Mirosław Jabłoński został Chef de Cuisine w 5-gwiazdkowym Hotelu Belmonte Krynica-Zdrój

Mirosław Jabłoński został Chef de Cuisine w 5-gwiazdkowym Hotelu Belmonte Krynica-Zdrój

W Krynicy-Zdroju otwiera się nowy 5-gwiazdkowy hotel Belmonte. Wiemy już, kto będzie rządził częścią gastronomiczną. Mirosław Jabłoński został Chef de Cuisine w Belmonte. Pod jego skrzydłami w tym miejscu powstaje właśnie jedno z najciekawszych kulinarnie miejsc w Polsce - Restauracja Aura.

Mirosław Jabłoński jest uznanym i bardzo kreatywnym Szefem Kuchni. Swoje doświadczenie zdobywał w takich miejscach, jak m.in. Vienna House Andel’s w Łodzi. Prowadzona przez niego hotelowa Restauracja Delight została wyróżniona przez Gault&Millau dwiema czapami dwa lata z rzędu.

Hotel BELMONTE Krynica-Zdrój tworzy restaurację, w której powstanie menu w ponadprzeciętnym wydaniu. Znajdziemy tam pozycje łączące w sobie najwyższej jakości europejską kuchnię górską z tym, co unikatowe w regionalnej kuchni Beskidu Sądeckiego. Mirosław Jabłoński nie boi się kombinowania, sprawdzania i odważnego łączenia ze sobą smaków i aromatów. Odważnie przełamuje klasykę, ale i ma duży szacunek dla lokalności i sezonowości. Dodatkowo zarządza tak kuchnią, by ograniczyć marnowanie jedzenia. Jest propagatorem idei zrównoważonego konsumpcjonizmu i minimalizmu.

– Podstawą moich działań jest proste i zrównoważone menu, wyczulone na maksymalne wykorzystanie produktów. Zawsze staram się myśleć, jak dany składnik można wykorzystywać wielopłaszczyznowo, w wielu różnych daniach – mówi Mirosław Jabłoński.

INFORMACJA PRASOWA