Szkieletor w Krakowie przestanie straszyć

Od 32 lat 92-metrowa przerażająca konstrukcja straszy w centrum Krakowa. To budynek nazywany przez mieszkańców "Szkieletorem". Skąd ta nazwa? Nasuwa się sama, patrząc na niedokończony budynek, do którego nie prowadzi żadna droga, a który widoczny jest z wielu miejsc Karakowa.

[caption id="attachment_391" align="alignleft" width="225" caption="Źródło: www.wikipedia.pl"][/caption]

Budowa szkieletora trwała 4 lata, a rozpoczęła się w 1975 roku. Wtedy wykonawca, firma Mostostal, zmuszony został do przerwania budowy ze względów ekonomicznych. Pomysłów na zagospodarowanie budynku było przez lata wiele, jednak inwestorzy ciągle napotykali na swojej drodze trudności. W końcu w 2005 roku Weglozbyt, dotychczasowy właściciel postanowił sprzedać obiekt za 30 mln. zł. Obecnie w jego posiadaniu jest spółka celowa Treimorfa Project sp. z o.o., której właścicielem większościowym jest Verity Development sp. z o.o. a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny – GD&K Group.

Ostateczną decyzją w sprawie Szkieletora jest podwyższenie go do 102,5 m i zaadaptowanie na apartamenty, hotel i lokale biurowe. Na szczycie powstanie galeria albo kawiarnia, z której rozciągać się będzie widok na Kraków oraz na Tatry, a w podziemiach parkingi na ok. 750 samochodów. Inwestorzy mają również pomysł na zagospodarowanie okolic budynku. Przy rondzie mogileńskim ma

Źródło: krakow.naszemiasto.pl
powstać swego rodzaju Manhattan. Takie założenie przyjęli pierwsi właściciele już w 1968 roku. Planowano, by Szkieletor był pierwszym i najniższym (!) wieżowcem znajdującym się w tym miejscu. Obecnie ma pozostać konstrukcją najwyższą, a dookoła niego wyrośnie kilka mniejszych 35-40-metrowych budynków.  Znajdować się w nich będą biura, mieszkania, sklepy, restauracje i kafejki. Ciekawym elementem wydaje się bulwar-deptak, biegnący pomiędzy budynkami od głównego wejścia do najwyższej wieży w kierunku ronda Mogilskiego. Jego szerokość - na wzór placu przy Rockefeller Center w Nowym Jorku - wymierzono na 16 m.
Oczywiście nowemu obiektowi nie przystoi stara nazwa, obiekt potocznie nazywany Szkieletorem już niebawem przyjmie imię Treimorfa. Budowa całego kompleksu znajdującego się przy rondzie mogileńskim ma potrwać cztery lata i kosztować około 100 mln euro. Póki co mieszkańcy nadal mogą podziwiać największy baner reklamowy w mieście, znajdujący się na szkielecie przyszłej Treimorfy.

[caption id="attachment_404" align="aligncenter" width="216" caption="Źródło: krakow.gazeta.pl"][/caption]