Motywowanie pracowników - sposoby, przykłady, cele motywacji pracowników

Każdy przedsiębiorca pragnie, aby jego firma prężnie się rozwijała, znacznie wyróżniając się przy tym od konkurencji. Jak jednak tego dokonać? Przede wszystkim należy zbudować odpowiedni, zgrany zespół specjalistów (sprawdź nasze pomysły na zdalne integracje). Kolejnym krokiem jest określenie konkretnego celu, do którego zarówno każdy pracownik z osobna, jak i w rezultacie też zespół, po prostu będzie dążył. W teorii może się wydawać, że nie ma nic prostszego, jednak... może się okazać, że w pewnym momencie pracownikom zacznie brakować motywacji. Zwykle bardzo łatwo jest tę sytuację zauważyć, ponieważ pracownicy stopniowo wykazują mniejsze zaangażowanie względem wykonywanych obowiązków, często się spóźniają, a czasami nawet rozmawiają z innymi osobami - oczywiście w tajemnicy - o ewentualnej zmianie pracy. Obniżona motywacja pracowników może mieć wiele powodów. To np. problemy osobiste, brak podwyżki od dłuższego czasu, natłok obowiązków, nieodpowiednie warunki do pracy albo też brak poczucia stabilizacji. W takiej sytuacji pojawia się więc pytanie, jak motywować pracowników. W tym artykule znajdziesz szereg rozwiązań!



W jaki sposób motywować pracowników do efektywnej pracy?

Motywowanie pracowników można podzielić na pozytywne i negatywne. To pierwsze skoncentrowane jest głównie wokół metod, za pomocą których pracodawca buduje w firmie poczucie lokalności oraz zadowolenia z wykonywanych obowiązków. Przekłada się to oczywiście na wysokie poczucie przynależności do danej firmy. Jeśli zastanawiasz się, jak motywować pracownika, to przede wszystkim musisz pamiętać, że motywacja stanowi długotrwały proces. Najważniejsze jest więc bycie konsekwentnym.

Jeśli chodzi o metody motywowania pracowników pozytywne, to wśród nich można wskazać chociażby motywowanie finansowe - np. premie uznaniowe czy nagrody finansowe - oraz motywowanie pozapłacowe, w obrębie którego można wymienić oferowanie dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych czy kursów języków obcych.

Motywacja pracownicza może mieć jednak także charakter negatywny. Ma ona miejsce wtedy, gdy zaangażowanie pracownika względem wykonywania obowiązków próbuje się zwiększyć poprzez stworzenie sytuacji zagrożenia. Wówczas sposoby motywowania pracowników polegają na potrącaniu premii czy degradacji na niższe stanowisko. Najczęściej tego typu metody zamiast rzeczywiście mobilizować do działania, jeszcze bardziej zniechęcają pracowników, powodując tym samym, że zaczynają oni szukać innej pracy.


Jak motywować pracowników?

Mając już ogólną wiedzę na temat tego, co motywuje pracowników, można ją rozszerzyć o najczęściej stosowane pomysły. Specjaliści z zakresu teorii motywacji powołują się zwykle na Piramidę Maslowa, a więc nic innego, jak teorię potrzeb. Według Masowa źródło motywacji stanowi zaspokojenie wszelkich potrzeb - zarówno niższych, jak i wyższych. Tylko w sytuacji, gdy niższe potrzeby są na odpowiednim poziomie (takie jak np. poczucie bezpieczeństwa), możliwe jest zadbanie o potrzeby wyższe. Wśród nich wymienia się za to samorealizację, uznanie czy przynależność.

Odpowiednie motywowanie pracownika ma miejsce wtedy, gdy zaproponowany czynnik realnie jest w stanie zachęcić pracowników do bardziej efektywnej pracy. Motywowanie pracowników - przykłady to chociażby wszelkie benefity pozapłacowe, uznanie oraz awanse. Podczas szukania odpowiedzi na pytanie o to, jak zmotywować pracownika, musisz też wiedzieć, że w pierwszej kolejności należy wyeliminować wszelkie czynniki, które powodują, iż pracownik nie jest do końca zadowolony z pracy. Dopiero wtedy zaleca się wprowadzenie motywatorów. Należy jednak przy tym zaznaczyć, iż każde pokolenie można zmotywować za sprawą innych czynników. Przykładowo: millenialsi mają zupełnie inne potrzeby i wymagania, aniżeli ich poprzednicy.


Sposoby motywowania pracowników

Rodzaje motywowania pracowników w głównej mierze zależą też od możliwości danego przedsiębiorstwa. Nie każda firma może bowiem pozwolić sobie na systematyczne podwyżki płac czy częste awanse. Oczywiście na tym sposoby na motywację się nie kończą! Motywacja pracowników - przykłady to również wszelkie działania, które mają na celu zintegrować pracowników. W zespole, który jest zgrany, pracownicy nie tylko lubią spędzać czas, ale zdecydowanie bardziej chętnie wykonują swoje obowiązki. W tym celu warto więc na team building. Organizowanie eventów firmowych skutecznie poprawia relacje, co przekłada się na odpowiednią atmosferę w pracy, a co za tym idzie - na poczucie wspólnoty oraz większą chęć względem osiągania wyznaczonych celów.

