Podsumowanie Targów Lato

Podsumowanie Targów Lato

W dniach 17-19 kwietnia br. miały miejsce już 20. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2015. Wydarzenie odbyło się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Swoje oferty wakacyjne i urlopowe zaprezentowali wystawcy z Polski i ze świata, przygotowano również moc atrakcji dla rodzin z dziećmi. W ten kwietniowy weekend można było poczuć prawdziwie wakacyjną atmosferę!

Podczas tegorocznych Targów Lato 2015 zaprezentowały się hotele, uzdrowiska, obiekty agroturystyczne czy sanatoria z całego kraju, a także z zagranicy. Swoje oferty podróżnicze przedstawiły również biura podróży, a poszczególne regiony Polski zachęcały, by to właśnie u nich spędzić najbliższy urlop. Jako że tegoroczna edycja eventu miała charakter jubileuszowy, to z tej okazji lojalni wystawcy, którzy przyjeżdżają na Targi Lato co roku, zostali wyróżnieni pamiątkowym dyplomem. Ponadto, Urszula Potęga, prezes firmy MT Targi Polska, została uhonorowana medalem Pro Masovia oraz Oskarem Warszawskiej Izby Turystyki w podziękowaniu z 20-letnią współpracę.

Podczas tegorocznej edycji eventu zaprezentowały się niemal wszystkie regiony Polski. Jako, że Regionem Partnerskim Targów Lato zostało Mazowsze, to jego przedstawiciele oficjalnie rozpoczęli sezon turystyczny. Wydarzeniu temu towarzyszyły liczne atrakcje w postaci konkursów, pokazy magii czy akrobacji rowerowych.

Ale nie tylko Mazowsze miało okazję zachęcić gości do przyjazdu. Zaprezentowała się również Suwalszczyzna, która zabrała uczestników na Baśniowy Szlak, przybliżający historię i atrakcje turystyczne tego regionu.

- Na Targach Lato promujemy też Baśniowy Szlak, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Uważam, że targi turystyczne to kluczowe wydarzenie, bo bezpośredni kontakt i rozmowa są nadal najważniejsze – powiedział Jarosław Szostek z Urzędu Miejskiego w Augustowie.

Z kolei do odwiedzenia Lubelszczyzny zachęcała Lokalna Grupa Działania „Razem ku lepszej Przyszłości” z Łukowa. Promowany przez nich był Rezerwat Jata oraz Rowerowe Szlaki Ziemi Łukomskiej. Lubelszczyzna chciała pokazać Warszawiakom, że posiada dużo więcej atrakcji niż Kazimierz Dolny i Lublin.

Na Tragach Lato silnie promowana była agroturystyka, a to za sprawą Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Prezes Federacji, Wiesław Czerniec tak skomentował tegoroczny event: Targi są okazją do przedstawienia wypoczynku na wsi jako pomysłu na wyjazd. Poza tym to ważne miejsce do osobistego kontaktu i wymiany doświadczeń z przedstawicielami branży, rozmów o kierunkach działania, ale też o sposobach pozyskiwania funduszy na rozwój.

Jeśli chodzi o południową część Polski to szeroko zaprezentował się Śląsk, Sandomierz oraz Duszniki-Zdrój. Przedstawiciele województw śląskiego zachęcali, by wyruszyć Szlakiem Zabytków Techniki oraz skosztować specjałów śląskiej kuchni. Na gości, którzy zawitali do stanowiska Sandomierza czekała opowieść o wspaniałych atrakcjach przyrodniczych tego regionu m.in. Górach Pieprzowych. Z kolei ofertę Dusznik-Zdroju przybliżył właściciel Hotelu Impresja, Mariusz Pieńkos: Duszniki to miejscowość dualistyczna, z jednej strony miasto, z drugiej spokojne uzdrowisko z wodami zdrojowymi. To tu odbywa się jeden z najstarszych festiwali chopinowskich, a dzielnica Zieleniec wyrasta na ważną bazę narciarską i jest centrum polskiego biathlonu.

Preferującym wypoczynek nad wodą z pewnością przypadły do gustu stanowisko województwa pomorskiego, które zachwalało atrakcje Mierzei Wiślanej oraz prezentacja mazurskiego Giżycka. W obu tych miejscach postawiono na aktywny wypoczynek zachęcając do kajakarstwa, żeglarstwa, spacerów, rejsów i innych sportów wodnych.

Prócz wspaniałych, polskich regionów zaprezentował się również tegoroczny Kraj Partnerski, Iran. Jego ambasador, Ramin Mehmanparast, opowiadał o licznych atrakcjach swojego państwa oraz jego szerokich możliwościach. Jest to wspaniałe miejsce, w którym można zarówno odpocząć nad pięknym morzem, jak i spędzić czas na zwiedzaniu perskich zabytków, a także jeżdżąc na nartach.

W ostatnim dniu imprezy zostały rozstrzygnięte konkursy, trwające przez cały weekend. Tytuł najlepszej oferty ekspozycyjnej polskiego regionu przypadł Śląskiej Organizacji Turystycznej. W plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej i MT Polska nagrodzeni zostali: Green Vel Wschodni Szlak Rowerowy za najciekawszą aranżację stanowiska, Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna za najbardziej profesjonalną obsługę oraz Sądecka Organizacja Turystyczna za najlepsze materiały promocyjne. „Hitem Lata” został Baśniowy Szlak przygotowany przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną. Natomiast w plebiscycie „Weekend dla mieszczucha” wygrała Grupa TRIP.

Jednak nie tylko dla gości odwiedzających targi przygotowano atrakcje. Zadbano również o wystawców, którzy mogli wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach, dotyczących promocji ofert turystycznych w mediach społecznościowych.

Równolegle do Targów Lato odbyły się IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz III Targi Agroturystyka. Wystawcy tych evnetów zachęcali gości do skosztowania regionalnych przysmaków, wyrabianych według tradycyjnych receptur.

INFORMACJA PRASOWA