Inwigilacja w biznesie tematem przewodnim II Kongresu Profesjonalistów IT w Rzeszowie

Inwigilacja w biznesie tematem przewodnim II Kongresu Profesjonalistów IT w Rzeszowie

Już 2 października br. odbędzie się w Rzeszowie II Kongres Profesjonalistów IT. Jednym z czołowych tematów spotkania będzie inwigilacja w biznesie. Inspiracją dla motywu przewodniego konferencji stała się głośna sprawa Edwarda Snowedena, byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który dostarczył gazecie „The Guardian” informacji na temat śledzenia osób w sieci przez amerykański rząd. Coraz częściej jednak z tym zjawiskiem można spotkać się także w sferze biznesu. Uczestnicy rzeszowskiego kongresu będą starali się odpowiedzieć na pytanie, jak się uchronić przed takimi działaniami.

Według doniesień Snowedena, śledzenia użytkowników internetu dopuścili się tacy liderzy branży IT jak Google, Yahoo, Facebook, Microsoft czy Apple. W związku z tym, biznesmeni i przedsiębiorcy na całym świecie zastanawiają się czy korzystanie z najbardziej popularnych oprogramowań oraz portali internetowych jest nadal bezpieczne. Często bowiem, za pomocą telefonów czy video-konferencji, pracownicy wielkich przedsiębiorstw przekazują sobie poufne informacje, dotyczące know-how firmy.

- Niemieckie firmy zaczęły stosować różne środki bezpieczeństwa, które dla wielu mogą wydawać się korporacyjną paranoją. Kiedy menedżerowie BMW lecą w interesach do innych krajów, dostają jednorazowe telefony służbowe. Z kolei Ferdinand Piëch, prezes rady nadzorczej Volkswagena, przed każdym umówionym spotkaniem wymaga od pracowników, aby sprawdzili sale konferencyjne pod kątem wykrycia urządzeń szpiegujących – mówi Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Podczas kongresu wnikliwie zostanie omówione zagadnienie śledzenia w biznesie oraz związane z tym tematem kontrowersje. Będzie można wysłuchać wystąpień takich znanych osobistości jak Anna Sienko, dyrektor działu usług integracyjnych na Europę Centralną i Środkową IBM, Maciej Zagórowski, dyrektor interaktywny FEB Sp. z o. o., Bogdan Michałek, prezes zarządu BMM Sp. czy Wojciech Murzyn, z Erdo-pracowni dobrej komunikacji.

- Spektrum podejmowanych tematów będzie niezwykle szerokie. Podyskutujemy o branży ICT z wielu perspektyw – użytkownika, klienta, przedsiębiorcy. Poruszymy takie kwestie jak: inżynieria wymagań, Cloud Computing, internet rzeczy, współpraca i komunikacja z klientami czy promocja biznesu w sieci. Wystąpienia będą odbywały się w dwóch blokach tematycznych, dzięki temu uczestnicy wybiorą prelekcje dotyczące zagadnień, które są im bliższe – stwierdza Wojciech Materna.

INFORMACJA PRASOWA