Pałac w Nawojowej

Pałac w Nawojowej

W XVI wieku powstał w Nawojowej pałac będący niegdyś własnością hrabiego Adama Stadnickiego. Jego zwyczajem było przyjmowanie wielu artystów. Chociaż miejsce to wydawało się zapomniane - teraz odżyje, powstanie tu Dom Pracy Twórczej, hotel i centrum konferencyjne.

Budynek zostanie odnowiony, pracę nad tym rozpoczną się już wkrótce. Plany obejmują remont samego pałacu oraz rewitalizację przyległego do niego parku. Prace wyceniane są na 35 mln zł, z czego same przygotowania pochłonęły już 5 milionów. Właściciele Pałacu w Nawojowej nie załamują jednak rąk i starają się o wsparcie finansowe różnych instytucji państwowych.

Pałac w Nawojowej przez lata posiadał różnych właścicieli. Znajdowała się tutaj siedziba Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Technikum Handlowe, internat oraz kwatera jednostki ZOMO w okresie stanu wojennego. W 2013 roku Pałac w Nawojowej wrócił do potomków hrabiego Adama Stadnickiego. Senior rodu – Andrzej Mańkowski reprezentuję rodzinę właścicieli, dzięki jego zasługom Szczawnica odzyskała swoją dawną, uzdrowiskową świetność. Teraz Mańkowski planuje przywrócić blask również temu miejscu i na nowo tchnąć w nie życie artystyczne oraz biznesowe.