Fabryka Pełna Życia

Fabryka Pełna Życia

Fabryka Pełna Życia wkrótce doczeka się pełnej koncepcji architektonicznej!


Według planów na terenie dawnej fabryki obrabiarek Ponar-Defum w Dąbrowie Górniczej powstanie nowy obiekt o nazwie Fabryka Pełna Życia. Tworzyć go będzie inkubator przedsiębiorczości, lokale usługowe, handlowe, klub fitness, hala targowa, powierzchnie reprezentacyjne oraz wystawowe. Dodatkowo będzie można korzystać z nowoczesnej wieży widokowej, aby podziwiać panoramę miasta.


Posesja obecnie należy do Samorządu Dąbrowy Górniczej. Według planów ma stać się całkowicie samodzielną inwestycją o rozbudowanej infrastrukturze. Kompleks ma idealnie wpasowywać się otoczenie, a jednocześnie spełniać wszystkie wymagania mieszkańców. Powstała już ogólna wizja przedsięwzięcia. Następnym etapem w projekcie jest wybór odpowiedniej formy architektonicznej i urbanistycznej. Dlatego też zostaje ogłoszony konkurs na najlepszy projekt. Wybierać go będzie katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Blisko 4-hektarowi teren znajduje się między dworcem kolejowym, Pałacem Kultury Zagłębia a tutejszą szkołą wyższą. Tworzy to idealne warunki na organizację szkoleń, konferencji i spotkań o charakterze biznesowym. Na pofabrycznym terenie powstaną nowe aleje, promenady i drogi dla rowerzystów. Przewidziane jest miejsca parkingowe oraz domy mieszkalne. Prócz nowoczesnych sal konferencyjnych, organizatorzy eventów będą mogli skorzystać z hali targowej czy wystawienniczej. Jeśli dodamy do tego liczne lokale usługowe oraz inkubator przedsiębiorczości, można spokojnie założyć, że pomysł okaże się wielkim sukcesem.


Duże znaczenie ma rozplanowanie inwestycji w taki sposób, aby Fabryka stała się centrum, dookoła którego będzie toczyło się życie codzienne, kulturalne, rozrywkowe i oczywiście biznesowe. Tą koncepcję uzupełni rozbudowa centrów przesiadkowych i układu komunikacyjnego w sąsiedztwie dworców. Dzięki nowym przystankom autobusowym i tramwajowym oraz rozbudowie dróg rowerowych, dojazd na szkolenia i konferencje do Fabryki Pełnej Życia będzie szybki i wygodny.


Rewitalizacja budynków dawnej fabryki w nowoczesne i wielofunkcyjne centrum komercyjno-usługowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie regionu. Pozwoli to małym i większym firmom prowadzić działalność, łącząc w sobie nowoczesność z tradycją. Pomysł już jest, pozostały ostatnie szlify. Pełny plan Fabryki Pełnej Życia poznamy pod koniec tego roku.