Rośnie las podatków

Rośnie las podatków
W środę 23 marca, wkrótce po rozpoczęciu astrologicznej wiosny obchodzimy Światowy Dzień Lasu. Z tej okazji poznańska firma e-file sp. z o.o. wraz z FUNDACJĄ AERIS FUTURO zachęcają do wypełnienia i wysłania deklaracji podatkowych za pomocą programu e-pity. Dzięki temu zaoszczędzony zostanie nie tylko papier. Firma e-file wpłaci na konto fundacji 1 grosz na sadzenie drzew za każdy nadesłany drogą elektroniczną PIT .

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasu. W ramach obchodów tego wydarzenia odbywają się różne akcje promujące wiedzę o znaczeniu ekosystemów leśnych w życiu wszystkich ludzi. Firma e-file również przyłącza się do kampanii, po raz drugi udostępniając podatnikom możliwość zasadzenia wirtualnego drzewa na stronie www.e-las.pl. Sadzonka zostanie umieszczona w dowolnym miejscu. E-podatnik może się o nią troszczyć i doglądać, jak się rozwija. Akcja e-las to jednak nie tylko internetowa zabawa. Za każde pobranie aplikacji albo wypełnienie PITa on-line firma e-file przekaże jeden grosz Fundacji Aeris Futuro. Uzbierane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na posadzenie również realnych drzew. - Akcja zwraca uwagę na kluczowy problem, jakim jest marnowanie papieru poprzez drukowanie e-maili, kopiowanie dokumentów i mnożenie biurokracji. W zeszłym roku, dzięki kampanii „Drzewko za 1 grosz” zakupiono 1000 sadzonek dębów i grabów, które rosną już w Wielkopolskim Parku Narodowym. Mamy nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej podatników zdecyduje się na przesłanie deklaracji przez Internet i zasadzi z nami kolejne drzewa - mówi Joanna Mieszkowicz, prezes zarządu Fundacji Aeris Futuro. Dzięki wprowadzanym przez rząd ułatwieniom w przepisach dotyczących e-deklaracji, ta forma składania zeznania z każdym rokiem zyskuje na popularności. W 2010 r. za pośrednictwem Internetu rozliczyło się ok. 320 tys. podatników. Do marca bieżącego roku złożono już 230 tys. e-pitów i liczba ta wciąż rośnie. Zlikwidowanie wymogu stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jak również umożliwienie przesyłania pracownikom PIT-11 e-mailem, mogą okazać się decydującymi ułatwieniami przy wyborze sposobu rozliczenia z fiskusem. Gdyby każdy z 25 mln polskich podatników zdecydował się na rozliczenie poprzez program e-pity to fundacja AERIS FUTURO posadziłaby każdego roku 250 tys. sadzonek. Dodatkowo zaoszczędzilibyśmy 200 tys. ton papieru, czyli 20 000 drzew.

Tym samym wypełniając coroczny obowiązek podatkowy możemy również wykazać się proekologiczną postawą. – Stworzyliśmy bezpieczny i maksymalnie prosty program do rozliczania PIT-ów. Chcieliśmy jednak zakomunikować podatnikom, że podczas wypełniania deklaracji podatkowych można zrobić coś jeszcze – przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz wykazać się postawą proekologiczną poprzez nieużywanie formularzy papierowych i wysłanie PIT-a przez Internet. Stąd pomysł na e-las. Cieszymy się, że podczas kampanii rosły nie tylko wirtualne drzewa na stronie www, ale także kwotą, jaką mogliśmy przekazać ekologom – mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu e-file sp. z o.o.

Program e-pity można pobrać ze strony www.e-pity.pl oraz z ponad 120 serwisów poświęconych zagadnieniom podatkowym.

O firmie e-file sp. z o.o.:

Działająca od 2009 roku spółka jest producentem profesjonalnych aplikacji biznesowych oraz programów wykorzystujących rozwiązania informatyczne do ułatwiania codziennego życia. Program e-pity jest pierwszą aplikacją udostępnioną przez firmę szerokiemu audytorium. Hasłem przewodnim firmy e-file jest e-life, a jej celem budowanie prostych i funkcjonalnych aplikacji, które sprawdzą się na co dzień. Więcej na: www.e-file.pl

O Fundacji Aeris Futuro:

Misją działającej od 2006 r. Fundacji Aeris Futuro jest skutecznie przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz promowanie odpowiedzialnego biznesu. To jedyna w Polsce organizacja, która kompleksowo zajmuje się tzw. carbon offsets, projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do powietrza. Więcej na: www.aeris.eko.org.pl