Integracja - szansa na sukces

Coraz bardziej popularne staje się organizowanie przez firmy imprez integracyjnych dla pracowników. Nie wszyscy jednak są zwolennikami tego typu działań. Co więc przemawia za wprowadzeniem takiej strategii w przedsiębiorstwie?

Silne więzi - silna pozycja Wyjazdy szkoleniowe i konferencyjne są niezbędnym punktem na drodze rozwoju pracowników. Wiadomo bowiem, że kwalifikacje podwładnych należy nieustannie podnosić, uzupełniać i wzbogacać. Często jednak zapomina się, jak ważne dla efektywnego działania, są dobre relacje i zgranie w grupie działającej na rzecz jednego celu. W dzisiejszych czasach wzmożonej rywalizacji i wzajemnego prześcigania się firm posiadanie zintegrowanego zespołu, zbudowanego na silnych więziach, może decydować o przewadze nad konkurentami.

Małe co nieco na zachętę Dobrze zmotywowany pracownik pracuje o wiele efektywniej. Takie stwierdzenie nie jest nowością. Skoro więc wiadomo, że odpowiedni system motywacji w firmie stanowi ważny element jej zarządzania, warto by wzbogacić go o atrakcyjny wyjazd integracyjny. Taka nowa nagroda zachęci i doda energii do działania.

Obserwator mile widziany Imprezy o charakterze integracyjnym nie są jedynie zabawą w budowanie pozytywnych relacji między uczestnikami. Dobrze zorganizowane i przeprowadzone spotkanie, może znacznie wzbogacić wiedzę pracodawcy o swoich podwładnych. Zaobserwować można role poszczególnych osób w grupie i ich zachowanie w nowych sytuacjach.

Bawiąc uczyć Bierna obserwacja dużo wniesie. Ale  jeszcze więcej można zyskać inicjując imprezy, które, prócz rozrywki, również edukują. Spotkania tego typu wpływają na zwiększenie umiejętności uczestników w zakresie chociażby zarządzania w grupie. Coraz to śmielsze i bardziej nietypowe atrakcje oferowane przez pracodawców zyskały już przychylność wielu. Lojalność pracowników wzmocniona imprezą integracyjną pozostaje na długo. Dlaczego by więc nie spróbować?