Konferansjer - kto to, ile zarabia i jak zostać konferansjerem?

Jakiś czas temu zaczęliśmy przybliżać różnorodne zawody i stanowiska związane z organizacją spotkań biznesowych. Napisaliśmy już m.in. o tym, kim jest prelegent, a także czym zajmuje się event manager. Dziś poświecimy miejsce kolejnej istotnej osobie, a mianowicie prelegentowi. Z tego artykułu dowiesz się, konferansjer - kto to. Ponadto zdradzimy, jak zostać konferansjerem oraz ile zarabia konferansjer. Jeśli zatem ciekawią Cię te kwestie, to koniecznie zostań z nami!


Kim jest konferansjer i jakie są jego obowiązki?

Konferansjer zajmuje się prowadzeniem wszelkiego rodzaju wydarzeń, spotkań czy imprez. Eventy te mogą się odbywać zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Profesjonalny konferansjer m.in. przedstawia gości, zapowiada ustalone wcześniej punkty programu i najogólniej nadaje widowiskom określony kształt. Jego celem jest niejako przygotowanie zgromadzonych gości na poszczególne wystąpienia, a także urozmaicanie przedsięwzięć ciekawymi i/lub zabawnymi wstawkami. Konferansjerów można spotkać np. podczas konferencji, wydarzeń artystycznych, bankietów, koncertów czy imprez okolicznościowych albo rodzinnych.

Konferansjer - kto to?

Powyżej napisaliśmy już pokrótce, kto to konferansjer. Otóż to nikt inny, jak osoba prowadząca różne wydarzenia. By jednak jeszcze bardziej zobrazować jego zadanie, możesz sobie wyobrazić, że Twoim zadaniem jest organizowanie konferencji. Z pewnością będzie Ci zależało na tym, by całe przedsięwzięcie było prowadzone w ciekawy, żywy i interesujący sposób. Możesz w tym zakresie spróbować swoich sił i wcielić się w rolę konferansjera lub postawić na profesjonalistów w tej dziedzinie. Doświadczony konferansjer doskonale wie, w jaki sposób prowadzić event, by wprawić gości w zachwyt.


Scenariusz konferansjera

Jednym z podstawowych narzędzi pracy na tym stanowisku jest oczywiście scenariusz konferansjera. To absolutnie niezbędny element, na którym oparte jest całe wydarzenie. Musi on dokładnie wiedzieć, jacy goście się pojawią, jak prezentuje się program eventu czy jaki jest charakter danego spotkania. Dzięki odpowiednio rozpisanemu scenariuszowi można uniknąć wszelkich wpadek. Spotkania biznesowe zdecydowanie nie powinny być prowadzone na tzw. żywioł. W związku z tym nierzadko zdarza się też, że konferansjerzy podczas prób ćwiczą nawet zaplanowane żarty.


Konferansjer online

Chyba nikogo nie trzeba przekonać do tego, że eventy online cieszą się coraz to większą popularnością. Organizuje się je bardzo podobnie do tych wydarzeń, które mają miejsce w przestrzeni fizycznej i - co ważne - w obu przypadkach istotna jest współpraca z profesjonalistami. Konferencja online bowiem również wymaga odpowiedniego prowadzenia. Wówczas na pomoc przychodzi konferansjer online, który w przestrzeni Internetu zajmuje się prowadzeniem danego spotkania. Zakres jego obowiązków jest taki sam, jak w przypadku konferencji odbywających się w centach kongresowych na żywo.

Konferansjer - teksty

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, konferansjer na imprezy firmowe musi mieć przygotowany wcześniej, odpowiedni scenariusz. Tego typu dokument składa się z konkretnych tekstów, które służą m.in. powitaniu gości, rozluźnieniu atmosfery czy zapowiedzi poszczególnych prelegentów. Co ważne, konferansjer - teksty muszą zostać wcześniej skonsultowane z organizatorem całego wydarzenia, żeby uniknąć wszelkich nieścisłości i ewentualnych nieporozumień. Sugeruje się nawet wspólne tworzenie scenariusza.


Ile zarabia konferansjer?

W końcu przechodzimy do kwestii, która najbardziej interesuje część osób, mianowicie konferansjer - zarobki. Jeśli zastanawiasz się, jaką wypłatę otrzymuje się na tym stanowisku, to musisz wiedzieć, że wszystko zależy od doświadczenia danej osoby oraz od skali całego wydarzenia, które jest organizowane. Przyjmuje się jednak, że konferansjer z doświadczeniem za prowadzenie kilkugodzinnego spotkania może otrzymać kwotę od 2 000 do nawet 8 000 złotych. Rozbieżność ta jest dość duża, bowiem o zupełnie innych stawkach mówi się w kontekście dużego, międzynarodowego eventu w centrum Warszawy, a o innych w przypadku kameralnych spotkań na obrzeżach miasta.

Jak zostać konferansjerem?

Praca - konferansjer jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Oznacza to, że nie wszyscy w ogóle odnajdą się na tymże stanowisku. Jeśli jednak czujesz, że to droga dla Ciebie, to zapewne zastanawiasz się, jak być dobrym konferansjerem. Otóż - co być może zaskoczy wielu z Was - w tym kierunku nie jest konieczne konkretne wykształcenie. Zdecydowanie bardziej cenne jest bezpośrednie doświadczenie w pracy na scenie. Bardzo często jako konferansjerzy pracują osoby z doświadczeniem dziennikarskim lub aktorskim. Zdarza się (i to nierzadko!) że wydarzenia prowadzą celebryci.

Polceane obiekty konferencyjne

BCC Events–Pałac Lubomirskich

BCC Events–Pałac Lubomirskich

Warszawa
Copernicus Toruń Hotel

Copernicus Toruń Hotel

Toruń
Hotel Polonia ***  Biała Podlaska

Hotel Polonia *** Biała Podlaska

Biała Podlaska

Mogą Cię Zainteresować również

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Kto to jest prelegent?

Kto to jest prelegent?

Kim jest event manager i czym zajmuje się w swojej pracy?

Kim jest event manager i czym zajmuje się w swojej pracy?