Benefity dla pracowników - jakie można zaoferować?

Benefity dla pracowników to nic innego, jak pewnego rodzaju dodatek, który ma zachęcić, zmotywować pracowników i wzmocnić ich zaangażowanie względem pracy oraz wykonywania obowiązków. O tym, jak powinno wyglądać odpowiednie motywowanie pracowników, napisaliśmy już w jednym z naszych ostatnich artykułów. Tematem dzisiejszego tekstu będą z kolei benefity pracownicze. Napiszemy, czym one dokładnie są, a także, jakie benefity warto jest wprowadzić.

Na wstępie jednak warto jest zaznaczyć, że benefity nie zawsze muszą się wiązać z dużymi nakładami finansowymi. W praktyce bowiem mają one postać świadczeń pozapłacowych. Wskażemy najciekawsze z nich, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli zatem interesują Cię pomysły na benefity dla pracowników, to musimy przyznać, że jesteś w odpowiednim miejscu. Nie przedłużając jednak, zachęcamy Cię do lektury - jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tu takie rozwiązania, które wprowadzisz w swojej firmie!


Jakie benefity wybrać dla swoich pracowników?

Na pytanie o to, jakie benefity dla pracowników wybrać, można odpowiedzieć w bardzo konkretny sposób. Otóż benefity muszą być po prostu atrakcyjne. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że każdy pracownik za coś atrakcyjnego uznaje zupełnie inne wartości. Poza tym wiele zależy też od wielkości firmy, w której dane benefity mają być wprowadzone, gdyż zupełnie inne sprawdzą się w małych, a jeszcze inne w średnich firmach.

Najlepiej jest więc dążyć do tzw. złotego środka i wybrać takie rozwiązania, które zbytnio nie obciążą budżetu firmy, a jednocześnie będą na tyle ciekawe dla pracowników, że zmotywują ich do dalszej pracy. Benefity dla pracowników firmy mogą przyjmować różne formy, więc wskażemy tylko takie rozwiązania, które mają realną szansę zainteresować pracowników, nawet tych najbardziej wymagających. Wśród nich znajdą się też najpopularniejsze benefity dla pracowników - w końcu z jakichś powodów stały się one tymi, które są najczęściej wybierane.


Benefity pracownicze - co to?

Benefity - jak już wcześniej wspomnieliśmy - to świadczenia pozapłacowe, które są czymś więcej niż określone wynagrodzenie. To pewnego rodzaju dodatek, który śmiało można porównać do prezentu. Benefity pracownicze wprowadza się w firmach po to, aby zachęcić kandydatów do pracy w firmie, budować relację z pracownikami oparte na lojalności, a także skutecznie motywować zespół do pracy.

Tego typu świadczenia w bezpośredni sposób wpływają na postrzeganie danej firmy na rynku pracy - w końcu każdy pracownik chce otrzymywać za swój czas i zaangażowanie możliwie najwięcej różnorodnych profitów. Muszą one także posiadać odpowiednią jakość, dlatego ważne jest, aby benefity pracownicze były przemyślane. Można więc uznać, że ciekawe benefity dla pracowników stanowią gwarancję zainteresowania daną ofertą pracy, a w dłuższej perspektywie sprawiają, że pracownicy nie chcą szukać pracy w innych firmach. W związku z tym, co już napisaliśmy, chyba nikogo nie powinien już dziwić fakt, iż benefity pozapłacowe dla pracowników stają się coraz bardziej popularne.


Jakie benefity dla pracowników?

Benefity mogą mieć naprawdę różnorodne formy. Benefity pracownicze - przykłady, które są najbardziej popularne, to zdecydowanie prywatna opieka medyczna, służbowy sprzęt do użytku prywatnego, karty sportowe czy dofinansowanie do szkoleń i nauki języków obcych. Czy te propozycje są atrakcyjne? Bez wątpienia! Niemniej jednak pracodawcy muszą się liczyć z tym, że wiele firm ma już je w swojej ofercie. Tego typu benefity są dobrym rozwiązaniem, jednak nie na tyle nowatorskim, by wyróżniać się na tle konkurencji.

Kolejne benefity dla pracowników - przykłady, z którymi często można się spotkać, to także: zniżki i bony zakupowe, bilety do kina, elastyczne godziny pracy, możliwość pracy online czy przekąski i napoje w kuchni firmowej. Dodatkowo nie wszyscy wiedzą, że do benefitów należy także korzystna lokalizacja biura, dofinansowanie dojazdów do pracy, samochód służbowy czy bezpłatne miejsce parkingowe. Pracodawcy powinni pamiętać, by wymieniać takie czynniki, jeśli potencjalny pracownik zapyta o oferowane benefity.


