Budynki postawione do dołu dachami

Architekci potrafią zadziwiać nietypowymi pomysłami. Nie ma już chyba na świecie kształtu , koloru czy materiału, z którego nie byłoby wykonanego budynku. Budowle w kształcie słonia, czy psa, a także różnego rodzaju "krzywe domki" i chatki na kurzej stopce przyciągają turystów, stały się doskonałym narzędziem reklamy. A gdy przy okazji dodatkową atrakcją jest możliwość zamieszkania w nich, właściciel osiąga sukces. Ciekawym pomysłem są domy postawione do góry nogami, a może lepiej - do dołu dachami.  To zjawisko rozpowszechniło się na cały świat. Bo kto z nas nie chciałby przekonać się, jak to jest spacerować po suficie?

Błędnik szaleje

Wszędzie, gdzie mowa o innowacyjnych rozwiązaniach swoje miejsce znajdzie Polska. Dom w Szymbarku został wybudowany jako symbol przewrotu wartości i obalenia systemu komunistycznego w Polsce. W jego wnętrzu znajdziemy więc wystrój nawiązujący do epoki PRL. Dach budynku znajduje się metr pod powierzchnią ziemi. Dodatkowym udziwnieniem jest przechylenie domu w jedną stronę, co sprawia, że bardzo trudno utrzymać równowagę po wejściu do środka.

[caption id="attachment_355" align="aligncenter" width="300" caption="http://dom.wp.pl/galeria/postawione_na_glowie,257.html?page=2"][/caption]

Polak potrafi

Po sukcesie domu w Szymbarku Polacy postawili na polski akcent u naszych zachodnich sąsiadów. Dwóch przedsiębiorców ze Szczecina, Sebastian Mikiciuk i Klaudiusz Golos zbudowało nietypowy dom  w kurorcie Trassenheide na wyspie Uznam. Całe wyposażenie domu znajduje się na suficie, a właściwie na podłodze w miejscu sufitu. Dywany i naczynia zostały przyklejone, pościel i poduszki przyszyte. Tylko schody są zamontowane prawidłowo, aby można było zwiedzić również piętro.

[caption id="attachment_356" align="aligncenter" width="300" caption="http://galerie.money.pl/dom;do;gory;nogami,galeria,1420,0.html"][/caption] WonderHouse

Prawdopodobnie największy "odwrócony" budynek na świecie znajduje się w Orlando na Florydzie. Tutaj oprócz zwiedzenia nietypowej budowli na zwiedzających czekają dodatkowe urozmaicenia. To także centrum rozrywki - WonderWorks, w którym poznać można m.in. takie atrakcje jak symulacja trzęsienia ziemi.

[caption id="attachment_358" align="aligncenter" width="312" caption="http://fundir.org/gallery,wonderworks__dom_do_gory_nogami,304,0,0.html"][/caption] Kultura tybetańska w sercu Majorki Odwrócony budynek w Magaluf na Majorce jest nietypowy nie tylko ze względu na swój wygląda, ale również jego przeznaczenie. Ma on bowiem służyc za interaktywne centrum  kultury tybetańskiej z rozrywkami w stylu Indiany Jonesa. To ciekawa atrakcja w środku Majorki poczuć się jak na himalajskich szlakach. House of Katmandu, bo tak się nazywa, powstał w 2007 roku, a jego wybudowanie pochłonęło ponad 20 mln euro. [caption id="attachment_359" align="aligncenter" width="300" caption="http://dom.wp.pl/galeria/postawione_na_glowie,257.html?page=9"][/caption] Obiad na suficie Turyści odwiedzający Matsumoto w Japonii znajdą tutaj coś nieco innego niż to, do czego przywykli.  Restauracja z różowym dachem "Sakasa Resuto" (co znaczy "do góry nogami") wzbudza w Japonii niemałą sensację ze względu na swoją konstrukcję. Co prawda goście nie muszą wisieć przy suficie, żeby zjeść obiad przy stoliku, ale muszą się trochę natrudzić, żeby przeczytać menu, w którym wszystko napisane jest w lustrzanym odbiciu. [caption id="attachment_360" align="aligncenter" width="300" caption="http://www.trendhunter.com/photos/67436"][/caption] Przy tak szybko rozwijającej się technice, już niedługo na porządku dziennym mogą okazać się latające domy. Swoją drogą np. latający hotel na pewno cieszyłby się ogromnym powodzeniem. Pozostaje czekać, czym jeszcze zaskoczą nas architekci.