z zakresu programów animacyjno-filmowych. W takim przypadku inwestycja szybko się zwróci, a zdobyte narzędzia będą wystarczające, by samodzielnie zaprojektować całe przedsięwzięcie, którego tłem jest właśnie video mapping 3D.  Programy te - wbrew pozorom - nie są skomplikowane i z powodzeniem można się ich nauczyć podczas kursów oraz szkoleń online, które od jakiegoś czasu cieszą się ogromnym powodzeniem. Warto więc zdobyć odpowiednie umiejętności, z tego zakresu - zwłaszcza, że mapping 3D staje się coraz bardziej popularny i pożądany w branży eventowej. Z pewnością pozostanie z nami na lata, a przy tym znacząco się rozwinie.


Mogą Cię Zainteresować również

Jak zorganizować bankiet?

Jak zorganizować bankiet?

Briefing prasowy - co to jest i jakie miejsce wybrać?

Briefing prasowy - co to jest i jakie miejsce wybrać?

Szkolenie online

Szkolenie online