Coraz więcej luksusowych hoteli w Polsce

Coraz więcej luksusowych hoteli w Polsce
W porównaniu do krajów zachodniej Europy, Polska wciąż ma mało znaczące udziały w segmencie hoteli luksusowych. Wartość ta jednak sukcesywnie wzrasta z roku na rok. Jak uważają analitycy KPMG, w 2017 roku będzie to prawie 1,6 mld euro.

Od 2014 do 2017 roku wartość rynku hoteli luksusowych i spa wzrośnie o 25 proc. Najwięcej nowych obiektów ma powstać przede wszystkim na terenie województwa mazowieckiego.

Jednym z symboli potencjału rynku jest wielka modernizacja Hotelu Europejskiego w Warszawie. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie ma nastąpić jeszcze w 2016 roku, a oficjalne otwarcie na początku 2017 roku. W jego wnętrzach znajdzie się 101 pokoi, a łączna wartość całej inwestycji wyniesie blisko 70 mln euro.

Jednak to nie jedyna pięciogwiazdkowa inwestycja na terenie kraju. Nowe obiekty powstają m.in. nad Bałtykiem, gdzie budowa Baltic Park Molo w Świnoujściu pochłonie prawie 26 mln euro. Inwestorem obiektu, którego otwarcie ma nastąpić w 2017 roku jest Zdrojowa Invest.

Jak wynika z raportu KPMG, w badanej grupie 600 zamożnych Polaków około 25 proc. regularnie korzysta z pięciogwiazdkowych hoteli. Okazjonalnie wybiera je 50 proc. ankietowanych. W przypadku osób, które zarabiają miesięcznie co najmniej 20 tys. złotych brutto, hotele luksusowe regularnie odwiedza 42 proc. badanych.

Czym powinienen charakteryzować się dobry hotel luksusowy? Oprócz wysokiego standardu pokoi niezbędne są m. in. dobrze wyposażone SPA oferujące innowacyjne zabiegi. Oprócz tego niezbędna jest oferta gastronomiczna wysokiej jakości.

Pięciogwiazdkowych pokoi hotelowych najwięcej znajduje się w województwie mazowieckim. Funkcjonuje ich tutaj 16% (prawie 2,7 tys.). Ponad 1,1 tys. pokoi funkcjonuje w woj. małopolskim, a prawie 800 w woj. pomorskim.

INFORMACJA PRASOWA