V Kongres Profesjonalistów IT - o cyberbezpieczeństwie firm i instytucji

V Kongres Profesjonalistów IT - o cyberbezpieczeństwie firm i instytucji

Tegoroczna edycja Kongresu Profesjonalistów IT odbędzie się już 19 października w Rzeszowie. Przewodnim tematem piątej konferencji tego typu będzie szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci, odnoszące się nie tylko do walki z cyberprzestępczością, ale również do zachowania odpowiednich norm i procedur podczas korzystania z internetu.


Z uwagi na tempo rozwoju technologii, zakres tego typu zagadnień zwiększa się z dnia na dzień, dlatego rozwój zagrożeń wymaga również poszukiwania kolejnych elementów zwiększających bezpieczeństwa w sieci.


Hakerzy atakują strony z różnych przyczyn. Pośród nich można wymienić chęć wyłudzenia pieniędzy za odblokowanie utraconej strony. Tak działo się w przypadku wirusa Wanna Cry, który zaatakował wiele instytucji, w tym też szpitale i prywatne przedsiębiorstwa. Inne motywy, które można wymienić, to chęć wykradnięcia tajnych danych zainicjowane np. przez konkurencyjne firmy. Hakerzy próbują również zaciągnąć kredyty na inne nazwisko poprzez kradzieże danych osobowych. Cyberbezpieczeństwo jest ważne dla wszystkich, ale dla dobrego i prawidłowego funkcjonowania firmy jest ono podstawą, dlatego też organizatorzy Kongresu Profesjonalistów IT postanowili skupić się w tym roku szczególnie na tym zagadnieniu.

Tu podaj tekst alternatywny
Piotr Jagielski z NASK SA uznaje, że cyberataku może spodziewać się każda firma. Pomocnym narzędziem ochronnym może okazać się Security Operation Center, który gromadzi dane z systemów zabezpieczających, interpretuje je i analizuje. W zależności od rodzaju ataku tego typu rozwiązania pomagają zdiagnozować przyczynę i dostarczyć dowodów odpowiednim organom ściągania, co pomoże ograniczyć podobne działania przyszłości.

Walki z cyberprzestępczością są trudno ze względu na kolejne innowacje technologiczne. Kiedy sposoby hakerów stają się bezskuteczne, grupy szukają nowych rozwiązań na złamanie istniejących zabezpieczeń. Na Kongresie Profesjonalistów IT najlepsi specjaliści z branży informatycznej przedstawią najnowsze trendy w cyberbespieczeństwie oraz wskażą na co należy zwracać szczególną uwagę podczas zabezpieczania danych. Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka przyznaje, że dzięki tematyce kongresu wiedza na temat bezpieczeństwa w sieci zostanie spopularyzowana i usystematyzowana. Chodzi o to, by ludzie pracujący z siecią byli świadomi zagrożenia oraz znali sposoby jak się przed nim chronić i jak z nim walczyć.

Tu podaj tekst alternatywny

INFORMACJA PRASOWA