Niech mówi CIAŁO

źródło: www.dooktor.pl

Dzisiaj wiemy już doskonale jak niebagatelną rolę w nawiązaniu i podtrzymaniu kontaktu ze słuchaczem czy publicznością pełni język gestów. Psychologowie  i doradcy korporacyjni uczą nas, jak skutecznie posługiwać się gestem, by nie zniechęcić do siebie potencjalnego klienta, a nawet pracodawcy. Ta z pozoru bagatelna umiejętność interpersonalna stanowi bardzo często o naszym sukcesie. Oto kilka skromnych wskazówek, dzięki którym unikniecie gafy na spotkaniu:

1) Śmiej się z delikatnie zamkniętymi ustami! Unikaj szerokiego uśmiechu i zasłaniania ust dłonią - świadczy to o  braku pewności siebie i kompleksach.

2) Nie krzyżuj rąk na piersiach, staraj się zawsze informować o  czystych intencjach i dobrym samopoczuciu, pozostawiając dłonie otwarte. Nie wsuwaj całych dłoni w kieszenie - świadczy to o chęci ukrycia twoich prawdziwych zamiarów przed rozmówcą.

3)  Nie pocieraj dłonią nosa ani oczu - możesz zostać posądzony o nieszczerość. Nie zasłaniaj dłońmi dolnej połowy twarzy - druga osoba może to odebrać jako próbę stworzenia bariery między wami.

4) Jeśli Twój rozmówca poprawia krawat, spodnie, marynarkę, okulary lub strzepuje niewidoczny pyłek - jest to wyraźny sygnał jego zniecierpliwienia. Lepiej zainteresuj go czymś jak najszybciej! W przeciwnym razie Twoja szansa może przepaść...

5) Siedź wyprostowany, lekko pochylony do przodu - tak okażesz rozmówcy zainteresowanie. Patrz drugiej osobie w oczy, ale niezbyt natrętnie, uśmiechaj się... a Twój słuchacz będzie wiedział, że ma do czynienia z osoba zaangażowaną w sytuację.

Świadome posługiwanie się gestem i kontrola nad nim to we współczesnym pracowniczym półświatku umiejętności na wagę złota. Warto o tym pamiętać, wybierając się na konferencję czy po prostu aplikując na wymarzone stanowisko... po raz kolejny.