Kto to jest prelegent?

Na pewno każdy z Was spotkał się kiedyś ze słowem 'prelegent' w kontekście konferencji i innych spotkań biznesowych oraz naukowych. Jednak kto to dokładnie jest? Kto może zostać prelegentem? Czy potrzebne są konkretne cechy? I ile zarabia prelegent? Dziś przybliżymy te kwestie, odpowiadając na te pytania, przybliżając tym samym sylwetkę prelegenta.

Fot. Unsplash

Prelegent praca

Na początku ustalmy, kim w ogóle jest prelegent. Otóż definicja prelegent mówi tak: jest to osoba wygłaszająca prelekcje lub wykłady przed szerokim gronem słuchaczy. Należy podkreślić, że prelegenci zwykle pojawiają się na wydarzeniach o charakterze popularnonaukowym lub biznesowym. Ich zadaniem jest podzielenie się z publicznością własną perspektywą podejmowanego na evencie zagadnienia. Powołując się na wszelkiego rodzaju badaczy, prelegenci współtworzą każde wydarzenie, rozszerzając je pod względem merytorycznym. Synonim prelegenta to np. krasomówca, spiker, retor, mówca, konferansjer, prezenter lub osoba przemawiająca. Praca prelegenta polega więc na prezentowaniu (odczytywaniu) napisanych przez siebie treści referatów. Dużą rolę odgrywa prelegent na konferencji, a także podczas wydarzeń online, takich jak np. TED konferencje. Internetowy prelegent również wygłasza referaty, z tą jedna różnicą, że w nieco innych okolicznościach.

Fot. Unsplash

Ile zarabia prelegent na konferencji

No dobrze, wiemy już, jakie jest prelegent - znacznie, ale pójdźmy o krok dalej, zastanawiając się, ile zarabia taka osoba. Niestety trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od jego doświadczenia, a także od skali wydarzenia, na którym będzie występował. Zarobki prelegenta uzależnione są również od tego, kto go rekomenduje i deleguje. Niemniej jednak, możemy przyjąć, że jedno wystąpienie prelegenta to zarobki rzędu kilkuset złotych. Jeśli posiadasz wiedzę z konkretnego obszaru, a dodatkowo możesz się pochwalić kompetencjami prelegenckimi, to śmiało możesz spróbować swoich sił w tym obszarze. Wydarzenia popularnonaukowe i biznesowe oscylują wokół wielu różnorodnych tematów, wśród których na pewno znajdziesz swoją specjalizację. Wspomnieliśmy jednak o konkretnych predyspozycjach, które musi posiadać prelegent. Rozwińmy je, żebyś mógł sprawdzić, czy to coś dla Ciebie!

Fot. Unsplash

Jak zostać prelegentem

Czy prelegentem może zostać każdy? I tak, i nie. Na pewno należy posiadać konkretne kompetencje i predyspozycje. W tej pracy bardzo ważny jest głos - odpowiednie akcentowanie, ton i siła przebicia. Jednak jak doskonale wiemy - sztuki retorycznej można się oczywiście nauczyć. Dobry prelegent to osoba, która jest odporna na stres, a podczas wystąpień publicznych czuje się jak ryba w wodzie. To bardzo ważne, by podczas takich sytuacji czuć się pewnie i komfortowo. Niezbędna jest oczywiście wiedza w danym zakresie, którą chcemy się podzielić ze słuchaczami, ale to przecież jest absolutną podstawą. Prelegenci konferencji poza dobrze rozwiniętą komunikacją werbalną, powinni także móc pochwalić się odpowiednią komunikacją niewerbalną, odwagą, otwartością oraz pozytywnym nastawieniem. Zawsze miło jest słuchać kogoś, kto opowiada z pasją i zaangażowaniem - nawet o najbardziej skomplikowanych kwestiach. Jeśli więc chcesz zostać prelegentem, przejdź przez szkolenia branżowe, a następnie spróbuj swoich sił podczas niewielkich, lokalnych konferencji. 

Fot. Unsplash

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostatecznie wyjaśnił, kim jest prelegent oraz jak ważną rolę odgrywa podczas eventów. Nie da się ukryć, że bez takich osób przedsięwzięcia po prostu by się nie odbyły. Pamiętaj więc o tym, gdy zastanawiasz się, jak zacząć organizację eventów.

Mogą Cię Zainteresować również

Organizacja eventów - jak zacząć?

Organizacja eventów - jak zacząć?

TED konferencje

TED konferencje