Regionalizacja obostrzeń od 26 kwietnia

Regionalizacja obostrzeń od 26 kwietnia

Dzisiaj (21 kwietnia) odbyła się kolejna konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Data mogła zaskoczyć, bo dopiero co w poprzednim tygodniu na konferencji prasowej informowano obywateli o utrzymaniu obowiązujących restrykcji. Czego dowiedzieliśmy się tym razem?

No cóż... niewiele. Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi regionalizacja obostrzeń, ale taka bardzo... delikatna. W 11 województwach (podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, małopolskie) zostanie wprowadzona nauka w formie hybrydowej w klasach 1-3 nauczania początkowego. W tych województwach będą mogły również otworzyć swoje działalności salony fryzjerskie i kosmetyczne. I to by było na tyle.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w przyszłą środę będzie mógł powiedzieć coś więcej w związku z branżą gastronomiczną i hotelarską. Odniesie się też do komunii, wesel i uroczystości. 

- Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiał - mówił szef resortu zdrowia. 

A dlaczego luzowanie obostrzeń odbędzie się tylko w 11 województwach? A to dlatego, że w 5 sytuacja jest jeszcze nie za ciekawa. Liczba przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców jest powyżej pewnej określonej liczby uznawanej za "bezpieczną". W tych województwach więc aktualne obostrzenia będą dalej obowiązywać aż do odwołania (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie). 

Musimy się uzbroić w cierpliwość i czekać do kolejnej środy, mając nadzieję, że minister zdrowia lub premier będą mieli dla nas więcej dobrych informacji.