Delegacja zagraniczna - dieta, rozliczenie

Delegacja zagraniczna może się z początku wydawać świetną propozycją - zwłaszcza, gdy miejsce docelowe jest atrakcyjne. Niemniej jednak wszelkie formalności związane z wyjazdem potrafią skutecznie tę radość zamienić w niepokój i zdenerwowanie. Wszelkie druki, diety, limity, dokumenty - jak w tym wszystkim się połapać? No cóż - to wcale nie jest takie proste! Dlatego dziś, w tym artykule, wychodzimy naprzeciw wszelkim wątpliwościom i problemom związanym z delegacjami zagranicznymi.


Jak rozlicza się delegację zagraniczną?

Zanim przejdziemy do konkretnych porad, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, z których dowiesz się nieco więcej o tym, czym jest podróż służbowa oraz delegacja krajowa. Wytłumaczyliśmy też, jakie są różnice, jeśli chodzi o  delegacja a podróż służbowa. No dobrze, a teraz do sedna. Otóż w praktyce każdy pracodawca, który zdecydował się oddelegować któregoś ze swoich pracowników, musi się wywiązać w tym zakresie z określonych obowiązków. Przede wszystkim należy pamiętać, że rozliczenie delegacji powinno odpowiednio pokrywać koszty pracownika, które związane są z wyjazdem. Chodzi m.in. o dojazdy, diety, wyżywienie, ryczałty za noclegi czy wszelkie przejazdy.


Delegacja zagraniczna - dieta

Jeśli chodzi o delegacja zagraniczna - dieta, to za każdą dobę zagranicznej podróży służbowej przysługuje właśnie dieta w pełnej wysokości. Wartość ta uzależniona jest od państwa, do którego dany pracownik został oddelegowany. Nieco inaczej ma się kwestia dieta - delegacja zagraniczna za niepełną dobę podróży. W takiej sytuacji, jeśli mówimy o czasie do 8 godzin, to pracownikowi przysługuje 1/3 zagranicznej diety. Jeśli jest to od 8 do 12 godzin, to wówczas przysługuje mu 1/2 diety. W przypadku więcej niż 12 godzin pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości.


Delegacja zagraniczna - rozliczenie

Musisz pamiętać, że bardzo ważne jest delegacja zagraniczna - rozliczenie. Chodzi o to, że zagraniczną delegację trzeba rozliczyć do 14 dni od momentu zakończenia konkretnej podróży służbowej. Osoba, która była oddelegowana, musi przedstawić wszystkie rachunki, które stanowią potwierdzenie kosztów poniesionych w trakcie delegacji. Warto dodać, że rozliczenia dokonać można zarówno w walucie krajowej, jak i obcej lub wymienialnej.

Limit hotelowy - delegacja zagraniczna

Jako że delegacja zagraniczna - stawki różnią się w zależności od kraju, to dość oczywiste jest, że istnieją również limity na noclegi w podróży służbowej, które także determinowane są docelowym miejscem, do którego się leci/jedzie. Przykładowo limit na nocleg - delegacja zagraniczna w zakresie podróży do Niemiec w tej chwili wynosi 150 euro, do Portugalii - 120 euro, a do Szwajcarii 200 CHF. By być na bieżąco z tymi wartościami, koniecznie sprawdź w wyszukiwarce: limit hotelowy - delegacja zagraniczna.


Delegacja zagraniczna a czas pracy

Skoro już mniej więcej wiesz, jak wyglądają diety - delegacja zagraniczna, to należy przejść dalej, do kwestii czasu pracy. Otóż koniecznie trzeba podkreślić, iż czas trwania podróży służbowej to nie tylko sam czas pobytu w konkretnej miejscowości, do której oddelegowany został pracownik. Zalicza się do tego także czas, w którym pracownik przemieszcza się. W przypadku podróży zagranicznej, kiedy mówimy o podróży lądowej, to jej czas liczy się od momentu przekroczenia polskiej granicy w drodze za granicę, aż do momentu przekroczenia polskiej granicy w drodze powrotnej do kraju. Jeśli chodzi o podróż lotniczą, to z kolei czas liczy się od momentu startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju aż do chwili, kiedy samolot w drodze powrotnej ląduje na pierwszym lotnisku w kraju. 


Delegacja zagraniczna w weekend

Delegacja zagraniczna pracownika naprawdę potrafi wiązać się z wieloma znakami zapytania. Pracownicy często zastanawiają się, jak rozliczyć delegacje, które odbywają się w weekend. Otóż w praktyce za delegację w sobotę pracownik powinien otrzymać dodatkowy dzień wolnego. Kiedy z różnych względów jest to niemożliwe, to wówczas pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi dodatek do pensji w wysokości 50% wynagrodzenia. Bardzo podobnie ma się kwestia delegacji w niedzielę. W takiej sytuacji pracownik ma prawo otrzymać dzień wolnego w ciągu sześciu dni poprzedzających delegację albo zaraz po jej zakończeniu.

Delegacja zagraniczna - druk

W sieci znajdziesz różnorodne pomoce, które sprawią, iż wszelkie rozliczenia i formalności związane z delegacją zagraniczną nie będą aż tak straszne, jak się wydają. Polecamy m.in. narzędzia takie jak delegacja zagraniczna - kalkulator diet czy wszelkie delegacja zagraniczna - druk. W Internecie znajdziesz wzory wszystkich niezbędnych dokumentów, które musisz wypełnić przed, podczas lub po delegacji zagranicznej. Koniecznie wpisz w wyszukiwarkę: delegacja zagraniczna druk wzór.

Polceane obiekty konferencyjne

Hotel Apis

Hotel Apis

Kraków
Hotel Kossak

Hotel Kossak

Kraków
Expo Łódź

Expo Łódź

Łódź

Mogą Cię Zainteresować również

Podróż służbowa

Podróż służbowa

Delegacja krajowa - dieta, wzór druku

Delegacja krajowa - dieta, wzór druku

Czym różni się podróż służbowa od delegacji?

Czym różni się podróż służbowa od delegacji?