Rodzaje bankietów

Zaraz obok konferencji i szkoleń, równie często organizowane są bankiety. Wydarzenia te zazwyczaj mają na celu uczczenie i świętowanie jakiegoś wydarzenia - biznesowego, naukowego lub rodzinnego. To przestrzeń do rozmów, spotkań, celebracji przeróżnych sukcesów i oczywiście... do skosztowania pysznych kulinariów. Rodzajów bankietów jest kilka i znacząco różnią się one od siebie. W dzisiejszym artykule scharakteryzujemy każdą ich formę. Dodatkowo, zachęcamy do zapoznania się z artykułem o tym, jak urządzić bankiet okolicznościowy.


Fot. Unsplash


Bankiet angielski


Przedstawiając rodzaje bankietów, nie można pominąć bankietu angielskiego. Jest to najwyższej klasy wydarzenie w formie stojącej, które można zorganizować w bardzo prosty sposób. Charakterystyka bankietu angielskiego zakłada, że kulinaria podawane są w formie bufetów, a całe przedsięwzięcie nie trwa dłużej, niż trzy godziny. Zazwyczaj rozpoczyna się około godziny 20:00. Najczęściej obowiązuje na nim specjalny, wieczorowy dress code. Bankiety angielskie organizowane są z okazji rozpoczęcia lub zakończenia konferencji, zjazdów czy innych spotkań biznesowych, pożegnań gości oraz z okazji oficjalnych świąt, gal i jubileuszów.


Fot. Unsplash


Wydarzenie to może być organizowane w zróżnicowanych pod względem wielkości salach. Przez to, że nie wymaga stołów i krzeseł, to zakłada uczestnictwo wielu gości - nawet na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. Menu na bankiet angielski obejmuje przede wszystkim zimne przekąski, bufet z deserami i napojami, bufet z zakąskami gorącymi oraz oczywiście aperitif. Angielski bankiet charakteryzuje się tym, że obsługa kelnerska zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do dostawiania i uzupełnianie potraw oraz napoi. Reszta należy do gości - można więc kolokwialnie napisać, że każdy musi obsłużyć się sam. Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe i cieszy się dużym powodzeniem w branży eventowej. Jeśli więc chcą Państwo zapomnieć o problemie z odpowiednim usadzeniem gości, to warto przemyśleć kwestię organizacji bankietu w stylu angielskim. Rozwiązanie to nie tylko jest bardzo wygodne, ale i dostojne - dostarcza przy tym niezapomnianych wrażeń oraz jest odpowiednim sposobem celebracji wspólnych chwil w ciepłej, ale przy tym biznesowej atmosferze.


Bankiet zasiadany


Kolejnym rodzajem bankietów jest bankiet zasiadany. Jak sama nazwa wskazuje - w przeciwieństwie do bankietu angielskiego - wymaga on ustawienia stołów oraz krzeseł. Zazwyczaj skonfigurowane są one na kształt podkowy albo litery T i E. Takie ustawienie ma na celu zapewnienie kontaktu wzrokowego niemal wszystkim gościom. Bankiet zasiadany organizuje się z okazji wesel, jubileuszów oraz otwarcia konkretnych eventów, np. kongresów, konferencji czy targów.


Fot. Unsplash


O ile bankiet angielski odbywa się wieczorem, o tyle bankiet zasiadany można zorganizować o każdej porze dnia, w formie chociażby śniadań czy obiadów. Menu na bankiet zasiadany jest już o wiele bardziej rozbudowane, a wszystkie kulinaria serwowane są do stołu, indywidualnie dla każdego gościa. Tego typu wydarzenie rozpoczyna się od podania aperitifu, a następnie obsługa kelnerska serwuje dania gorące. Od organizatorów zależy, jakie to będą kulinaria. Obiekty zwykle proponują kilka wariantów menu, które można dowolnie modyfikować zgodnie z potrzebami gości. Na stołach poza potrawami gorącymi pojawiają się też liczne przekąski, desery oraz napoje. Należy także zaznaczyć, że wszystkie stoły są elegancko udekorowane kwiatami oraz świecami, co nadaje wydarzeniom wyjątkowej atmosfery. Bankiety zasiadane także trwają około trzech godzin, jednak jak powszechnie wiadomo, w przypadku wesel, czas ten wydłuża się wręcz do białego rana. Ten rodzaj bankietu wymaga od organizatorów wprawy logistycznej oraz dobrej umiejętności planowania. Jeśli jednak nie są to frazy Państwu obce, to zdecydowanie warto postawić na taką formę spotkania. Jest ono bardzo komfortowe, sprzyja integracji gości, a jego dość uniwersalna forma doskonale sprawdzi się przy różnego rodzaju spotkaniach - zarówno biznesowych, jak i edukacyjnych, rodzinnych oraz kulturalnych.


Fot. Unsplash


Bankiet amerykański

Ostatnim rodzajem bankietu jest bankiet amerykański. To taka forma spotkania, która jest mariażem bankietu angielskiego z bankietem zasiadanym. Charakterystyka bankietu amerykańskiego obejmuje wydzielenie miejsc przy stołach i jednocześnie samodzielną obsługę przy stołach bufetowych. Bankiet amerykański nazywany jest zamiennie bankietem mieszanym. Ta forma spotkań znakomicie sprawdza się przy spotkaniach rodzinnych, jak i biznesowych oraz edukacyjnych. Jest ona bardzo uniwersalna, a przy tym nie można jej odmówić elegancji. Jeśli chodzi o ustawienie stołów, to w przypadku bankietu amerykańskiego najczęściej są to okrągłe stoły, regularnie rozmieszczone na sali.


Fot. Unsplash


Jednak organizatorzy często też decydują się na ustawienie w kształcie podkowy oraz w rzędach. Tak naprawdę zależy to głównie od Państwa gustu i możliwości aranżacyjnych sali. Menu bankietu amerykańskiego podzielone jest na dwie części - przy stołach zasiadanych serwowane są dania gorące, a z kolei na stołach bankietowych (tak, jak w przypadku bankietu angielskiego), czekają na Państwa liczne przekąski, wiele rodzajów pieczywa, tartinek, owoców, sałatek oraz deserów. Oczywiście w zależności od obiektu, możliwe jest indywidualne dopasowanie menu bankietowego, tak, by każdy znalazł na stole kulinaria odpowiadające stosowanej przez Państwa diecie. Dania gorące pojawiają się na stołach systematycznie, zazwyczaj co 2,5 godziny - choć tę kwestię także można indywidualnie ustalić z obsługą kelnerską. Jeśli więc chcą Państwo zorganizować przyjęcie eleganckie, a jednocześnie w swobodnej atmosferze i wygodnych warunkach, to bankiet amerykański jest do tego najlepszą opcją.


Fot. Unsplash

Mogą Cię Zainteresować również

Znajdź Idealne Miejsce Na Bankiet

Znajdź Idealne Miejsce Na Bankiet

Jak zorganizować bankiet?

Jak zorganizować bankiet?