Promocja hoteli na portalach społecznościowych

To, że reklama napędza biznes wiadomo nie od dziś. W obecnych czasach tradycyjną formę promocji przejmuje internet. Reklamodawcy coraz częściej inwestują w promowanie się na różnego typu stronach i portalach. Ostatnio, bardzo dużą popularnością cieszą się portale społecznościowe, gdzie większość ludzi zagląda niemal codziennie, stąd ilość reklam i promocyjnych fanpage'ów rośnie w olbrzymim tempie. Także hotele upatrzyły w portalach społecznościowych opłacalną formę promocji. Jak jednak promować swój hotel w wirtualnej przestrzeni, by było to opłacalne i skuteczne?

Po pierwsze, zaczynając przygodę z social media warto sobie na wstępie zadać pytanie, jaki jest cel obecności naszego hotelu w tego typu serwisie i czy jest to nam faktycznie potrzebne. Bez tej wiedzy nasze działania będą chaotyczne, nieprzemyślane i mogą nie przynieść żadnych korzyści. Warto też pamiętać, że promocja w portalach społecznościowych wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania, więc jeśli nie czujemy się na siłach nie należy robić niczego na siłę, bo możemy tylko stracić.

Jeśli już jednak zdecydujemy się na tę formę promocji, należy pamiętać, że fan page to nie jest miejsce na bezpośrednią reklamę. Jak sama nazwa wskazuje portal społecznościowy to miejsce komunikacji i tworzenia relacji, i na tym powinien skupić się twórca fan page. To nie jest miejsce, na bezpośrednie reklamowanie obiektu, ale na zdobywanie zainteresowania potencjalnych gości oraz sprawienie, by chcieli oni dzielić się informacją o naszym hotelu ze swoimi znajomymi.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia treść zamieszczanych postów. Fan page tworzy się po to, aby promować swój obiekt i tylko informacje dotyczące danego hotelu powinny być tu publikowane. Treści, które nie dotyczą głównego tematu fan page, mogą powodować spadek jego popularności, gdyż osoby śledzące daną podstronę liczą na informacje właśnie o tym konkretnym obiekcie, a nie o tym np., co się dzieje na świecie. Umieszczanie nieadekwatnych treści może skutecznie zniechęcać potencjalnych odbiorców.

Ważne jest również, aby nie selekcjonować tego, co piszą odbiorcy. Nawet jeśli są to nieprzychylne, ale konstruktywne komentarze, lepiej jest się do nich odnieść niż usuwać. Unikanie konfrontacji nie doprowadzi do niczego dobrego, a jedynie zniechęci do naszego obiektu potencjalnych gości. Poza tym przyjmowanie krytyki również skutecznie buduje relację z klientem, a także pozwala uczyć się na błędach i wyeliminować je w przyszłości.

Podsumowując, portale społecznościowe dają wiele nowych możliwości promocji dla hoteli i innych obiektów wypoczynkowych i konferencyjnych. Należy jednak pamiętać, aby gruntownie przemyśleć swoją obecność w social media oraz zaplanować odpowiednią strategię działania tak, by była ona spójna z wizerunkiem hotelu. Ponadto, właściciele obiektów powinni pamiętać, że fan page jest przede wszystkim miejscem, gdzie buduje się relacje z klientem i potencjalnymi gośćmi, i na tym należy skupić swoje działania na portalach społecznościowych.