Kielecki Teatr Tańca podczas XIX Forum Humanum Mazurkas

Kielecki Teatr Tańca podczas XIX Forum Humanum Mazurkas
W ostatnią niedzielę lutego (28.02) w ramach XIX edycji cyklu Forum Humanum Mazurkas odbył się Wieczór Tańca Współczesnego, z udziałem Kieleckiego Teatru Tańca. To pierwsze spotkanie z tematyką tańca współczesnego, które przyciągnęło do MCC Mazurkas blisko 700 osób ze świata kultury, sztuki oraz biznesu.

Wieczór zapoczątkowała rozmowa Prezesa MCC Mazurkas Andrzeja Bartkowskiego ze Sławomirem Pietrasem - opularyzatorem opery i baletu, działaczem kulturalnym oraz dyrektorem wielu teatrów operowych w Polsce. Pierwszym spektaklem zaprezentowanym przez Kielecki Teatr Tańca była wzruszającą opowieść o samotności i walce o uwagę drugiego człowieka, pt. "Stół bez szczęścia" (chor. Elzbieta Szlufik-Pańtak). Spektakl w bardzo emocjonalny sposób pokazał potrzebę miłości rodzicielskiej i partnerskiej oraz trudności jakie przeżywają związani tymi relacjami ludzie.

Następnie zaprezentowano dwa spektakle przedstawiające taniec współczesny w bardzo nowoczesnej i oryginalnej choreografii. Pierwszym z nich był "Monochrome" (chor. Jacek Przybyłowicz) - kalejdoskop tanecznych obrazów, osadzonych w monochromatycznej przestrzeni sceny oraz "2 żywioły" (chor. Grzegorz Pańtak), który prezentował walkę pomiędzy dwoma żywiołami – wodą i ogniem.

Największe emocje i gromkie brawa zyskały dwa ostatnie występy teatru: „Jazz Dance Back and Forth” oraz „Stymulacja ciała – DANCE”. Niezwykle barwna choreografia obu spektakli, a także radość tańca i bogaty przekaz emocjonalny, który zaprezentowali tancerze wzbudziły niezwykle entuzjastyczną reakcję wśród zebranej publiczności.

W programie nie zabrakło również stałych pozycji, które towarzyszą imprezie od 4 lat. Przybyli goście tradycyjnie już mogli zobaczyć wernisaż malarski Jarosława Jaśnikowskiego - malarza wyobraźni, który w swoich obrazach pokazuje własne alternatywne światy. Na podziw zasługiwały również rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz – artystki i autorki wielu prestiżowych statuetek konkursowych. Ponadto zaprezentowana została wystawa plakatów Witolda Mysyrowicza pod hasłem: „Politycy transformacji ustrojowej w Polsce jako bohaterowie innych bajek”. Kuratorem wystaw była Janina Tuora. W przerwach pomiędzy poszczególnymi spektaklami odbyły się pokazy filmów według scenariusza Janiny Tuory, w realizacji Jana Sumikowskiego.

Fot. Katarzyna Cegłowska

INFORMACJA PRASOWA