Pałac Steinertów

Pałac Steinertów

W 2019 roku Łódź zyska nowe biura, hotel, kawiarnię, restaurację oraz malowniczy ogród, wszystko to w odnowionym budynku Pałacu braci Steinertów. Budowa tego budynku została ukończona 1911 roku i od tego czasu obiekt nie był remontowany. Po przeszło 120 latach Pałac Steinertów na nowo odzyska swą świetność dzięki inwestycji, którą zajmie się Skanska.

Pałac Steinertów należał kiedyś do dwóch braci o tym nazwisku, dlatego też składa się z osobnych, symetrycznych budynków połączonych ze sobą. O odrębności tych miejsc świadczą dwie bramy wjazdowe oraz mur, który miał odgradzać od siebie ogrody podwórkowe. Teraz jednak pałac ten, który przez lata służył za mieszkania oraz siedzibę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zostanie odnowiony i oddany do użytku gości i klientów. 

Szacowany koszt remontu wynosi 38 milionów złotych, część tych wydatków poniesie miasto, a także dofinansowania ze środków unijnych. 

Decyzja o renowacji zapadła 30 października i obejmować będzie prace nad m.in. odnową elewacji, więźby dachowej oraz stolarki okiennej. Wszystkie pomieszczenia, zarówno pokoje pałacowe, drukarnia oraz fabryka, zostaną odremontowane od podstaw, a żeby nie zniszczyć zabytkowego wystrój Pałacu Steinertów, architekci planują zachować jak najwięcej elementów oryginalnych.