ZAiKS - co to jest i dlaczego jest niezbędny na konferencjach?

Muzyka na eventach to element, który, mimo że często niezauważony - może mieć duży wpływ na sukces wydarzenia. To ona wprowadza odpowiednią atmosferę i umila czas podczas networkingu i atrakcji. Jednak zapewnienie jej nie jest takie proste! Jeżeli chcesz, by na twojej konferencji grały przyjemne melodie, musisz wiedzieć, czym jest ZAiKS! 

Kiedy uczestniczymy w konferencjach, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że wiele działań w ich trakcie musi być uregulowanych na gruncie prawa, w tym także korzystanie z utworów artystycznych. W takich sytuacjach kluczową rolę odgrywa ZAiKS. Ale co to takiego ZAiKS, skąd się wziął, i dlaczego jest niezbędny na konferencjach? Zostańcie z nami!

ZAiKS - co to jest? 

ZAiKS, czyli Stowarzyszenie Autorów - Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, to organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, działająca na rzecz ochrony interesów twórców i wydawców utworów artystycznych. W skrócie jest to instytucja, która zajmuje się gromadzeniem i dystrybucją wynagrodzeń za korzystanie z utworów artystycznych, takich jak muzyka, teksty piosenek, filmy czy dzieła literackie.

Historia i geneza ZAiKS

Historia ZAiKS sięga pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Powstanie organizacji wiąże się z potrzebą ochrony praw autorów i wydawców w środowisku kulturalnym. Geneza ZAiKS jest związana z podobnymi organizacjami na świecie, które powstały w reakcji na narastający problem piractwa i nielegalnego wykorzystywania utworów. ZAiKS został oficjalnie zarejestrowany w 1918 roku w Polsce, a od tego czasu systematycznie rozwija swoją działalność.

Misja i cele ZAiKS

Główną misją ZAiKS jest ochrona interesów artystów i wydawców oraz promowanie kultury. Organizacja ta stara się zapewnić, że twórcy otrzymują należne im wynagrodzenie za wykorzystanie swoich utworów, co stanowi główne źródło ich utrzymania. ZAiKS angażuje się również w działania edukacyjne i kulturalne, promując wartość i znaczenie twórczości artystycznej w społeczeństwie.

Kiedy należy wykupić licencję ZAiKS?

Zgodnie z wytycznymi na oficjalnej stronie ZAiKS licencjonowane pola eksploatacji utworów to:  Publiczne odtwarzanie utworów z różnych nośników i urządzeń, takich jak płyty, kasety, internet, gramofony, komputery na wydarzeniach takich jak dyskoteki, koncerty, imprezy targowe, oraz w różnych miejscach, w tym salach widowiskowych, klubach, restauracjach i innych miejscach publicznych.

To także publiczne wykonania utworów na żywo przez różnych wykonawców, w tym profesjonalistów i amatorów, mają miejsce na koncertach, bankietach, imprezach promocyjnych, teatrach, stadionach, oraz w innych miejscach publicznych.

Wynika z tego, że jeżeli na twoim wydarzeniu odbędzie się koncert na żywo, lub masz w planach puszczać muzykę ze sprzętów - musisz uiścić opłatę. 

Od czego zależy wysokość opłaty za licencję ZAiKS?

To, ile musisz zapłacić za korzystanie z utworów objętych prawem autorskim, zależy od kilku kluczowych czynników. Poniżej przedstawiamy główne determinanty, które wpływają na wysokość tej opłaty.

Rodzaj wykorzystania utworu: Opłata ZAiKS jest zróżnicowana w zależności od sposobu, w jaki planujesz wykorzystać chroniony utwór. Na ogół można wyróżnić kilka kategorii, takie jak publiczne odtwarzanie, emisje radiowe, wydawnictwa fonograficzne, przedstawienia teatralne, czy wykorzystanie w mediach elektronicznych. Każda z tych form wykorzystania ma swoją własną taryfę.

Popularność utworu: Im utwór jest bardziej znany i popularny, tym opłata może być wyższa. W przypadku hitów muzycznych czy bestsellerowych książek, ZAiKS może ustalać wyższe stawki.

Częstotliwość i czas trwania wykorzystania: Długość okresu, przez który zamierzasz korzystać z utworu oraz jego częstotliwość mają wpływ na wysokość opłaty. Krótkotrwałe wykorzystanie może być tańsze niż długotrwałe.

Obszar geograficzny: W niektórych przypadkach opłata ZAiKS może być zróżnicowana w zależności od regionu, w którym zamierzasz korzystać z utworu. Dla przykładu, opłaty mogą być wyższe w dużych miastach niż na wsiach.

Liczba utworów i twórców: Jeśli planujesz korzystać z wielu różnych utworów od różnych twórców, opłata będzie uwzględniała tę różnorodność.

Mogą Cię Zainteresować również

10 hoteli konferencyjnych w centrum Krakowa z własnym parkingiem

10 hoteli konferencyjnych w centrum Krakowa z własnym parkingiem

Muzyka na imprezę firmową - jaką wybrać?

Muzyka na imprezę firmową - jaką wybrać?

Afterparty po konferencji - wszystko, co musisz wiedzieć!

Afterparty po konferencji - wszystko, co musisz wiedzieć!