Targi Gastro Hotel we Wrocławiu - podsumowanie

Targi Gastro Hotel we Wrocławiu - podsumowanie

Za nami trzy edycje targów Gastro-Hotel - w Kołobrzegu, Mikołajkach, Bielsku-Białej. W sezonie jesiennym zaprosiliśmy branżę gastronomiczną i hotelarską na targi do Wrocławia.


Zwiedzający mieli możliwość poznać dolnośląskie produkty tradycyjne, zobaczyć ciekawe pokazy i konkursy kulinarne oraz wysłuchać wykładów dotyczących regionalnych przysmaków. Liczne szkolenia i pokazy dały możliwość podzielenia się wiedzą i praktyką naszych wystawców i fachowych wykładowców. Skorzystali na tym restauratorzy i hotelarze, którzy przyjechali na targi.

Nietypowym wydarzeniem kulinarnym podczas targów wrocławskich była „Walka MMA” kucharzy, czyli... sumo contra kick boxing. W konfrontacji sztuk walki na kulinarnym ringu ciosy na receptury i smaki wymieniali wrocławscy mistrzowie: Grzegorz Pomietło - szef kuchni Art Hotelu oraz Zbigniew Koźlik - szef kuchni hotelu HP Park Plaza. Obu panów łączy nie tylko pasja gotowania, ale również podobne hobby, czyli… sporty walki. To dało inspirację do stworzenia nietypowej potyczki kulinarnej. Panowie mieli za zadanie przygotować przystawki z wędzonego filetu z gęsi oraz dania głównego z wołowiny. Dodatkami do tych dań były wyciągane z tzw. „koszyka niespodzianek” dolnośląskie produkty regionalne. Rywalizacja była jak przystało na „MMA” zacięta i ostra, obaj panowie wykazali się dużą wolą walki - w efekcie powstały dania ocenione przez Jurorów za równie wspaniałe, ogłosili więc remis.

Podczas dolnośląskiej edycji targów Gastro – Hotel można było zobaczyć i usłyszeć zbójników. Organizator zaprosił Beskidzki Klub Kucharzy, którzy podzielili się swoją pasją i snuli opowieści o zwyczajach i historii zbójników karpackich. Zaprezentowali także kuchnię zbójnicką, którą zaserwowali wraz z miodulą przy dźwiękach góralskiej muzyki.
Bogactwo dolnośląskich produktów regionalnych można było podziwiać na stoisku Urzędu Marszałkowskiego. Agencja Rynku Rolnego, Stawy Milickie i Dolina Baryczy promowały jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów dolnośląskich - karpia milickiego. Goście targów z wielką przyjemnością raczyli się karpiem smażonym w occie, karpiem wędzonym, karpiem faszerowanym oraz karpiem w galarecie. Do tego podano chleb pszenno-żytni pieczony na zakwasie. To nie jedyne specjały dolnośląskie. Na stoisku UM zaprezentowali się także wytwórcy innych produktów tradycyjnych i regionalnych - serów, miodów i naturalnych soków owocowych.

Innowacyjnym przedsięwzięciem targów Gastro Hotel był salon „Kuchnia Mistrzów - najlepsi kucharze, najnowocześniejsze technologie, najwyższa jakość”. Projekt ten zapoczątkował na targach promocję polskiej dziczyzny i kuchni myśliwskiej. Wykwintną kuchnię myśliwską zaprezentował ekspert kulinarny Waldemar Hołówka wraz z zespołem znanych szefów kuchni: Januszem Pyrą z Zamku w Dubiecku, Markiem Łukasiewiczem, szefem kuchni w Zamku w Baranowie Sandomierskim oraz Przemysławem Wielochem, szefem kuchni z Restauracji Jan w Bełchatowie. Zaproszeni goście mieli możliwość degustowania przygotowanych potraw w stylowo zaaranżowanym salonie, nawiązującym do motywów wystroju zamkowo-myśliwskiego przygotowanego przez przedstawicieli Zamku w Baranowie Sandomierskim i Zamku w Dubiecku.

Organizator targów Gastro-Hotel powołał do życia kolejną ambitną formułę, której misją jest rozwój, promowanie i aktywizacja branż gastronomicznej, hotelarskiej i cukierniczej. By uhonorować najbardziej aktywnych, innowacyjnych uczestników rynku ufundowano Laur Gastro-Hotel – wyróżnienie, które ma być znakiem jakości, profesjonalizmu i rzetelności jego laureatów. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu, więc odsyłamy do relacji tam zamieszczonej (kliknij tutaj)

Kolejne dni targów był równie smakowite, ciekawe i inspirujące.
Nie mogło oczywiście zabraknąć konkursów kulinarnych. W zmaganiach na żywo w Kulinarnej Uczcie Gastro-Hotel z Markiem Widomskim na najwyższym stopniu podium stanęli kucharze z Hotelu Sofitel we Wrocławiu - Tomasz Gniadek i Szczepan Orczykowski. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele z 21 Cafe & Restaurant z Ostrowa Wielkopolskiego – Bartosz Marciniak i Mateusz Woźniak. W konkursie Regionalny Sekret Smaku pierwsze miejsce zdobył Maciej Barton z Dworu Myśliwskiego Ustronie w Ustroniu Wielkopolskim z prezentacją - Torcik wielkopolski z golonką po ukraińsku. Drugie miejsce na podium zajął stół przyozdobiony zgodnie z tradycją bułgarską, a na nim królowała Czuszka starazagard przygotowanym przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii.

W piątek zaprezentowali się podczas konkursów uczniowie Szkół gastronomicznych i hotelarskich z województwa dolnośląskiego i opolskiego. W zmaganiach na żywo rywalizowały 2 drużyny – Aleksandra Wojsa i Natalia Dąbek z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie oraz Norbert Sczeciński i Michał Sławik z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu.

INFORMACJA PRASOWA