Ostatnie dni przed Targami DZIEDZICTWO

Ostatnie dni przed Targami DZIEDZICTWO

Piąta edycja Targów DZIEDZICTWO rozpocznie się już 7 listopada w Warszawie. To jedyna w Polsce impreza targowa, na którą zapraszani się konserwatorzy zabytków, architekci, muzealnicy, archiwiści, bibliotekarze oraz archeolodzy z całego kraju, by dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Targi te mają za zadanie połączenie świata biznesu z profesjonalistami w dziedzinie ochrony obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego.

W zeszłorocznych targach uczestniczyło ponad 2 tysiące gości branżowych oraz 74 wystawców nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Francji czy Włoch. W tym roku organizatorzy liczą na równie duże zainteresowanie kolejną edycją spotkania, zwłaszcza, że oferuje ona wiele ciekawych bloków tematycznych. 

Technologia idzie do przodu, a wraz z nią zmieniają się również sposoby na badanie, katalogowanie oraz digitalizację pamiątek kulturowych. Mimo że Targi Konserwacji i Restauracji Dziedzictwo dotyczą historii, wiele prelekcji i wystaw poświęconych zostanie nowoczesnym sprzętom niezbędnym podczas pracy współczesnych badaczy i konserwatorów, należą do nich między innymi: skanery 3D, kamery fluorescencyjne, mikroskopy biologiczne oraz zapewniające eksponatom bezpieczeństwo systemy alarmowe oraz przeciwpożarowe.

W trakcie targów przewidziano również bogaty program merytoryczny, który zawiera w sobie wiele ciekawych prelekcji oraz warsztatów poświęconych zabytkom muzealnym, archiwalnym i bibliotecznym, a także dyskusje organizowane przez ośrodki akademickie. Wydarzeniu towarzyszyć będą Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie. 

Jako że głównym tematem 5 edycji Targów DZIEDZICTWO jest walka z chaosem reklam, odbędzie się tu sesja omawiająca pomysły na poprawę estetyki polskich przestrzeni miejskich, zdominowanych przez bilbordy oraz afisze zniekształcające faktyczny obraz miasta. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dlatego też przygotowano prelekcję, w trakcie której zostaną przedstawione odkryte przez nią sposoby konserwacji zabytków. Ważnym elementem spotkania będzie też panel ekspertów z Biblioteki Narodowej, którzy przedstawią najnowsze sposobu konserwacji księgozbiorów, archiwów, fotografii oraz czasopism.

Organizatorem głównym Targów DZIEDZICTWO jest firma MT Targi Polska oraz partnerzy. Targi będą odbywały się w dniach 7-9 listopada w Centrum Targowo-Kongresowym przy ulicy Marsa w Warszawie. 

INFORMACJA PRASOWA