Niczym jaskiniowcy

Hotele powstają w coraz dziwniejszych miejscach, zazwyczaj dążąc do podniesienie i tak już niezwykle wysokich standardów. Czym więc wyróżnić się spośród tłumu coraz bardziej nowoczesnych konkurentów? Zdarzają się wizjonerzy, którzy stając do walki o klientów postawili na istną prostotę. Spełnienie marzeń i wizji Margarety Berg zdobi niegdyś zniesławioną wyspę Matera na południu Włoch. Le Grotte jest przykładem rezygnacji z wygód i luksusu, na rzecz dawno zapomnianej naturalności. Hotel, o ile Le Grotte zasługuje na takie miano, powstał w pieczarach dawniej zamieszkiwanych przez troglodytów, a w późniejszych czasach przez 

Upodobanie założycielki do śladów historii, widocznych na każdym kroku, znalazło odbicie w usilnym dążeniu do zachowania dawnego klimatu. Jamy oświetlone świeczkami, wielkie kamienne wanny, nierówne skaliste podłogi zastępują popularne w dzisiejszych czasach wygody hotelowe, jak minibar, TV, Internet czy nawet lodówka. Surowe warunki rekompensują w pewnym stopniu okolice hotelu, położonego na skraju urwiska, bogate w zabytkowe kościoły skalne i niezwykłe okazy ptaków. 

rzeczywistości, zagubienie w czasie i całkowite zapomnienie choć na kilka dni. Jest jednak i zła strona takiej wycieczki - w takich warunkach, jak mówi sama właścicielka, nie da się zbyt długo wytrzymać.