Zamek w Stobnicy

Zamek w Stobnicy

Zamek w środku Puszczy Noteckiej? To nie żart! 14-piętrowy budynek powstaje w miejscowości Stobnica pod Obornikami w województwie wielkopolskim. Inwestor usypał specjalną wyspę na sztucznym zbiorniku wodnym przy kanale Kończak. Zbuduje na niej stylizowany na średniowieczne budowle zamek.

Zamek w Stobnicy w sercu Puszczy Noteckiej powstaje na terenie, który objęty jest ochroną Natura 2000, dlatego ta inwestycja wzbudza wiele kontrowersji. Zwłaszcza w towarzystwach ekologów, którzy uważają, że tak duży budynek może zaszkodzić chronionym terenom, na których owa inwestycja powstaje. Zamek pod Obornikami na początku miał pełnić funkcje hotelowe i wypoczynkowe. Inwestor jednak zmienił zamysł i na terenie nowego zamku powstaje około 50 mieszkań, w których zamieszka 97 osób plus 10 mieszkań przeznaczonych specjalnie dla obsługi.


Z zewnątrz bryła budynku robi naprawdę duże wrażenie. Inwestycja ma obejmować między innymi 50-metrową wieżę, własną kotłownie, podziemne garaże, przepompownię i oczyszczalnię ścieków. Teren zamku będzie otoczony ogrodzeniem, co ma sugerować stylizowanie się na średniowieczne zamki otoczone fosą. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza wielkość inwestycji - powierzchnia zamku to około 2 hektary. Zamek posiadać będzie aż 14 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną.

To, czy budowa zamku zostanie ukończona, nie jest jeszcze pewne, bowiem inwestycja nie spełnia wszystkich wymogów stawianym tego typu obiektom.