Konkursy dla pracowników - pomysły, regulamin, nagrody a podatek

Już niejednokrotnie podkreślaliśmy, że organizacja eventów pracowniczych to bardzo ważny aspekt, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. O tym, jak istotna jest integracja pracowników pisaliśmy kilka dni temu w artykule integrowanie zespołu online. Wspomnieliśmy w nim, że ciekawym pomysłem jest organizowanie różnorodnych konkursów dla pracowników. Dziś pragniemy rozwinąć ten temat, podając pomysły na konkursy dla pracowników oraz dostarczając wszelkich informacji odnośnie do zasad konkursów, ich regulaminu czy nagród. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zorganizować konkurs dla pracowników, to odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!


Jak zorganizować motywacyjne konkursy dla pracowników?

Konkursy motywacyjne dla pracowników stanowią naprawdę świetny pomysł. Pracownicy zwykle bardzo ochoczo na nie reagują, co wcale nas nie dziwi. By zorganizować tego typu przedsięwzięcie nie trzeba posiadać żadnego specjalnego zezwolenia. Wystarczy przede wszystkim jasno określić, na czym dany konkurs będzie polegał. Równie ważne jest stworzenie czytelnego regulaminu, w którym każdy pracownik znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytania. Podczas organizacji przede wszystkim należy pamiętać o tym, by pomysł na konkurs dla pracowników był w stanie zainteresować osoby pracujące w danej firmie. Przykładowo: organizacja konkursu karaoke w przedsiębiorstwie, w którym pracownicy nie wykazują pasji do muzyki, a w dodatku są nieśmiali, z pewnością nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Tworząc więc konkursy dla pracowników w korporacji należy uwzględnić umiejętności oraz zainteresowania osób, które potencjalnie mogą wziąć w nich udział.


Pomysły na konkursy dla pracowników

Konkursy dla pracowników - pomysły to bardzo rozległy temat. Istnieje bowiem szereg przykładów, które cieszą się dużą popularnością wśród organizatorów. Pierwszym z nich jest tzw. sprawdzian wiedzy. Zdrowa rywalizacja bardzo pozytywnie wpływa na interakcje międzyludzkie. W związku z tym polecamy zorganizować teleturniej w stylu telewizyjnych programów, takich jak np. "Milionerzy" czy "Koło Fortuny". Pytania mogą dotyczyć zarówno wiedzy ogólnej, jak i poszczególnych kategorii. Mało tego - zakres pytań może oscylować też wokół misji i strategii danej firmy. W przypadku tematycznych imprez odpowiednim konkursem może być najbardziej dopracowany strój. Konkursy dla pracowników - przykłady mogą dotyczyć także kreatywnych zadań, takich jak np. stworzenie najładniejszej kartki elektronicznej z okazji jakiegoś święta, która zostanie wysłana do partnerów biznesowych.


Zabawne konkursy dla pracowników

Trzeba przyznać, że zabawne konkursy dla pracowników dostarczają niezapomnianych wrażeń! Ich głównym celem zwykle jest nie samo zdobycie nagrody, ale przede wszystkim dobra zabawa. Doskonałym przykładem tego typu aktywności są zapasy sumo. Polegają one na tym, że pracownicy nakładają stroje zapaśników sumo, a następnie siłują się ze sobą do momentu, aż któryś z nich upadnie. Ów konkurs jest zabawny głównie ze względy na stroje, w których każdy wygląda przynajmniej śmiesznie! Kolejnym niezawodnym przykładem jest konkurs na Mumię z papieru toaletowego. Pracowników należy podzielić na dwuosobowe zespoły, w których jedna osoba wcieli się w rolę... mumii. Zadaniem drugiego członka jest owinięcie "mumii" papierem toaletowym w możliwie najbardziej szczelny sposób. Jeśli organizujesz imprezę firmową na zewnątrz, to koniecznie musisz zorganizować konkurs polegający na wyścigu w wieloosobowych nartach. Ta drużyna, która będzie między sobą najlepiej współpracować, a co za tym idzie, pierwsza dotrze do mety, ta oczywiście wygrywa.


