Warszawskie hotele najtańsze w Europie

Warszawskie hotele najtańsze w Europie

Według raportu Hotel Price Radar, stworzonego przez portal HRS.pl, najatrakcyjniejszym miejscem noclegowym w Europie pod względem cenowym jest Warszawa, wśród najtańszych stolic światowych przoduje Bangkok, natomiast Oslo zanotowało największy w Europie spadek cen miejsc noclegowych w porównaniu z poprzednim rokiem.

Raport serwisu HRS.pl został opracowany na podstawie danych o ponad 250 tys. obiektów na całym świecie. Porównano w nim ceny pokoi dwuosobowych w drugim kwartale 2014 roku oraz cen z 2013 roku. Z danych tych wynika, że największe spadki cen za nocleg odnotowano w Bangkoku, różnica ta wyniosła aż 23%. Również duży spadek, bo w granicach 12-14%, nastąpił nastąpił w Seulu, Tokio i Montrealu. Sporą obniżką cen dób hotelowych mogą się także pochwalić skandynawskie obiekty. Za nocleg w hotelu w Oslo zapłacimy obecnie 127 euro, to o 14% mniej niż w zeszłym roku. Natomiast w Sztokholmie wynajęcie pokoju kosztuje 127 euro, czyli o 11% mniej niż w 2013 roku.

Jednak duża liczba obiektów zanotowała wzrosty cen pokoi. Największa podwyżka, bo aż o 17%, nastąpiła w San Francisco i Lizbonie. Goście zapłacą tam odpowiednio 154 i 96 euro za dobę. Natomiast w kwestii najdroższych hoteli na świecie przodują Nowy Jork i Waszyngton z cenami 202 i 174 euro za nocleg, w Europie zaś najdroższe są Londyn (163 euro), Paryż (149 euro) oraz Kopenhaga (149 euro).

Z kolei najtańszymi hotelami wśród wszystkich stolic świata pochwalić się może Bangkok, gdzie nocleg kosztuje 54 euro, Kuala Lumpur (57 euro) oraz Szanghai (67 euro). W Europie natomiast najtańszymi hotelami dysponuje Warszawa, gdzie za nocleg zapłaci się jedynie 72 euro.

Raport Hotel Price Radar porównał również ceny za dobę w polskich hotelach. Okazało się, że w porównaniu z innymi miastami kraju, ceny w stolicy są najwyższe. Z kolei najmniej zapłacą goście hotelowi w Łodzi (53 euro) i Toruniu (51 euro). Natomiast największy spadek cen pokoi odnotowano w Poznaniu, prawie o 6%, oraz w Warszawie, prawie o 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- W Warszawie początek drugiego półrocza znajduje się pod presją walki o obłożenie w związku z sezonem wakacyjnym i znacznie ograniczoną liczbą podróży służbowych. Konkurencję dodatkowo zaostrzyło otwarcie w czerwcu 2014 dwóch hoteli Hilton, posiadających łącznie niemal 700 pokoi. Rozpoczynający się wkrótce wysoki sezon z dzisiejszej perspektywy wygląda obiecująco i daje nadzieję na zatrzymanie spadku cen. Należy pamiętać, że odbywający się przez dwa tygodnie listopada 2013r. szczyt klimatyczny miał znaczący wpływ na średnią cenę całego półrocza. Brak tej wielkości imprezy w nadchodzącym okresie nie pozostanie bez wpływu na ceny osiągane przez hotele. – mówi Jakub Ryznar w HRS Polska odpowiedzialny za rynek warszawski.

INFORMACJA PRASOWA