Gwiazdki hotelowe - co oznaczają i jakie są wymagania?

Podczas wybierania odpowiedniego miejsca na wyjazd, a co za tym idzie - hotelu - należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Chodzi dokładnie o lokalizację, cenę, udogodnienia, opinie gości czy chociażby dostępność miejsc parkingowych. Równie istotne są także gwiazdki hotelowe.

Ich liczba w bezpośredni sposób związana jest ze standardem danego obiektu. Jest to zatem informacja dla potencjalnych gości, jakie udogodnienia czekają na miejscu. Co jednak oznaczają poszczególne gwiazdki i na jakiej zasadzie są przyznawane? Na te i inne pytanie odpowiemy w tymże artykule!


Jak i za co przyznawane są gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki w hotelu stanowią odzwierciedlenie standardu oraz udogodnień, które czekają na potencjalnych gości w danym obiekcie. Oczywiste jest, że im więcej jest gwiazdek, tym też szeroko pojęte warunki są oczywiście bardziej luksusowe. Niezależnie więc od tego czy interesują Cię hotele dla dorosłych, czy może hotele konferencyjne albo hotele z widokiem na morze lub hotele z basenem, powinieneś wiedzieć, co dokładnie oznacza poszczególna liczba gwiazdek. Jeśli zatem interesuje Cię ta kwestia, to koniecznie zostań z nami!


Co oznaczają gwiazdki w hotelu?

Zastanawiasz się, co oznaczają gwiazdki w hotelu? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to swoista informacja dla osób szukających hotelu o tym, jaki standard panuje w obiekcie, a także, jakie udogodnienia są w nim oferowane. W Polsce ów system kategoryzacji hoteli w postaci gwiazdek wprowadzony został na postawie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Poszczególne wymagania związane z przyznawaniem gwiazdek znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 roku. 


Za co hotel dostaje gwiazdki?

Zanim opiszemy, co oznaczają gwiazdki hotelowe, należy się zastanowić, za co hotele w ogóle je dostają. Otóż podczas kwalifikacji brane są pod uwagę takie czynniki jak m.in. wielkość pokoi, wyposażenie pokoi, dodatkowe wyposażenie, łazienki, usługi gastronomiczne oraz usługi dodatkowe. Hotele gwiazdki przyznawane są bowiem z uwzględnieniem całego spektrum czynników, które mają wpływ na komfort gości. Tak w skrócie można odpowiedzieć na pytanie, za co hotel dostaje gwiazdki. A teraz przyszła pora na bardziej szczegółowe informacje!


Hotel 4 gwiazdki - wymagania

Warto się zastanowić, za co przyznawane są gwiazdki w hotelu, które kwalifikowane są jako 4-gwiazdkowe obiekty. Są to bardzo komfortowe hotele, które wyróżniają się wysokim standardem usług i zakwaterowania. Hotel 4 gwiazdki wymagania to: pokoje oraz obsługa na wyższym poziomie niż w 3-gwiazdkowym obiektach, odpowiednio wyposażone centrum biznesowe z dużą liczbą sal konferencyjnych, dwie restauracje, wyciszone pokoje i dźwiękoszczelne okna, bar, klub nocny, Internet dostępny w pokojach, a często także basen i centrum odnowy biologicznej z siłownią.


Hotel 3 gwiazdki - wymagania

A za co hotele dostają gwiazdki, jeśli ich standard określony jest na nieco niższy? Już spieszymy z odpowiedzią! Jeśli zastanawiasz się, co oznaczają 3 gwiazdki w hotelu, to musisz wiedzieć, iż to dobry hotel klasy średniej, który oferuje zadbane pokoje oraz odpowiedni serwis. Hotel 3 gwiazdki wymagania to m.in.: pokoje z komfortową łazienką, klimatyzacja, sprzątanie oraz codzienna wymiana pościeli i ręczników. Pokoje powinny być wyciszone i muszą posiadać system drzwi na kartę. Kolejne hotel trzy gwiazdki wymogi to restauracja oraz dwie sale konferencyjne, które pozwalają na organizację m.in. szkoleń i kursów.


Gwiazdki hotelowe - kto przyznaje?

Skoro już pokrótce wiesz, od czego zależą gwiazdki w hotelu, to należy przejść do kolejnej kwestii. Być może zastanawiasz się, gwiazdki hotelowe kto przyznaje. Otóż w praktyce prawo w Polsce wskazuje, iż właściciele obiektów noclegowych powinni zgłosić swoją działalność do obowiązkowej inspekcji. Organ, który odpowiada za przyznawanie gwiazdek, to Marszałkowie Województw. To właśnie oni powołują specjalne komisje, które składają się m.in. z przedstawicieli sanepidu, straży pożarnej oraz specjalistów z dziedzin hotelarstwa.


Kiedy hotel dostaje gwiazdki?

Hotel - gwiazdki są przyznawane na podstawie przepisów, o których napisaliśmy powyżej. To właśnie specjalna komisja sprawdza standard i jakość usług zgłoszonych obiektów, kierując się dość rozległą listą wymagań, która składa się z 52 punktów. Hotelowe gwiazdki są zatem przyznawane, kiedy konkretny obiekt dokładnie wpisze się w poszczególne wymagania odnośnie do danej kategorii. Jako że gwiazdki hotelowe wymagania są należycie określone, to właściciele obiektów hotelarskich wiedzą, czym się kierować podczas przygotować swojej oferty, aby wpisać się w poszczególne kategorie.

Mogą Cię Zainteresować również

TOP 10 hoteli nad morzem z basenem

TOP 10 hoteli nad morzem z basenem

Hotele dla dorosłych

Hotele dla dorosłych

Hotele z widokiem na morze

Hotele z widokiem na morze