Autoprezentacja i techniki wywierania pozytywnego wrażenia - jak budować wystąpienia publiczne?

Faktem jest, iż autoprezentacja oraz techniki wywierania pozytywnego wrażenia przydają się w wielu życiowych sytuacjach. Są one ważne zarówno podczas spotkań w gronie znajomych, w pracy, a także... na scenie. Badania wyraźnie wskazują, iż zaledwie 11 minut wystarczy, aby rozmówca mógł wyrobić sobie jakieś zdanie na nasz temat, które oczywiście będzie miało bezpośredni wpływ na dalszy odbiór naszej osoby.

Jak zatem pracować nad autoprezentacją? I które techniki wywierania pozytywnego wrażenia warto znać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższych częściach artykułu. Zachęcamy do lektury!


Autoprezentacja

Autoprezentacja inaczej nazywana jest sposobem, w jaki każda jednostka komunikuje na zewnątrz to, kim jest albo za kogo chciałaby być uważana. Są to wszelkie zachowania, wypowiedzi, a także sygnały niewerbalne, które w rezultacie składają się na obraz danej osoby. Dodatkowo uważa się też, że autoprezentacja stanowi działanie, które sprzyja osiągnięciu założonego celu. Przydaje się ona w różnorodnych sytuacjach życiowych, np. wtedy, kiedy staramy się o pracę lub dołączamy do nowej grupy ludzi.

Współcześnie trudno jest wskazać na zawód, w którym to umiejętność autoprezentacji nie jest potrzebna. Dotyczy to oczywiście zarówno pracowników, jak i dyrektorów czy przedsiębiorców, którzy reprezentują prowadzone przez siebie firmy na zewnętrz. Odpowiednie umiejętności autoprezentacyjne zdecydowanie sprzyjają budowaniu dobrych relacji z klientami i kontrahentami, a co za tym idzie - bezpośrednio wpływają na zyski. 


Techniki wywierania pozytywnego wrażenia

Aby wywrzeć pozytywne wrażenie na współpracownikach, kierownikach czy kontrahentach, należy z jednej strony ćwiczyć własne umiejętności autoprezentacji, a z drugiej - stale zdobywać wiedzę w zakresie pewnych mechanizmów psychologicznych. Warto przy tym dodać, że nasze pierwsze wrażenia na temat różnych tematów oparte są na generalizacji oraz heurystyce. Nie jest żadną tajemnicą, iż podczas pierwszych kontaktów z nowymi osobami, zjawiskami czy sytuacjami kierujemy się ogólnie przyjętymi schematami myślowymi, stereotypami czy nawet intuicją. Mając to na względzie, powinniśmy dążyć do jak najlepszego zaprezentowania się w oczach innych, aby zyskać ich sympatię oraz przychylność.

Jest to szczególnie istotne w kwestiach biznesowych i w szeroko pojętej pracy z ludźmi. Badacze wskazują również, że duże znaczenie w kontekście wywierania pozytywnego wrażenia ma... umiejętność budzenia sympatii. Warto więc pracować nad swoją otwartością oraz komunikatywnością, które bardzo ułatwiają pracę z drugim człowiekiem. Wówczas to zyskujemy właśnie sympatię, uznanie oraz przychylność rozmówców.


Jak budować wystąpienia publiczne?

Wystąpienia publiczne to prawdziwa gratka dla osób, które wiedzą, jak się odpowiednio zaprezentować oraz nade wszystko lubią, gdy dużo się dzieje oraz są odporne na stres. Podczas tego typu pracy może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji, w związku z czym osoba występująca publicznie musi być przygotowana na wszystko.

Odpowiednie wystąpienie publiczne powinno być należycie zaplanowane i przemyślane. Warto nie tylko zadbać o kwestie merytoryczne, ale też poruszać się na scenie pewnym krokiem, wyrażając przy tym otwartą postawę. Ponadto musisz też zadbać o odpowiedni wygląd i strój, dostosowany do charakteru przedsięwzięcia.

Polceane obiekty konferencyjne

Airport Hotel Okęcie

Airport Hotel Okęcie

Warszawa
Hotel Polonia Palace

Hotel Polonia Palace

Warszawa
HOTEL Porto

HOTEL Porto

Łódź

Mogą Cię Zainteresować również

Ile kosztuje organizacja szkolenia i organizacja konferencji?

Ile kosztuje organizacja szkolenia i organizacja konferencji?

Wystąpienia publiczne - stres

Wystąpienia publiczne - stres

Feedback szkolenia - dlaczego jest tak ważny?

Feedback szkolenia - dlaczego jest tak ważny?