Fundacja MaMa i ORBIS S.A.

 Fundacja MaMa  i ORBIS S.A.
Dzięki zaangażowaniu pracowników Orbis S.A., Fundacja Accor przekazała 41 000 euro Fundacji MaMa na projekt „Spółdzielnia MaM”, pomagając 15-stu młodym, samotnym i bezrobotnym matkom w powrocie do życia społecznego i zawodowego.

Fundacja MaMa otrzymała od Fundacji Accor czek na 41 tysięcy euro. W spotkaniu inaugurującym projekt „Spółdzielnia MaM”’, które miało miejsce 5 kwietnia w hotelu Mercure Grand w Warszawie, uczestniczyli Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa, Marie-Caroline Bizet, Delegat Generalny Fundacji Accor, oraz Laurent Picheral, Prezes Grupy Orbis.

Pracownicy Grupy Orbisu, zainicjowali projekt „Spółdzielnia MaM” oraz, po raz pierwszy w Polsce, zwrócili się do Fundacji Accor o pomoc w zakresie wsparcia technicznego i finansowego. W Polsce, samotne matki mają ogromne trudności w znalezieniu pracy a matki trwale bezrobotne mają trudność z powrotem na rynek pracy. Aby pomóc kobietom w odnalezieniu się na rynku pracy, Fundacja MaMa zaprosiła 15 samotnych i bezrobotnych matek do udziału w nowatorskim projekcie. Kobiety nauczą się wytwarzać nowoczesne rękodzieło o inspiracji ludowej, a następnie założą spółdzielnię socjalną, w ramach które będą sprzedawać wytworzone przez siebie produkty, uzyskując w ten sposób dochody. Będzie to pierwsza w Polsce spółdzielnia socjalna matek.

– Pomysł powołania inkubatora przedsiębiorczości i dania tym młodym kobietom szansy na stworzenie własnej spółdzielni bardzo mi się spodobał. Osobiście nigdy uczestniczyłam w tego rodzaju projekcie, zwłaszcza w terenie. To bardzo wzbogacające. Możliwość pomocy łączy i motywuje moich współpracowników. Bardzo się cieszę iż, mam tak zaangażowanego pracodawcę – mówi Katarzyna Nowak, Specjalista ds. Komunikacji Wewnętrznej Grupy Orbis i inicjatorka projektu.

Projekt będzie realizowany w okresie dwóch lat, w trzech modułach: rozwój osobisty, który tym młodym kobietom pozwoli odzyskać wiarę we własne siły, szkolenia w zakresie technik rzemieślniczych i znajomości polskiego folkloru oraz moduł związany z tworzeniem spółdzielni i kierowaniem jej działalnością. Pod koniec 2012 roku spółdzielnia uzyska autonomię, a te młode kobiety odzyskają swoje miejsce w życiu społecznym i zawodowym oraz niezależność finansową.

*****

Posiadając 60 hoteli i ponad 11 tysięcy pokoi, Orbis jest największym operatorem hotelowym w Polsce. Jego hotele funkcjonują pod szyldami Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis, Etap oraz Orbis Hotels. Grupa Orbis posiada ponadto udziały w spółkach specjalizujących się w wynajmie i leasingu samochodów.
Strategicznym partnerem Orbisu jest Grupa Accor, największy operator hotelowy na świecie, lider na rynku europejskim, obecny w 90 krajach, posiadający 4200 hoteli i ponad 500 tysięcy pokoi. Posiadając bogaty portfel marek, w tym Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Suite Novotel, Mercure, Adagio, ibis, all seasons, Etap Hotel, Formule 1, hotelF1 i Motel 6, a także prowadząc działalność pokrewną poprzez spółki Thalassa sea & spa oraz Lenôtre, Accor może proponować szeroką gamę usług hotelarskich, od luksusowych po ekonomiczne. Ze swymi 145 tysiącami pracowników na całym świecie, Grupa oferuje swoim klientom i partnerom wiedzę i doświadczenie nabyte podczas niemal 45 lat działalności.

*****

Aby „tworzenie więzi” międzykulturowych stało się rzeczywistością, Fundacja Accor pragnie technicznie i finansowo wspierać akcje solidarnościowe, inicjowane przez pracowników Accor w krajach, w których Grupa prowadzi działalność. Od czasu swego powołania w 2008 roku Fundacja wsparła ponad 83 projekty, mające na celu rozwój indywidualny i integrację ludzi w ramach życia społecznego. Było to możliwe dzięki mobilizacji ponad 3 tysięcy pracowników w 28 krajach.

Fundacja określiła 4 zakresy swojego zaangażowania:
- Lokalny know-how: wspieranie inicjatyw społeczno-ekonomicznych mających na celu rozwój tradycyjnych technik i zawodów
- Szkolenia & włączenie w życie społeczne: pomoc w integracji do życia w społeczności ludziom młodym (15-30 lat), znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej
- Kultura & dziedzictwo: uczestnictwo w popularyzacji kultury tych krajów, w których Grupa prowadzi działalność
- Działalność i pomoc humanitarna: pomoc krajom biednym oraz szybkie reagowanie w przypadku katastrof humanitarnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fondation-accor.com.

INFORMACJA PRASOWA