Hala Stulecia we Wrocławiu - ciekawostki, wydarzenia, koncerty

Hala Stulecia we Wrocławiu, zwana inaczej Halą Ludową, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Mieści się ona w Pięknym Parku Szczytnickim, który warto jest odwiedzić o każdej porze roku. Hala stulecia wzniesiona została w latach 1911-1913, a w 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dzisiejszym artykule napiszemy nieco więcej na temat tego wyjątkowego obiektu. Przybliżymy jego historię, funkcję oraz... nie pominiemy ciekawostek! Jeśli planujesz wizytę we Wrocławiu (czy to służbową, czy prywatną) - koniecznie musisz zobaczyć to miejsce! Tak samo, jak będąc w Warszawie, nie możesz zapomnieć o Targi Ptak Expo.

Fot. Unsplash

Hala Stulecia - historia

Hala Stulecia Wrocław to prawdziwa perełka modernizmu. Jej powstanie było związane z setną rocznicą wydania przez Fryderyka Wilhelma III odezwy "Do mojego ludu", która wzywała do powszechnego oporowi przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Wówczas to padła propozycja uczczenia tego wydarzenia wielką wystawą. Pojawiło się jednak pytanie, gdzie tego dokonać - w końcu na wydarzeniu zapewne pojawi się wielu ludzi. Wrocławianom zależało też, aby miejsce to służyło przez kolejne lata jako tło różnego rodzaju spotkań kulturalnych, przemysłowych i sportowych. W związku z tym zorganizowano konkurs na zagospodarowanie terenu, który przyciągnął wielu zainteresowanych. Jury spośród 43 zgłoszeń wybrało tę właśnie propozycję, którą można obserwować dziś. Hala Ludowa Wrocław zaprojektowana została przez miejskiego architekta, Maxa Berga. Jego koncept był najbardziej wizjonerski i nowatorski ze wszystkich - nie tylko pod względem wizualnym, ale również z uwzględnieniem materiałów, które zostały użyte przy wznoszeniu Hali. Otóż powstała ona głównie z żelbetu.

Fot. Unsplash

Hala Stulecia - ciekawostki

Hala 100-lecia Wrocław do dziś zachwyca tysiące turystów. Wraz z piękną Pergolą, Fontanną Multimedialną i Wrocławskim Centrum Kongresowym tworzy piękny kompleks, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Obiekt ten kryje sporo ciekawostek, a część z nich pragniemy właśnie przedstawić. Mało kto wie, że gdy Hala powstawała, to jednocześnie była obiektem o największej rozpiętości kopuły na całym świecie. Mierzyła ona aż 65 metrów średnicy. Jednak to dopiero początek rekordów, które wyznaczyło to miejsce. Do Hali Stulecia bowiem zamówione zostały największe organy na świecie. Składały się one z 222 rejestrów oraz 16707 piszczałek. Niestety w kolejnych latach instrument został częściowo zniszczony, a jego pozostałości przeniesiono m.in. do Archikatedry Świętego Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim oraz do Bazyliki na Jasnej Górze. Nie wszyscy też wiedzą, że do 1907 roku w miejscu obiektu funkcjonował tor wyścigów konnych. Ciekawa historia wiąże się także z otwarciem Hali. Otóż miał tego dokonać sam cesarz Wilhelm II, który... odmówił. Wszystko przez to, że według niego niestosownym było uczczenie samej rocznicy wydania odezwy bez wzmianki o bitwie pod Lipskiem. W rezultacie, pierwszą wystawę otworzył ktoś inny - następca tronu, książę Prus Fryderyk Wilhelm. Hala Stulecia we Wrocławiu - ciekawostki to rozległy temat, dlatego też zachęcamy do własnych poszukiwań w sieci i literaturze - można trafić na naprawdę interesujące "smaczki".

Fot. Unsplash

Hala Stulecia - wydarzenia

Obecnie wrocławska Hala Ludowa jest miejscem organizacji zróżnicowanych wydarzeń. Odbywają się tam różnego rodzaju spotkania biznesowe, edukacyjne, kulturalne, sportowe oraz wszelkiego rodzaju pokazy. Na stronie internetowej tego miejsca znajduje się kalendarz imprez, na którym dokładnie opisane zostały wszystkie przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku na gości czeka wiele eventów, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Hala Stulecia we Wrocławiu - imprezy to np. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka w październiku czy Giełda Staroci organizowana w weekendy. Imprezy w Hali Ludowej we Wrocławiu zawsze organizowane są na bardzo wysokim poziomie, z dbałością o najmniejsze detale. 

Fot. Unsplash

Hala Stulecia - koncerty

Warto także zaznaczyć, że w obiekcie często organizowane są koncerty znanych zespołów oraz muzyków. Hala Ludowa podzielona została na sektory - na środku znajduje się płyta dla artystów, a z każdej strony umieszczone są miejsca siedzące - w mniejszej lub dalszej odległości. Polecamy od czasu do czasu sprawdzić, jakie aktualnie wydarzenia odbywają się w tym miejscu. Wystarczy wyszukać w sieci hasło "koncerty Wrocław - Hala Stulecia". Wówczas będziesz na bieżąco ze wszystkimi proponowanymi wydarzeniami. Ilość miejsc w Hali Stulecia wynosi aż 10 000. To naprawdę imponująca liczba! Miejsce to łączy organizatorów różnego rodzaju widowisk, stając się przestrzenią dla długich, interesujących rozmów - a wszystko to w tle z wyjątkowymi wnętrzami oraz niezapomnianą atmosferą.

Fot. Unsplash

Hala Stulecia - godziny otwarcia

Jak zaznaczyliśmy powyżej, pojemność Hali Stulecia naprawdę robi wrażenie. Tym bardziej więc warto ją odwiedzić przy okazji pobytu we Wrocławiu. Godziny otwarcia obiektu niejako uzależnione są od kalendarza wydarzeń, niemniej jednak wystawa  jest czynna od czwartku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00. Hala Ludowa - zwiedzanie dostarcza niezapomnianych wrażeń, a przy okazji jest świetną bazą wypadową do zwiedzania. W niedużej odległości od obiektu mieści się przepiękne ZOO Wrocław, równie atrakcyjny Ogród Japoński, który powstał równolegle z Halą oraz Fontanna Multimedialna. Ta ostatnia jest największą w Polsce i jedną z największych w całej Europie

Mogą Cię Zainteresować również

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo - targi, wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo - targi, wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Expo Kraków - targi, wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Expo Kraków - targi, wydarzenia