Tani hotel zamiast dworca w Gdańsku

Tani hotel zamiast dworca w Gdańsku

Czy gdański dworzec PKS zniknie w podziemiach, a w jego miejsce powstanie niedrogi hotel turystyczny? Taki jest plan prezesa PKS Gdańsk. Inwestycja może jednak spalić na panewce, a wtedy skończy się... liftingiem obecnego budynku.

Czas na gdańskim dworcu PKS przy ul. 3 Maja zatrzymał się w 1973 roku, gdy obiekt powstał i od tej pory... niemal się nie zmienił. Przynajmniej na plus. Kiedyś nowoczesny obiekt, dziś straszy: wyglądem i zapachem. Od lat nie pomagają ani naciski mediów, ani władz miasta. Trojmiasto.pl pisało o tym w artykule Gdański dworzec PKS - zawstydzająca wizytówka miasta.

Właścicielem obiektu jest firma PKS Gdańsk, która z kolei należy do Grupy Orbis. Taka struktura właścicielska może być nadzieją na nowe życie dworca. Kilka dni temu prezes zarządu PKS Gdańsk Piotr Topolewicz zapowiedział , że jeszcze przed Euro 2012 na miejscu obecnego dworca PKS powstanie czteropiętrowy hotel klasy turystycznej, typu Etap. Sam dworzec miałby się przenieść do podziemia.

Problem w tym, że tych zapowiedzi nie potwierdza Orbis, czyli zarządca marki Etap w Polsce. W związku z mniejszym popytem na usługi hotelarskie, Grupa Orbis zamroziła swoje inwestycje.

- Wszystkie nasze projekty będą ponownie analizowane pod kątem odpowiedniego zwrotu z inwestycji, w tym także charakterystyki rynku lokalnego i wymaganych nakładów inwestycyjnych. Doceniając potencjał Trójmiasta nie możemy jeszcze w tym momencie potwierdzić lokalizacji ani terminów budowy nowych hoteli Grupy Orbis na tym rynku. Pierwsze w kolejności do ponownego uruchomienia będą, rozpoczęte w 2008 roku, a wstrzymane na czas kryzysu, budowy hoteli ekonomicznych w Warszawie i Krakowie - poinformował nas Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis S.A.

Hotele Etap tworzą sieć ponad 300 placówek w 11 krajach, głównie w standardzie jedno- i dwu gwiazdkowym. Marka należy do francuskiej grupy Accor, większość hoteli działa na zasadzie franchisingu. W Polsce hotele Etap zarządzane są przez Grupę Hotelową Orbis, która ma w sumie osiem hoteli Etap w naszym kraju.

Jeśli plan z budową hotelu nie wypali, prezes PKS Gdańsk zapowiedział wersję minimum, czyli odnowienie i odmalowanie obecnego dworca.

Źródło: e-hotelarz.pl