Rekordy Targów EuroLab 2011

Rekordy Targów EuroLab 2011
Ponad 5300 osób odwiedziło XIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2011, które odbyły się w dniach 9-11 marca w Centrum MT Polska w Warszawie. Targi zgromadziły rekordową liczbę 179 wystawców z 11 krajów, którzy zaprezentowali ofertę produktów i usług oraz najnowsze rozwiązania dla laboratoriów różnych typów. Targom towarzyszyły liczne konferencje, seminaria i wykłady w których przez trzy dni wzięło udział ponad 2000 osób. XIII edycja EuroLab odbyła się pod Honorowym Patronatem: prof. dr hab. Barbary Kudryckiej - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Michała Kleibera - Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz Jerzego Millera - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Trzynasta edycja targów zakończyła się sukcesem zarówno pod względem frekwencji zwiedzających, których było o ponad 10 procent więcej niż w roku ubiegłym, rekordowej liczby wystawców, jak i bardzo dużego zainteresowania uczestników konferencjami i wykładami. Przedstawiciele branży mieli doskonałą okazję, aby zapoznać się z propozycjami sprzętu laboratoryjnego najlepszych światowych marek, a także z nowościami technologicznymi. Trzy dni targów wykorzystano również do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz poszerzenia wiedzy, którą dzielili się eksperci podczas bogatego programu merytorycznego. Choć dopiero zakończyliśmy EuroLab 2011 już teraz zapraszam na przyszłoroczną edycję tego wyjątkowego branżowego wydarzenia – mówi Piotr Skoneczka, Project Manager Targów EuroLab.

Branżowe wydarzenia

Bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak w roku ubiegłym, cieszyło się seminarium Polskiego Centrum Akredytacji „Obszary regulowane prawnie w akredytacji laboratoriów i wymagania techniczne”, które zgromadziło ponad 500 osób. Zwiedzający chętnie uczestniczyli również w konferencji „Nauka jest kobietą” organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Komitet Chemii Analitycznej PAN. W trakcie spotkania prelegenci przypomnieli o obchodzonym obecnie Międzynarodowym Roku Chemii, a szczególną uwagę poświęcili wybitnej Polce Marii Skłodowskiej-Curie z okazji 100. rocznicy przyznania jej nagrody Nobla. Mówiono o jej wybitnych osiągnięciach, karierze zawodowej, zaangażowaniu w projekty naukowe, a także o życiu prywatnym. Przy okazji uczestnicy mogli obejrzeć wystawę poświęconą życiu i dokonaniom Polki, przygotowaną przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, a także prezentacje multimedialne i eksperymenty pod hasłem „Promieniowanie jonizujące wokół nas” zorganizowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Dużo osób zgromadziło także seminarium „Technologie laboratoryjne służące międzynarodowej wymianie danych kryminalistycznych” przygotowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Ponadto, nie brakowało zainteresowania konferencjami wystawców. Tutaj szczególny sukces odniósł wykład firmy Donserv pt. „Niepewność pomiarów i praktyczne sposoby jej oznaczania”, na który zgłosiło się trzy razy więcej chętnych niż przewidywano. Przy pełnej sali odbywało się również forum „Jobvector career day” dotyczące perspektyw znalezienia pracy w branży naukowo-techniczej oraz panujących trendów na rynku pracy. Przez trzy dni diagności laboratoryjni uczestniczący w wybranych wykładach, m.in. w konferencji „Jakość i kompetencje laboratoriów medycznych, a finansowanie świadczeń z zakresu laboratoryjnej diagnostyki medycznej” przygotowanej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, podczas których mieli możliwość zdobywania punktów edukacyjnych. W sumie na Targach EuroLab 2011 można ich było uzyskać 14.

Kompleksowa propozycja wystawców

Ofertę zaprezentowało 179 wystawców z 11 krajów: Austrii, Francji, Holandii, Japonii, USA, Szwecji, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski. Zwiedzający mogli bezpośrednio na stoiskach zapoznać się z produktami i usługami obejmującymi trzy główne sektory: analitykę chemiczną, Life Science oraz metrologię. - W porównaniu z zeszłym rokiem jest zdecydowane większe zainteresowanie naszym stoiskiem. Na Targach EuroLab pokazujemy, że nasza oferta się poszerzyła, że jesteśmy częścią dużej grupy i nasze możliwości się zdecydowanie zwiększyły. Dodatkowo prezentujemy najnowszą edycję naszego katalogu, który pomoże klientom korzystać z naszej oferty, mamy także nowy katalog jeżeli chodzi o odczynniki laboratoryjne czego wcześniej nie posiadaliśmy. Plusem targów jest możliwość spotkania z naszymi przedstawicielami, którzy obsługują praktycznie całą Polskę i nawiązania kontaktów jeżeli chodzi o nowych klientów – powiedział Piotr Jakubowski z firmy Labart Sp. z o.o., oferującej kompleksowe wyposażenie laboratoriów.

