Arena Suwałki

Arena Suwałki

W Suwałkach ma powstać nowa hala widowiskowo-sportowa Arena Suwałki. Wybuduje ją przedsiębiorstwo Unimax z Warszawy. Urząd miasta w Suwałkach rozstrzygnął przetarg w sprawie tej inwestycji, której koszt będzie wynosił 36 milionów złotych. Hala będzie posiadać 6 tys. mkw powierzchni użytkowej, a na trybunach znajdzie się miejsce dla 2200 kibiców.  

Samorząd uzyska 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę Areny Suwałki. W budżecie przewidziano na ten cel 17 mln zł. Wybrany projekt przerasta założenia inwestycyjne Urzędu Miasta, jednak spośród nadesłanych propozycji żadna nie była tańsza. Władze miasta zastanawiały się, czy nie unieważnić przetargu z powodu zbyt wysokich kosztów projektu inwestycyjnego Arena Suwałki. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz uznał, że większość powstałych w dzisiejszych czasach inwestycji opiewa na większe kwoty niż te, które zakładał kosztorys. 

Polski rynek budowlany ożył, dlatego Urząd Miasta w Suwałkach nie chce rezygnować ze swoich inwestycji. Władze miasta muszą postarać się teraz o dodatkowe środki na budowę Areny Suwałki, dlatego też wystąpiły do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zwiększenie dotacji, a także do Zarządu Województwa Podlaskiego z podobną prośbą. 

Umowa z wykonawcą ma być podpisana w listopadzie, zaś plany budowy wskazują na to, że zostanie oddana ona do użytku w maju 2019 roku. Tereny przeznaczone na budowę obiektu znajdują się obok stadionu piłkarskiego pierwszoligowego zespołu Wigry Suwałki. 

Z innowacyjnym pomysłem budowy nowej hali sportowej wyszli działacze klubu siatkarskiego Ślepsk Suwałki. Hala, na której obecnie gra zespół, jest mała i mieści się na niej niespełna tysiąc kibiców, zaś zainteresowanych widowiskami tego typu jest więcej osób. Nowy obiekt będzie służył jako miejsce do treningu piłkarzom zespołu Wigry, siatkarzom zespołu Ślepsk oraz spotkaniom wymagającym dużych przestrzeni oraz takim, na których pojawić może się duża publiczności. 

Planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 6 tys. mkw. W projekcie przewidziano boiska do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej oraz osobną salę treningową. Trybuny będą mogły pomieścić około 2200 widzów. Miejsce to będzie największą halą sportowo-widowiskową w województwie podlaskim