Idealny hotel krok po kroku

Biznes hotelarski kwitnie. Nowych hoteli powstaje coraz więcej, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Nad morzem i w górach co roku przybywa luksusowych obiektów, jednak nie wszystkie trafiają w gusta klientów zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Co o tym decyduje? Otóż istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować projektując hotel idealny.

Przede wszystkim całe przedsięwzięcie należy rozpocząć od precyzyjnego określenia celu biznesowego. Trzeba sprecyzować, jaki rodzaj obiektu będzie budowany i jakie będzie spełniał funkcje. Czy będzie przeznaczony raczej do wypoczynku indywidualnego, czy też działalność hotelu będzie bardziej nastawiona na klienta biznesowego, organizację szkoleń i konferencji. Niebagatelne znaczenie ma również lokalizacja obiektu, ponieważ inne potrzeby ma gość nad morzem, a inne w górach.

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest budżet. Projektanci często puszczają wodze fantazji w swoich projektach, nie biorąc pod uwagę możliwości inwestora. Dlatego też bardzo ważne jest ustalenie granic finansowych przed stworzeniem projektu.

Należy również podkreślić, że estetyka w hotelu jest ważna, ale nie może być priorytetem. Owszem, każdy lubi przebywać w ładnych, eleganckich pomieszczeniach, które zachwycają finezją architektoniczną. Jednak, gdy będą one niefunkcjonalne, szybko zaczną irytować osoby w nich przebywające. Dlatego też jednym z najistotniejszych elementów w trakcie projektowania przyszłego hotelu jest jego funkcjonalność. Należy pamiętać, że w hotelu najbardziej liczy się dyskrecja oraz komfort gości. Stąd obsługa powinna być możliwie niezauważalna, a odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pomoże poruszać się personelowi sprawnie i szybko, nie angażując uwagi klientów.

Ważne jest również, by wszelkie atrakcje hotelu takie jak spa, basen, sauna, siłownia, kawiarnia itp. były dobrze widoczne dla gości. Klient, który nie zauważy, że coś jest dla niego dostępne z pewnością nie skorzysta z danej usługi, a to odbije się stratą finansową dla hotelu.

Podsumowując, idealny hotel powinien stanowić połączenie estetyki i funkcjonalności. Goście chętnie będą przyjeżdżać do miejsc, które cieszą ich oko, ale wracać będą tam, gdzie poczują się komfortowo i wygodnie, a takie wrażenie zapewnią tylko funkcjonalne rozwiązania. Piękne wnętrza połączone z przemyślaną aranżacją przestrzeni stanowią klucz do sukcesu.

Zdjęcie główne obiektu Hotel Mikołajki*****