Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy

Nowy obiekt, w którym znajdzie się między innymi powierzchnia wystawienniczo-konferencyjna powstanie w Bydgoszczy. Stanie się to dzięki rozbudowie gmachu Opery Novej położonej w centrum miasta nad rzeką Brdą. Budynek stworzony został z trzech kręgów, jego nowa część również będzie w tym kształcie.

Nowa część opery powstanie od strony zachodniej. Szacuje się, że będzie miała 19 metrów wysokości rozłożone na czterech kondygnacjach. Całość powierzchni oddanej do użytku to 4,4 tys. mkw. Od strony południowo-zachodniej będzie przeszklony, dzięki czemu zyska przepiękne widoki na okoliczną rzek. 

Jakie sale mają się tam znaleźć? Według planów pojawi się tam sala kameralna idealna na próby aktorów, sala sceniczna z widownią mogącą pomieścić do 500 osób, hol, a w nim również szatnia, przestrzeń wystawiennicza, a także sala konferencyjna, gdzie znajdą się miejsca dla 250-300 widzów

W projekcie Opera Nova zakłada również również zapowiedź garażu na około 250 samochodów.

Inicjatorem rozbudowy jest dyrektor Opery Novej Maciej Figas, który podzielił się swoim pomysłem z władzami miasta. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował pomoc finansową na rozbudowę gmachu. 

Opera Nova miała posiadać cztery gmachy według pierwszych projektów, zrezygnowano jednak z tego pomysłu ze względów finansowych. Dzisiaj, po latach, powrócono jednak do tej koncepcji.