Benefity pracownicze - przykłady

Dodatkowe benefity dla pracowników to także wszelkie udogodnienia związane ze zdrowiem. Mamy na myśli m.in. dofinansowanie do okularów czy karnetów na siłownię lub basen. W ciągu ostatnich miesięcy bardzo popularne stało się też zaaranżowanie w biurze pomieszczenia do jogi, zakup mat do ćwiczeń czy piłeczek antystresowych.

Ciekawe benefity pracownicze można zaproponować w kategorii zwiększania kompetencji pracowników. Chodzi nie tylko o wartościowe kursy i szkolenia zawodowe, ale też możliwość awansowania, refundację kosztów związanych w odnowieniem uprawnień, a nawet firmową biblioteczkę, w której będą się znajdowały m.in. prenumerowane branżowe czasopisma. Atrakcyjne benefity dla pracowników będą też zawsze odnosiły się do wsparcia domowego budżetu. Zaleca się m.in. paczki świąteczne, dofinansowanie wypoczynku czy party podarunkowe.


Ciekawe benefity dla pracowników

Powyższe przykłady potwierdzają, iż nietypowe benefity dla pracowników niejedno mają imię. Kolejnymi propozycjami, które warto uwzględnić w firmie, są chociażby bilety albo zniżki na koncerty albo bilety do kina. Równie atrakcyjne są oczywiście wszelkie wyjścia integracyjne, dzięki którym nie tylko buduje się zgrany zespół pracowników, ale też wpływa się na atmosferę w firmie i nawiązywanie przyjaźni. Konsekwencją jest wyższa satysfakcja z pracy oraz lepsze relacje, co w rezultacie skutkuje też niższym wskaźnikiem rotacji pracowników.

Kolejne pozapłacowe benefity dla pracowników to np. wspólne obchodzenie urodzin i świąt (sprawdź przy okazji, jaki prezent na dzień kobiet lub jaki prezent na pożegnanie). Dodatkowo, jeśli Twój zespół składa się z pracowników biurowych albo fizycznych, to doskonałym pomysłem są vouchery na masaże albo uwzględnienie w pakietach medycznych usług fizjoterapeuty. To rozwiązania skrojone na miarę potrzeb, które przydadzą się każdemu.


Nowoczesne benefity dla pracowników

Nowoczesne benefity pracownicze - trzeba przyznać - coraz to wyżej podnoszą poprzeczkę. W ofertach pracy niektórych firm można nawet przeczytać o specjalnych benefitach dla właścicieli zwierząt, np. możliwości przyprowadzania pupila do pracy. Z drugiej strony jednak zainteresowania młodego pokolenia są na tyle szerokie, że trudno jest wybrać w miarę uniwersalne rozwiązania. W związku z tym firmy często stawiają na systemy typu Motivizer, w których każdego miesiąca otrzymują konkretną pulę punktów.

Pracownicy mogą je przeznaczyć na niemal dowolne cele - w zależności oczywiście, z jakimi usługodawcami współpracuje dana firma. Najczęściej możliwe jest wykorzystanie punktów w sklepach: Empik, Zalando, Ikea czy Douglas. Jeśli chodzi jeszcze o nowoczesne benefity dla pracowników, to coraz bardziej popularne stają się: pokój do drzemki w pracy, dzień pracy w innym dziale, urlop menstruacyjny czy dojazd do pracy rowerem, który wlicza się w czas pracy.


Benefity dla pracowników a podatek

Benefity dla pracowników w świetle podatków to dość skomplikowany temat, który wielu osobom po prostu spędza sen z powiek. Zgodnie z art. 12 § 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem pracownika jest każdy rodzaj wypłaty pieniężnej, jak i świadczenia w naturze - i to niezależnie od źródeł ich finansowania.

Niemniej jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego wskazuje wprost, iż te świadczenia, które pracownik otrzyma, a z których nie wynikają indywidualne, wymierne i zaakceptowane przez niego korzyści, są zwyczajnie zwolnione ze wszelkich obciążeń podatkowych. Oznacza to także, że nie trzeba ich wykazywać w rozliczeniach PIT.

Polceane obiekty konferencyjne

Dolina Charlotty Resort & Spa

Dolina Charlotty Resort & Spa

Słupsk
Kompleks Zamkowo-Pałacowy Zamek Gniew

Kompleks Zamkowo-Pałacowy Zamek Gniew

Gniew
Stary Maneż

Stary Maneż

Gdańsk

Mogą Cię Zainteresować również

Motywowanie pracowników - sposoby, przykłady, cele motywacji pracowników

Motywowanie pracowników - sposoby, przykłady, cele motywacji pracowników

Dzień Kobiet w pracy - co kupić i jak zorganizować dzień kobiet w pracy

Dzień Kobiet w pracy - co kupić i jak zorganizować dzień kobiet w pracy

Dzień Doceniania Pracownika - pomysły na życzenia i prezent

Dzień Doceniania Pracownika - pomysły na życzenia i prezent