Wystąpienia publiczne - stres

Reakcje na wiadomość o konieczności publicznego wystąpienia mogą się od siebie diametralnie różnić. Niektórzy w takich sytuacjach czują się jak ryba w rodzie, inni - niestety odczuwają w związku z tym ogromny stres i dyskomfort. Stres przed wystąpieniem publicznym tak naprawdę jest naturalnym zjawiskiem, a do pewnego momentu pełnił nawet funkcję motywującą. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy stres zaczyna panować nad całą sytuacją i sprawia, że osoba czuje się źle zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Niemniej jednak warto podkreślić, że stres przed publicznym wystąpieniem można zmniejszyć. Jak dokładnie? Już wyjaśniamy!


Jak poradzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym?

Stres przed wystąpieniem ma racjonalne uzasadnienie - niejako chroni on nas przed kompromitacją, w rezultacie czego o wiele bardziej dokładnie przygotowujemy się do swojego wystąpienia. Jeśli więc w odpowiedzi na informację o wystąpieniu Twoje ciało reaguje stresem, to oznacza, że Twój układ nerwowy działa prawidłowo. Daje on sygnał, że przed Tobą ważne wydarzenie, do którego musisz się odpowiednio przygotować. Zdarza się jednak tak, że stres jest wręcz paraliżujący, a w naszej wyobraźni nie istnieje nic innego, niż wizja ośmieszenia się przed innymi ludźmi. W takim przypadku warto dokładnie wskazać, czego najbardziej się obawiamy. Najczęstsza obawa dotyczy tego, że nie będziemy w stanie odpowiedzieć na pytania innych, że zatniemy się podczas wystąpienia, że zgubimy slajd albo pomylimy się w jakiejś fundamentalnej kwestii. Zatem jak opanować stres przed wystąpieniem

Przede wszystkim należy się skrupulatnie przygotować i ćwiczyć swój występ. Można czytać na głos przed lustrem, nagrywać się albo poprosić bliską osobę o wysłuchanie naszego wystąpienia. Dodatkowo, warto opanować materiał na tyle, aby nie czytać wszystkiego z kartki. Oczywiście możesz mieć ze sobą notatki albo konspekt wystąpienia, ale by wypaść profesjonalnie i autentycznie, trzeba możliwie często utrzymywać kontakt wzrokowy z odbiorcami. Ponadto, prezentacja po prostu powinna być... ciekawa. Nie ma sensu przeładowywać jej bardzo dużą ilością tekstu, ponieważ może zostać ona odebrana jako nudna. Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć stres przed wystąpieniem, musisz zdać sobie sprawę z tego, że to wydarzenie jest tylko jedną z wielu sytuacji, które Cię jeszcze czekają. I choć może Ci się wydawać, że od tego wystąpienia zależy wszystko, to nic bardziej mylnego! Nawet jeśli się przez chwilę zatniesz, to uwierz, świat w żaden sposób się nie skończy. Podstawę stanowi więc odpowiednia doza dystansu oraz wiara we własne umiejętności - a przecież zrobiłeś wszystko, aby dobrze się przygotować, prawda?


Wystąpienie publiczne - stres może być również mniejszy, gdy negatywne autosugestie zamienisz na te pozytywne. Pamiętaj również, że kiedyś każdy zaczynał i każdy był w tym miejscu - a perfekcyjne, bezbłędne wystąpienie to raczej coś, do czego się dąży - nie ma się ich danych raz na zawsze. Potraktuj więc to doświadczenie jako trening - w końcu wraz z następnymi wystąpieniami może się okazać, że wcale nie będziesz chciał zejść ze sceny!

Sposoby na stres przed wystąpieniem publicznym

Jeśli już kilkukrotnie przeszukiwałeś Internet w odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym, to z pewnością trafiłeś na wiele informacji odnośnie do ćwiczeń relaksacyjnych. Warto z nich skorzystać, bowiem potrafią one skutecznie odprężyć i wyciszyć natłok myśli. Wystąpienia publiczne - stres będzie mniejszy, gdy w jakiś sposób zaangażujesz odbiorców w swoją prezentację. Możesz np. przygotować pytania do publiczności, które sprawią, że atmosfera trochę się rozluźni, a Ty zaczniesz traktować odbiorców jako partnerów w tym całym przedsięwzięciu. 

Pytając o to, jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym, należy też liczyć się z tym, że wiele rad dotyczy tego, aby skutecznie wyspać się przed tym ważnym dniem. To naprawdę bardzo ważne - warto jest potraktować sen jako najlepszy suplement w takich sytuacjach, dzięki któremu zyskamy odpowiednie zasoby sił. W innym przypadku możemy być jeszcze bardziej rozdrażnieni przed prezentacją. Dodatkowo, przed wystąpieniem nie zaleca się picia kawy. Im bliżej prezentacji, tym też jesteśmy bardziej zdenerwowani - serce szybciej pompuje krew, czujemy napięcie w ciele... cóż - kawa czy wszelkie napoje energetyczne mogą ten stan jeszcze bardziej spotęgować.


Warto też podkreślić, że stres towarzyszy nie tylko osobom dorosłym. Również stres dziecka przed wystąpieniem publicznym może być bardzo duży. Szczególnie więc na takim etapie warto zadbać o to, by jednostka nauczyła się odpowiedniego reagowania na własne emocje. Jak już napisaliśmy wcześniej, nie można traktować stresu jako wroga - to wbrew pozorom naprawdę pomocne narzędzie. Dziecko więc także musi wiedzieć, że jego kiepskie samopoczucie przed wystąpieniem to wynik stresu, który jest po to, by zmobilizować je do tego, by wypadło możliwie najlepiej z uwzględnieniem wszystkich jego zasobów i możliwości.

Dodatkowo to, jak zapanować nad stresem przed wystąpieniem publicznym, zależy w głównej mierze od Ciebie. Tak naprawdę to Ty wiesz najlepiej, co skutecznie Cię relaksuje. Może potrzebujesz pobiegać wieczór przed swoim wystąpieniem? Albo iść na masaż? A może zrobić próbę generalną swojej prezentacji? Zastanów się, czego dokładnie w tej chwili potrzebujesz. Stres - publiczne wystąpienia będzie mniejszy, jeśli po prostu sobie zaufasz. Warto być sobą i zastanowić się nad tym, czy to stres ma panować nad Twoim wystąpieniem, czy Ty nad stresem. Poza tym, niektórym osobom pomaga myśl, że podczas wystąpienia cała sala jest pusta - może Tobie także pomoże ta technika?


Pamiętaj, że opisane przez nas sposoby dobrze sprawdzają się zarówno wtedy, gdy wystąpienia organizowane są jako eventy online, jak i w fizycznej przestrzeni (np. w miejscach takich jak sale konferencyjne Warszawa, sale konferencyjne Poznań, sale konferencyjne Kraków czy wszelkie obiekty szkoleniowo-konferencyjne). 

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak życzyć udanej, spokojnej prezentacji!