Koncerty w Polsce od kiedy? Znamy datę i zasady, na jakich mają się odbyć.

Koncerty w Polsce od kiedy? Znamy datę i zasady, na jakich mają się odbyć.

Przez ostatnie dni muzycy w Polsce jeszcze mocniej wyrażali swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji. Przypomnijmy, że rząd mimo luzowania restrykcji i odmrażania wielu branż, cały czas nie pozwolił na legalne odbywanie się koncertów, a tym samym pozbawiał muzyków i pracowników branży muzycznej zarobków. Ta sytuacja trwa praktycznie od początku pandemii. Wiele osób zadawało sobie pytanie, czy jeszcze w roku 2021 koncerty w Polsce się odbędą. 

Na szczęście wczoraj pojawiło się światełko w tunelu. Czy jest to odpowiedź na potrzeby muzyków, strach przed strajkami czy po prostu "dobra wola" rządzących, nie będziemy się nad tym teraz rozwodzić. Ważne, że pojawił się w końcu dokument, który może choć trochę ucieszyć artystów w Polsce, ale po kolei...

Wczoraj wieczorem (25.05) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które zmienia pewne zapisy w rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 maja. Jedna z głównych zmian dotyczy organizacji koncertów i imprez muzycznych. Od 4 czerwca będzie można prowadzić działalności "związane z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki" na otwartym powietrzu. Znajdziemy tam również zapisek o tym, że grupy cyrkowe i zespoły muzyczne będą też mogły organizować wydarzenia w pomieszczeniach - co wcześniejsze rozporządzenie zakazywało.

Imprezy w plenerze

Eventy na świeżym powietrzu również muszą odbywać się według pewnych zasad. Organizator może udostępnić widzom lub słuchaczom tylko co drugie miejsce, z zaznaczeniem, że zajętych nie może być więcej niż 50% wszystkich dostępnych miejsc. Jeśli nie ma możliwości wyznaczenia miejsc, należy przestrzegać zasady dystansu 1,5 metra pomiędzy uczestnikami. W wydarzeniu nie może wziąć udziału więcej niż 250 osób. Uczestnicy imprezy muszą przestrzegać nakazu zakrywania ust i nosa. Nie mogą też spożywać napojów i posiłków.

Co ważne, do limitu 250 osób nie wliczają się osoby już zaszczepione (w pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami szczepionek Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca lub jedną dawką Johnson&Johnson).

Imprezy w pomieszczeniach

Zasady są bardzo podobne do tych w plenerze. Nie więcej niż 50 % dostępnych miejsc, dystans 1,5 metra jeśli nie ma wyznaczonych miejsc. Dodatkowo obowiązywać ma zasada, że w  pomieszczeniu przebywać jednocześnie może nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 jego powierzchni.

Koncerty w pandemii

Wysłuchanie swojego ulubionego zespołu na żywo przez ostatnie 15 miesięcy było praktycznie niemożliwe. Wszystkie koncerty 2020 i koncerty 2021 były odwoływane z większym lub mniejszym wyprzedzeniem. Zwracanie pieniędzy za bilety, szukanie nowej daty. Krótko mówiąc - niezbyt fajna sytuacja zarówno dla artystów, jak i dla fanów muzyki. Odwoływane były też festiwale w Polsce i na świecie. Mamy nadzieję, że najgorsze mamy już za sobą i że już niedługo będziemy mogli cieszyć się muzyką na żywo podczas jednej z takich imprez.