Wśród wystawców znalazły sie firmy oferujące produkty i usługi związane z aparaturą analityczną, odczynnikami chemicznymi, elementami wyposażenia laboratorium oraz sprzętem kontrolno-pomiarowym. Obecni byli również producenci i dystrybutorzy akcesoriów laboratoryjnych, drobnego sprzętu oraz szkła laboratoryjnego, mebli dla laboratoriów, sprzętu optycznego, substancji chemicznych, testów, oprogramowania dla laboratoriów oraz profesjonalnych środków czystości i odzieży ochronnej. Podczas targów na stoiskach można było zasięgnąć rady ekspertów, jak również uczestniczyć w ciekawych prezentacjach. - Głównym zyskiem dla naszej firmy jest to, że podczas targów mamy możliwość przeprowadzenia prezentacji bezpośrednio na swoim stoisku. Kontakty, które nawiązujemy z klientami, pochodzą w głównej mierze z kart kontaktowych zebranych podczas takich prezentacji. Jest to ściśle wyselekcjonowana grupa, gdyż są to prezentacje produktowe. Wystawiając się na targach, mamy możliwość pozyskania nowych klientów, a także zebrania wywiadu odnośnie potencjalnych odbiorców, którzy na przykład chcą wymienić sprzęt na nowoczesny, jak ten prezentowany u nas na stoisku – wspomniała Justyna Cwyl z firmy Perlan Technologies Polska Sp. z o.o. dostarczającej aparaturę analityczną.

Swoje propozycje przedstawiły również instytuty naukowo-badawcze, uczelnie wyższe, oferenci usług dla laboratoriów oraz instytucje i placówki certyfikujące. - EuroLab to nie są tylko targi, to jest wydarzenie na którym spotyka się świat nauki, czyli naukowcy z pierwszej półki, świat dydaktyki szkół wyższych, czyli nauczyciele, wykładowcy oraz osoby, które dbają o poziom intelektualny ludzi pracujących w naszych laboratoriach. Wystawcy, czyli biznes, dają nam oferty potencjału technicznego. Wartością dodaną targów jest to, że ludzie z branży mogą się tu spotkać, porozmawiać, wychodzą stąd mądrzejsi, lepiej uzbrojeni i z szerszym spojrzeniem - powiedział Eugeniusz W. Roguski, dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji.

Rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców

Głównym punktem części oficjalnej Wieczoru Wystawców było tradycyjnie ogłoszenie wyników konkursu na „Najlepszą ofertę Targów EuroLab 2011” w trzech kategoriach: „Laboratoryjna aparatura pomiarowa”, „Terenowa aparatura pomiarowa” oraz „Wyposażenie laboratorium”. Zgłoszenia w kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” oceniali eksperci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zwycięzcą w tej kategorii okazał się spektrometr absorpcji atomowej HR CS AAS contra 700 firmy Meranco Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Laboratoryjna Sp. z o.o. Jury przyznało także wyróżnienie firmie Merck Sp. z o.o za Scepter automatyczny licznik komórek. W kategorii „Terenowa aparatura pomiarowa” zgłoszenia oceniali przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk Centrum Badań Ekologicznych w Dziekanowie Leśnym, którzy nagrodzili aparat ERACHECK - technologia lasera kaskadowego QUANTA RED prezentowany przez firmę Tusnovics Instruments Polska Sp. z o.o. Ponadto przyznano dwa równorzędne wyróżnienia: firmie OPTA-TECH za MPI – przenośny mikroskop inspekcyjny oraz firmie SIGMA-ALDRICH Sp. z o.o. za SPME-Diffusive Sampling Fiber Holder (DFH). Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy wybrał natomiast laureata w kategorii „Wyposażenie laboratorium”. Zwyciężył mineralizator mikrofalowy UltraWAVE firmy Spectro-Lab Sp. z o.o. Wyróżniono również firmę DANLAB za przenośną zamrażarkę niskotemperaturową SF 8025 firmy SKADI EUROPE oraz firmę BIOGENET za pipety Ovation® Bionatural. Laureaci, oprócz dyplomów, po raz pierwszy otrzymali nową nagrodę -specjalny znak graficzny „Najlepszy produkt Targów EuroLab 2011”, który zwycięskie firmy będą mogły wykorzystywać w działaniach promujących nagrodzony produkt.

Od strony merytorycznej przy targach współpracowali: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Polska Akademia Nauk Centrum Badań Ekologicznych w Dziekanowie Leśnym, Główny Urząd Miar, Komitet Chemii Analitycznej PAN, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, Polska Federacja Biotechnologii, Polskie Centrum Akredytacji, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Polski Komitet Normalizacyjny, Wojskowe Centrum Metrologii Ministerstwa Obrony Narodowej, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

INFORMACJA PRASOWA