Konkursy motywacyjne dla pracowników

Trzeba przyznać, że powyższe gry pracownicze nie są jedyną możliwością w zakresie konkursów. Tamte dostarczają rozrywki, natomiast inne - dokładnie konkursy motywacyjne - w bezpośredni sposób związane są z rywalizacją w zespole. Motywowanie zespołu za sprawą dodatkowego wynagrodzenia to jeden z najlepszych sposób, jeśli chodzi o skłonienie pracowników do najbardziej efektywnej realizacji zadań. Konkursy motywacyjne mogą przyjmować postać indywidualnego finansowania (zwykle pracownik otrzymuje bony finansowe) lub grupowego finansowania (czyli konkursy, w których nagrodę finansową otrzymuje cały zespół). Konkursy motywacyjne najbardziej popularne są we wszelkich działach sprzedaży. Zwykle w tym zakresie dąży się do wskazania najlepszego handlowca miesiąca.

Konkurs dla pracowników - regulamin

Niezależnie od tego czy organizujesz konkursy świąteczne dla pracowników, czy może konkursy motywacyjne, to zawsze powinieneś stworzyć klarowny regulamin. Każdy konkurs dla pracowników - regulamin powinien się składać z tożsamości organizatorów samego konkursu, informacji odnośnie do czasu trwania, warunków uczestnictwa oraz zadaniu konkursowym. Trzeba tam też jasno opisać nagrody oraz określić, jak powinna wyglądać kwestia praw autorskich oraz praw majątkowych względem jakiegoś dzieła konkursowego. Niezbędna jest również klauzula RODO oraz informacje związane z procesem składania ewentualnych reklamacji - zarówno w kwestii przebiegu konkursu, jak i wyłonienia jego zwycięzcy.

Zanim pracownik zdecyduje się na wzięcie udziału w konkursie, zawsze powinien najpierw zaakceptować obowiązujący regulamin. Jeśli tego nie zrobi, może zostać zdyskwalifikowany, a jego praca nie będzie w ogóle brana pod uwagę.


Nagroda w konkursie dla pracownika

Nagroda w konkursie dla pracownika może mieć różnorodny charakter. Przede wszystkim może to być nagroda pieniężna, jak w przypadku konkursów motywacyjnych. Wówczas w regulaminie należy dokładnie napisać, jaka kwota czeka na zwycięzcę. Równie atrakcyjne są oczywiście nagrody rzeczowe. Ich dokładna wartość zależy oczywiście od skali konkursu. Niemniej jednak najczęściej organizatorzy wybierają wszelkiego rodzaju vouchery do sklepów lub punktów usługowych albo gadżety elektroniczne. Dobrym pomysłem zawsze są chociażby słuchawki bezprzewodowe. Jeśli organizujesz konkurs na znacznie większą skalę i możesz na nagrody przeznaczyć większe kwoty pieniężne, to weź pod uwagę zakup sprzętów takich jak np. ekspres do kawy. Poza rzeczami materialnymi nagrodę mogą stanowić np. wycieczki albo zaproszenia na konferencje czy szkolenia. Pomysłów jest naprawdę wiele, a część z nich może Cię zainspirować, jeśli chodzi o Dzień Kobiet w pracy. Być może nie masz jeszcze pomysłu odnośnie do tego, jak celebrować tę okoliczność, więc podpowiadamy, że konkursy na pewno zostaną ciepło przyjęte przez koleżanki z pracy.


Konkurs dla pracowników a podatek

Istotnym zagadnieniem w związku z  tym tematem jest konkurs dla pracowników - podatek. Otóż zgodnie z 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nagroda uzyskana w konkursie otwartym opodatkowana jest podatkiem ryczałtowym, który wynosi 10% wartości nagrody. Konkurs dla pracowników - opodatkowanie wygląda dokładnie tak, że organizator konkursu występuje w roli płatnika i jest zobligowany do tego, aby od wartości wydanej nagrody potrącić 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Mogą Cię Zainteresować również

Zdalna integracja pracowników - pomysły na integrację

Zdalna integracja pracowników - pomysły na integrację

Motywowanie pracowników - sposoby, przykłady, cele motywacji pracowników

Motywowanie pracowników - sposoby, przykłady, cele motywacji pracowników

Dzień Kobiet w pracy - co kupić i jak zorganizować dzień kobiet w pracy

Dzień Kobiet w pracy - co kupić i jak zorganizować dzień kobiet w pracy