Jak zorganizować bankiet?

Bankiety, bale, imprezy okolicznościowe. Musi być sala, jedzenie, muzyka i dobre towarzystwo. Organizacja tego typu przedsięwzięcia wydaje się nie być zbyt trudna. Jednak na pozór łatwe sprawy potrafią przysporzyć wielu problemów i okazać się trudniejsze niż organizator zakładał. Jak zorganizować bankiet? Czytajcie dalej!


Bankiety organizowane są z różnych okazji

Mogą być nagrodą dla pracowników za dobrą pracę, mogą być uczczeniem sukcesu firmy, mogą też towarzyszyć prezentacji nowego produktu czy strategii firmy. Bankiety organizuje się również czasem po skończonej konferencji. Organizatorzy korzystają z tego, że w jednym mieście zgromadzonych jest wiele osób z tej samej branży lub zainteresowanych tym samym tematem. To dobra okazja, by zintegrować środowisko, wymienić się kontaktami i miło spędzić ze sobą czas.

Podczas bankietu ludzie rozmawiają ze sobą, jedzą, piją i tańczą. Nie może więc zabraknąć odpowiednio dobranego do charakteru spotkania cateringu, dobrej muzyki, która nie będzie zbyt głośna, by nie przytłaczać rozmówców. Warto również zadbać o dodatkowe atrakcje w postaci np. występów artystycznych, konferansjera, stołów tematycznych, pokazu fajerwerków czy wspólnych zabaw, przy których uczestnicy bankietu będą mogli się lepiej poznać.

Pamiętajmy, by atrakcje były dopasowane do charakteru przyjęcia i jego uczestników. Nie każdemu przypadnie do gustu koncert rockowy, występ zespołu tanecznego czy orkiestry symfonicznej. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu na porządny research - poznaj swoich gości!


Catering nie może być "byle jaki"

Jesteśmy niemal pewni: jeśli jedzenie będzie słabe, goście z pewnością będą mieli długi temat do rozmowy. Jedzenie to jeden z tych tematów, który porusza się najczęściej. Każdy przecież lubi dobrze zjeść.

Od kilku lat popularne są tzw. finger food, czyli różne przekąski podawane w małych, plastikowych pucharkach. Mogą to być dania na słodko, jak i na słono. Na zimno i na ciepło. Mus czekoladowy, hummus z warzywami, krewetki... wszystko, czego dusza zapragnie. Byle było smaczne! Warto poświęcić trochę więcej czasu, by zapoznać się z ofertą i opiniami firm cateringowych. A może ktoś z grona naszych znajomych organizował ostatnio bankiet i może nam polecić sprawdzoną firmę? Byłoby idealnie!


Kolejne wyzwanie - jak usadzić gości przy stołach?

Decydując się na bankiet zasiadany, dochodzi jeszcze kwestia usadzenia naszych gości. Tak samo jak na weselu, nie jest to prosta sprawa. Posadzić koło siebie osoby z jednej firmy, a przy drugim stole osoby z innej firmy? A jeśli się nie lubią? To może starsze osoby ze starszymi, a młodsze z młodszymi? Będą mieć wspólne tematy. A co jeśli, ktoś czuje się na tyle młodo, że lubi spędzać czas ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z pracy? Tu robi się problem.

Tak jak wspomnieliśmy już we wcześniejszych akapitach, szczególnie ważne jest poznanie profilu naszych gości. Będzie nam łatwiej zorganizować bankiet, wiedząc, kto na niego przyjdzie. Powodzenia!