Świetnym pomysłem są także wszelkie konkursy motywacyjne dla pracowników. Łączą one przyjemne z pożyteczny, dostarczając pracownikom rozrywki oraz... dodatkowych korzyści. Nagrody w konkursach mogą być zarówno finansowe, jak i rzeczowe. Bardzo często są to vouchery na różnorodne usługi czy produkty albo wejściówki na konferencje lub szkolenia. Uważamy, że to doskonały pomysł - szczególnie, że sale szkoleniowe, w których odbywają się różnorodne spotkania biznesowe, to miejsca, w których można poznać wielu inspirujących ludzi.


Motywowanie finansowe

Narzędzia i techniki motywowania pracowników najczęściej skoncentrowane są wokół finansów. To wszelkie podwyżki, premie uznaniowe, premie uzależnione od wyników pracy czy nagrody. Wielu specjalistów uważa, że najbardziej skuteczne są te premie, które opiera się na wynikach pracy danego pracownika. Ów rodzaj wypłacany jest w zależności od wyników, które mierzy się za pomocą specjalnych, wcześniej ustalonych wskaźników. Zazwyczaj pod uwagę bierze się zysk, przychód dla firmy czy też liczbę gotowych produktów (w zależności od profilu firmy). Trzeba przyznać, że motywowanie finansowe jest bardzo skuteczne.

Przy tym też należy dodać, iż w psychologii motywację dzieli się na dwa rodzaje - zewnętrzną oraz wewnętrzną. Pierwsza z nich polega właśnie na nagradzaniu - m.in. poprzez finanse, w odpowiedzi za dobrze wykonaną pracę. Motywacja wewnętrzna to z kolei kierowanie się w głównej mierze własną satysfakcją oraz przyjemnością. Techniki motywacji pracowników, które dotyczą głównie finansów, z pewnością zostaną bardzo dobrze przyjęte. Szczególnie należy pamiętać o tym, że podwyżkę powinno przydzielić się takim pracownikom, w stosunku do których zwiększyło się różnorodne wymagania, np. poprzez powierzenie im dodatkowego projektu czy zadania.


 Jak motywować pracowników bez pieniędzy?

Formy motywowania pracowników nie zawsze jednak muszą dotyczyć finansów. Równie dużą siłę mają czynniki pozapłacowe. Jeśli więc szukasz pomysłów względem tego, jak zmotywować pracownika do pracy, to może warto przede wszystkim postawić na... uznanie. To nic nie kosztuje, a pracownicy nade wszystko są zmotywowani, gdy po prostu się ich docenia. Równie istotne względem motywacji jest poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Warto więc postawić na korzystny rodzaj umowy, który usatysfakcjonuje obie strony.

Dodatkowo w wielu firmach pojawiają się benefity w postaci kart sportowych, owocowych czwartków czy wolnego dnia pracy z okazji urodzin. Jak więc widać, motywowanie do pracy wcale nie musi wymagać od firmy zainwestowania dużych nakładów finansowych. Motywowanie pracownika do pracy następuje także, gdy w danym przedsiębiorstwie organizowane są gry dla pracowników albo wspólne obchody różnorodnych świąt - np. zbliżający się Dzień Kobiet w pracy. Przede wszystkim pamiętaj też, że sposoby motywacji do pracy to również: dobra komunikacja, podawanie informacji zwrotnej, wyznaczenie jasnej ścieżki kariery względem pracownika oraz interesowanie się potrzebami pracowników.


Cele motywowania pracowników

Skoro już wiesz, jak motywować pracowników do pracy, to warto też zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle to tak ważne. Cele motywowania pracowników to przede wszystkim: rozwój firmy oraz potencjału każdej jednostki, efektywne wykonywanie obowiązków, odpowiednia atmosfera w pracy oraz wspólne dążenie do założonych celów. Wszelkie techniki motywowania pracowników stosuje się po to, aby wszystkim pracowało się lepiej. Podczas wykonywania obowiązków bardzo ważna jest satysfakcja oraz zadowolenie, które oczywiście przekłada się na szeroko pojęty sukces.

Pracownik, który jest zmotywowany i chętny do wykonywania swoich obowiązków, jest jednocześnie o wiele bardziej skuteczny w swoich działaniach. Jesteśmy pewni, że wszystkie powyższe formy motywowania pracowników do pracy mają swoje odzwierciedlenie w postaci zadowolonych ludzi, którzy wypełniają swoje obowiązki z radością pomimo różnorodnych trudności, które zawsze mają prawo się pojawić. Pamiętaj jednak przy tym, że motywowanie pracowników do pracy to proces. Zwykle każda firma musi sprawdzić, która z metod po prostu będzie najbardziej odpowiednia dla pracowników. Metod jednak jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich tę, która okaże się zwyczajnie najlepsza.

Polceane obiekty konferencyjne

Hotel*** Dziki Potok Konferencje&SPA

Hotel*** Dziki Potok Konferencje&SPA

Karpacz
Moszna Zamek

Moszna Zamek

Moszna
Hotel Węgierki

Hotel Węgierki

Węgierki

Mogą Cię Zainteresować również

Millenialsi w pracy

Millenialsi w pracy

Zdalna integracja pracowników - pomysły na integrację

Zdalna integracja pracowników - pomysły na integrację

Konkursy dla pracowników - pomysły, regulamin, nagrody a podatek

Konkursy dla pracowników - pomysły, regulamin, nagrody a podatek