Bezwzględny zakaz palenia już od 15 listopada

Bezwzględny zakaz palenia już od 15 listopada

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o Grupie Hotelowej Orbis, która z wyprzedzeniem dostosowuje się do wchodzących w  życie  regulacji prawnych dotyczących zakazu palenia. Jednak faktem jest, że już od 15 listopada wchodzi całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.


Regulacje prawne dotyczące zakazu palenia w niektórych krajach weszły już kilka lat temu. Pierwsza wprowadziła je Irlandia w 2004 roku. Zakaz obejmował nawet brak możliwości tworzenia w lokalu palarni. W 2006 roku do Irlandii dołączyły Szkocja i Walia. Bezwzględny zakaz wprowadziła także Anglia, Turcja i Grecja.


Skutki takich regulacji mogą być różne - od wzrostu dochodów lokali, jak np. w Nowym Jorku, do bankructwa, jak zdarzało się w Wielkiej Brytanii.


Polacy generalnie popierają wprowadzony zakaz, jak wynika z sondaży przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Manko. Trzy czwarte niepalących i ponad połowa palaczy nie chce czuć dymu tytoniowego w obiektach gastronomicznych i rozrywkowych.  


Przewodniczący Obywatelskiej Koalicji Tytoń albo Zdrowie, Krzysztof Przewoźniak, podkreśla, że średni poziom stężenia dymu papierosowego w polskich barach i restauracjach piętnastokrotnie przekracza górną granicę normy zdrowotnej. Wieczorami norma jest przekraczana aż 260 razy.


Źródło: horeca.pl