Faktura za udział w konferencji a VAT

Podatek od towarów i usług, czyli w skrócie VAT, pobierany jest praktycznie na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. Jego podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Jak to wszystko ma się do branży konferencyjnej? Kiedy i kto może odliczyć podatek VAT? Na te i inne pytania odpowiadamy w owym artykule.

Fot. Unsplash

Usługa konferencyjna

Organizacja konferencji, szkolenia czy innego spotkania biznesowego to nie tylko wynajem odpowiedniej sali. Do tego typu zadań często należy podejść w kompleksowy sposób, zapewniając gościom także miejsca noclegowe, miejsca parkingowe, pełne wyżywienie, obsługę sprzętów multimedialnych oraz nierzadko atrakcje dodatkowe, które sprzyjają chociażby integracji gości biznesowych. I właśnie to wszystko kryje się pod hasłem "usługa konferencyjna". Brzmi prosto i logicznie, jednak perspektywa rozliczenia księgowego usług konferencyjnych nieco komplikuje sprawę… na szczęście tylko na pierwszy rzut oka. Już wszystko wyjaśniamy! Usługa konferencyjna VAT jest dość złożonym zagadnieniem. Okazuje się bowiem, że od samych usług gastronomicznych i hotelowych podatnicy nie są w stanie odliczyć podatku, a przecież - jak wszyscy doskonale wiemy - są one nieodłącznym elementem zjawiska usług konferencyjnych. Co zatem w takiej sytuacji? Jak wygląda organizacja konferencji VAT? Z praktycznego punktu widzenia organy podatkowe wydają takie interpretacje, które korzystne są dla podatników. W rezultacie więc, usługa konferencyjna sama w sobie uznawana jest za usługę kompleksową, którą nabywa się z ramienia prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ona zatem organizację w pełnym tego słowa znaczeniu - wraz z miejscami noclegowymi, wyżywieniem, obsługą techniczną itd. Co to dokładnie oznacza? Że bez najmniejszego problemu można od owej usługi odliczyć podatek VAT. Jeśli więc chcą Państwo skorzystać z usługi konferencyjnej, organizując spotkania biznesowe, konferencje medyczne czy sympozja (warto sprawdzić jaka jest różnica pomiędzy sympozjum a konferencją) należy pamiętać o powyższym.

Fot. Unsplash

Organizacja konferencji a odliczenie VAT

Organizacja konferencji, szkolenia czy innego spotkania biznesowego najczęściej jest usługą kompleksową, która poza udostępnioną salą konferencyjną, obejmuje również miejsca noclegowe, wyżywienie, różnego rodzaju atrakcje oraz zapewnienie obsługi technicznej. Jak zatem wygląda organizacja konferencji - stawka VAT? Kompleksowa usługa konferencyjna opodatkowana jest stawką VAT, która wynosi 23%. Jeśli więc zastanawiają się Państwo, jak ma się konferencja naukowa a VAT, albo konferencja zagraniczna a VAT, to wszystkie te rodzaje kwalifikują się do opodatkowania w wysokości 23% VAT. Po wykonaniu usługi, podmiot, który organizuje tego typu przedsięwzięcie, ma obowiązek wystawić fakturę, w której wykazana będzie ta konkretna usługa. Niektórzy, jeszcze dodatkowo do wystawionej faktury dołączają załącznik wskazujący zakres świadczeń konkretnej usługi, by uniknąć ewentualnych nieścisłości.


Fot. Unsplash

I choć te kwestie formalne spędzają sen z powiek wielu organizatorom wydarzeń, to na szczęście okazuje się, że wszystko to nie jest skomplikowane tak bardzo, jak mogłoby się na początku wydawać. 


Faktura za udział w konferencji a VAT

Skoro już wiedzą Państwo, jak wygląda organizacja konferencji a VAT, to należy przejść do kolejnego zagadnienia. Jest to udział w konferencji a odliczenie VAT. Jeśli konferencja, szkolenie czy inne wydarzenie biznesowe, w którym biorą Państwo udział, jest z zakresu Państwa działalności, to jednocześnie staje się to kosztem uzyskania przychodu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli otrzymają Państwo odpowiedni dowód poniesionych kosztów w postaci faktury, to nie ma najmniejszych przeszkód do odliczenia podatku VAT. Jest to więc bardzo dobra wiadomość. Można się jednak zastanowić, jak owa sytuacja ma się w przypadku wydarzeń biznesowych, które odbywają się w przestrzeni cyfrowej. Przykładowo: konferencja online może być przez Państwa tak samo rozliczona, jak i ta odbywająca się w obiekcie. Zmieniło się jedynie miejsce organizacji przedsięwzięcia, jednak wszystkie kwestie formalne - póki co - obowiązują na takiej samej zasadzie, jak miało to miejsce dotychczas.

Fot. Unsplash

Mamy nadzieję, że owy artykuł wystarczająco konkretnie odpowiedział na wiele pytań, m.in. organizacja konferencji - jaki vat? Choć temat ten na pierwszy rzut oka wydaje się być skomplikowany, to jednak nie ma w nim aż tak ogromnych niejasności. Warto jednak w celu podsumowania podkreślić, że usługa konferencyjna jest kompleksowym podejściem do organizacji eventów - obejmują ona wszystko to, co związane jest z realizacją przedsięwzięć (od usług gastronomicznych, przez wynajem sali i miejsc noclegowych, aż po obsługę techniczną). Kolejnym faktem, który należy zapamiętać, jest to, że usługa konferencyjna opodatkowana jest stawką VAT wynoszącą 23%.

Mogą Cię Zainteresować również

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Definicja sympozjum i jego organizacja

Definicja sympozjum i jego organizacja

Organizacja konferencji medycznych

Organizacja konferencji medycznych